Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Μα αυτή γίνεται το καλοκαίρι. Άρα θα πρέπει περίπου να ξέρεις πριν υποβάλλεις και όταν κάνεις να τους το πας ??

Το συστημα υποδοχης φορολογικων δηλωσεων "ειπαν" οτι θα ανοιξει στο τελος της εβδομαδας που μας μπαινει, όχι καλοκαίρι....Ακομη και ετσι να ειναι , ποσο γελίοι αποδεικνύονται οι αρμοδιοι οταν στην ουσια ΔΕΝ μπορεις να καταθεσεις αιτημα για ΕΣΠΑ ενω θα ειναι ανοιχτο το συστημα τουλαχιστον 10+ ημερες ? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω οπως σας ειπα θα κανω σιγουρα αιτηση,με προβληματιζει ομως αν θα πρεπει να δωσω τα 300€ που ζητα ο συμβουλος (τον οποιο γνωριζω χρόνια και ειναι εξειδικευμενος...) για την καταθεση του ηλεκτρονικου φακελου (επειτα απο διαπραγματευσεις του αρχικου 600ριου...) ή να το καταθεσω μονος μου... :confused:

Οι πιθανότητες μας είναι πολυ μικρές λόγω των λίγων κονδυλίων...

 

Ηθελα να ρωτησω καποιον συναδελφο για την γνωμη του. Ο συμβουλος μου ειπε οτι υπαρχει διευκρινιστική όπου αναφερει, εκτός των άλλων, ότι δεν δέχεται ο χωρος που θα επιλέξεις για ενοικίαση να ανήκει σε συγγενή εως και 2ου βαθμου ακομη και εξ αγχιστίας ! Στην πραγματικότητα εγω θελω να νοικιάσω χώρο που ανήκει στον πεθερό μου αλλα ο σύμβουλος λεει οτι δεν γίνεται, ισχύει ???

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε την προκυρηξη και οτι αλλο εχει βγει. Σιγουρα, στην περιπτωση που λες δεν ειναι επιλεξιμη η δαπανη του ενοικιου

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενο ΕΣΠΑ ζητάγανε προτιμολόγια/προσφορές για τον εξοπλισμό για την υποβολή της αίτησης ώστε να φαίνονται τα ποσά του κάθε εξοπλισμού.

Στο τρέχον πρόγραμμα δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Αυτό σημαίνει ότι δεν απαιτούνται πλέον προτιμολόγια και αρκούν τα τελικά παραστατικά (τιμολόγιο και κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό) ή προβλέπεται το προτιμολόγιο από άλλες γενικές διατάξεις του ΕΣΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό σημαίνει ότι δεν απαιτούνται πλέον προτιμολόγια και αρκούν τα τελικά παραστατικά (τιμολόγιο και κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό) ή προβλέπεται το προτιμολόγιο από άλλες γενικές διατάξεις του ΕΣΠΑ;

Nαι , ισχυει αυτο που αναφέρεις, μου το ειπαν και οι σύμβουλοι. Απλα πρεπει να τα εχεις έτοιμα (προτιμολογια/προσφορες) ωστε αν μην καθυστερησεις στην αποστολη τους οταν και εαν σε δεχθουν. Δλδ αν περιμενεις να τα μαζεψεις ολα μεσα σε 15 ημερες που σου δινουν προθεσμια, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω ένα προβληματάκι...

 

Σίγουρα θα γελάσετε, αλλά οσοι ζουν επαρχία-επαρχία θα κατανοήσουν.

 

Νοικιαζω ένα χώρο, (εχοντας μιλήσει φυσικα΄με τη κόρη) οπου ο ιδιοκτήτης εχει κανα 6 μηνο που πέθανε. 

 

Φυσικα΄η κόρη δεν εχει κανει αποδοχή κληρονομιάς και δε το βλέπω να κάνει. 

 

Τα λεφτά τους τα δίνω στο χέρι, στη κόρη δηλαδή απ'την αρχή ακόμη.

 

Η πλάκα είναι, πως...φορολογείται ο πεθαμένος;;; εφόσον εχουμε συμβόλαιο στο ταξινετ... Οχι πως με νοιαζει φορολογικά, αλλά καπου θα χαθουμε στη μετάφραση!

 

Επίσης ο σύμβουλος μου ειπε, πως αν δε το ξεκαθαρίσω, δε μπορουμε να βάλουμε στην αιτηση τα ενοικια...

Link to comment
Share on other sites

Η κληρονομος επρεπε ηδη να  εχει παει να κανει διακοπη στην ΔΟΥ και για το Ε9

και στο ΙΚΑ  για διακοπη -τυχον- συνταξης.....

Αν υπαρχει διαθηκη να την δημοσιευσει....

Αν δεν υπαρχει διαθηκη, κληρονομοι  ειναι οι πλησιεστεροι συγγενεις.

Υπαρχουν προθεσμιες που πρεπει να τηρηθουν...αλλως επιβαλλονται προστιμα...

 

Το οτι πεθανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης  δεν αλλαζει σε τπτ την μισθωση

 

[εκτος εάν ειχατε προφορικη μισθωση και δεν δηλωνε κανενας  απο τους δυό σας  τιποτε.  Και το δειχνει "κενο". αλλα   καιει ρευμα  και ολα αυτα φαινονται πλεον στο ΤΑΞΙΣ...]

 

Επειδη ειστε  "εν αταξια"   απαντες

να πανε  αυτοι  σε συμβ/φο επειγοντως

 

και εσυ στον λογιστη σου...

 

[κι αν υπαρχουν 2-3 αδερφια κληρονομοι, εσυ πώς δινεις στην "κορη"  τα μισθωματα]???

 

υγ

μην ξυνεσθε στην γκλιτσα  της ΔΟΥ...ειναι απο  κρανιά... :sad: :-(

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Nαι , ισχυει αυτο που αναφέρεις, μου το ειπαν και οι σύμβουλοι. Απλα πρεπει να τα εχεις έτοιμα (προτιμολογια/προσφορες) ωστε αν μην καθυστερησεις στην αποστολη τους οταν και εαν σε δεχθουν. Δλδ αν περιμενεις να τα μαζεψεις ολα μεσα σε 15 ημερες που σου δινουν προθεσμια, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...

 

Το αναφέρει κάπου στο πρόγραμμα;

Έχει μπει κάποιος στο σύστημα να δει αν τα προτιμολόγια απαιτούνται κάπου;

 

Υπάρχουν οργανισμοί που δεν δίνουν προτιμολόγιο, π.χ. η IEEE ή ο διεθνής οργανισμός για κατοχύρωση trademark. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

 

Κάποιοι προμηθευτές θα είναι από ΕΕ και κάποιοι εκτός ΕΕ. Και στις δυο περιπτώσεις δεν υπάρχει η δυνατότητα παροχής εγγράφων στα Ελληνικά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση με την βεβαίωση περί καινούργιο και αμεταχείριστου;

 

Τα δικαιώματα θεωρούνται παραγωγικός εξοπλισμός ή μπαίνουν σε κάποια άλλη κατηγορία; Π.χ. αν αγοράσω από την IEEE δικαιώματα χρήσης για ένα OUI / MAC Address Block, σε ποια κατηγορία εξόδων το βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Nαι , ισχυει αυτο που αναφέρεις, μου το ειπαν και οι σύμβουλοι. Απλα πρεπει να τα εχεις έτοιμα (προτιμολογια/προσφορες) ωστε αν μην καθυστερησεις στην αποστολη τους οταν και εαν σε δεχθουν. Δλδ αν περιμενεις να τα μαζεψεις ολα μεσα σε 15 ημερες που σου δινουν προθεσμια, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις...

 

Δηλαδή ο "σύμβουλος" σου είπε ότι στα απαιτούμενα δικαιολογητικά ένταξης (αυτά που θα προσκομίσεις αφού βγουν τα αποτελέσματα) περιλαμβάνονται και προτιμολόγια/προσφορές;;; Και αυτός είναι που "γνωρίζεις χρόνια και ειναι εξειδικευμενος";;; (όπως λες στο προηγούμενο post)

 

Έ λ ε ο ς . . .

 

Aπατεώνες... Μακριά!

 

 

Ελληνικά ξέρουμε όλοι και διαβάζουμε στην ερωταπάντηση FAQ #39:

"39. Είναι απαραίτητη η προσκόμιση προτιμολογίων ή/και εντύπων προσφορών για

την τεκμηρίωση των δαπανών, κατά την υποβολή της αίτησης χρηματοδότησης

του επιχειρηματικού σχεδίου, ή/και κατά την υποβολή των δικαιολογητικών

ένταξης;

Απάντηση:

Δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση προτιμολογίων ή/και εντύπων προσφορών σε κανένα

από τα δύο στάδια (ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης χρηματοδότησης και υποβολής των

δικαιολογητικών ένταξης). Επισημαίνεται ότι για την υποβολή της αίτησης

χρηματοδότησης του επιχειρηματικού σχεδίου δεν απαιτείται προσκόμιση φυσικού

φακέλου και δικαιολογητικών.

Αντίστοιχα, και στα δικαιολογητικά ένταξης, όπως αυτά αναλύονται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV

της πρόσκλησης δεν συμπεριλαμβάνονται προτιμολόγια ή/και έντυπα προσφορών.

(βλ. Κεφάλαιο Ι.1.8 της πρόσκλησης)"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.