Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

χάρτης της ΕΚΧΑ.ΑΕ υπάρχει εδώ---> http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

Τα δικαιολογητικά για ρύθμιση κατηγορίας 3 αναφέρονται στο άρθρο 8 κατ. 3 προτελευταίο εδάφιο.

Για την υπαγωγή υποβάλλεται αίτηση και υπεύθυνη 
δήλωση του ιδιοκτήτη, τεχνική έκθεση Μηχανικού, κα−
θώς και φωτογραφίες, ως προβλέπεται από τις διατά−
ξεις του παρόντος.
Επίσης, στην εγκ. 3 σελ. 9 αναφέρεται ότι:
29)     Παρ. Γ. Κατηγορία 3 : Για τις αυθαιρεσίες της κατηγορίας αυτής καταβάλλεται παράβολο 
500  ευρώ  ανεξαρτήτως  του  αριθµού  αυτών.  Στην  Τεχνική  Έκθεση  που  υποβάλλεται  στο 
πληροφοριακό  σύστηµα  δεν  απαιτείται  αναλυτική  περιγραφή  των  αυθαιρέτων  µικρών 
παραβάσεων  που  ρυθµίζονται,  αλλά  η  γενική  διατύπωση  ότι  αυτές  υπάγονται  στην 
Κατηγορία 3.   
ΔΕ.ΔΟ.ΤΑ δεν απαιτείται.
Αν στην υποβολή δεν προχωρήσει και απαιτήσει πληρότητα για ΔΕΔΟΤΑ ανέβασε ένα ενημερωτικό σημείωμα ότι με βάση τις διατάξεις του ν. 4178/13 των αντίστοιχων άρθρων 9,11 δεν απαιτείται η σύνταξη και η υποβολή του.
 

Η αρτιότητα του γηπέδου δεν σχετίζεται και δεν εμποδίζει την υπαγωγή αυθαιρεσιών σε ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραια!

πραγματικα μου ελυσες ολες μου τις αποριες!

Να σαι καλα! 

και κατι τελευταιο!! 

 

Εχει να κανει με την αμοιβη! Φυσικα και δεν μπορει να ειναι η ιδια με μια κατοικια!

 

Υπαρχει  καποια τιμη ως βαση για τετοιου ειδους αυθαιρετα?

 

Link to comment
Share on other sites

Η συνήθης πρακτική στο φόρουμ είναι να μη συζητούνται δημοσίως αμοιβές μηχανικών. 

Αυτό που μπορώ να προτείνω είναι να κοστολογήσεις την εργασία που απαιτείται για να ολοκληρωθεί η υπόθεση και ανάλογα με τις ώρες πεδίου και γραφείου τις οποίες θα ασχοληθείς, μαζί με τα λειτουργικά έξοδα, καθώς επίσης και με βάση τη φορολογία (26%) θα δώσεις την προσφορά σου στο πελάτη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να εκθεσω την περιπτωση μου να μου πειτε την αποψη σας.

Εχω περιπτωση οικοδομης που αποτελειται απο 2ο υπογειο, 1ο υπογειο, ισογειο και οροφους.

Επειδη ομως υπαρχει τεραστια ανισοσταθμια στις πλευρες του οικοπεδου (Αγιος Παυλος Θεσσαλονικης, για τους κατεχοντες), απο τη μια πλευρα του οικοπεδου υπαρχει η κεντρικη εισοδος της οικοδομης απο το ισογειο (με ασανσερ να κατεβαινει 2 επιπεδα και να ανεβαινει και στους υπολοιπους οροφους) και απο την αλλη υπαρχει δευτερη εισοδος στο επιπεδο του 2ου υπογειου, το οποιο ειναι ισογειο σε εκεινο το σημειο.

 

Πελατης μου εχει διαμερισμα του 2ου υπογειου (ισογειο στη μια πλευρα) το οποιο ηταν χαρακτηρισμενο ως αποθηκη (τι παραξενο) και μετετραπη αυθαιρετα σε διαμερισμα τακτοποιωντας μερικως τα καθαρα του τετραγωνικα με τον Ν.3843/2010. Στην πραγματικοτητα το διαμερισμα ειναι διπλασιο μιας και εχει βγαλει κουζινα και δωματιο εκει που στα σχεδια προβλεπετο χωμα...

 

Ο πελατης, τωρα, θελει να τακτοποιησει. Δικαιουται μειωτικο συντελεστη λογω υπογειου η επειδη μπροστα ειναι ισογειο το χανει?

Προσεξτε, δεν εχω ξεμπαζωμα μπροστα, ειναι πραγματικο ισογειο στην εισοδο, η υψομετρικη διαφορα ειναι τεραστια. Η πλακα δαπεδου στη μπροστα οψη ειναι στο επιπεδο του δρομου και πισω, στο τυφλο δψματιο, 6 μετρα κατω απο το φυσικο εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Αν στην οικ. άδεια χαρακτηρίζεται ως υπόγειο και έχει τηρηθεί η στάθμη του δαπέδου του όπως προβλεπόταν στα σχέδια  γιατί να μην πάει με μειωτικό?

Link to comment
Share on other sites

Δευτερο υπογειο ειναι χαρακτηρισμενο κιολας το επιπεδο.

Και στην κατοψη φαινεται και η εισοδος στο επιπεδο.

Και στις τομες φαινεται η υψομετρικη διαφορα.

 

Η ερωτηση μου για το αν το δικαιουται εχει να κανει με το οτι στη μια πλευρα ειναι ισογειο...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δικαιούται μειωμένου συντελεστή λόγω υπογείου....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τμήμα πιλωτής που έγινε αποθήκη < 50 τ.μ. δικαιούται μειωτικο συντελεστή ?

Αναφέρεσαι προφανώς και σωστά στο ΠΑΡΑΡΤ. Α΄ 5.(2).

Γιατί όμως αμφιβάλλεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό αναφέρομαι.

Είχα μια μικρή αμφιβολία μήπως το σχετικό αφορούσε ανεξάρτητο κτίσμα. Αλλά προφανώς δεν ισχύει αφού δεν το γράφει. 

Σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.