Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Εχει σημασια να εχεις και προσφορες/προτιμολογια, ασχετως αν απαιτουνται για την υποβολη προτασης.

Ο συμβουλος εχει ενα μπουσουλα που να κινηθει και πως θα τεκμηριωσει τις δαπανες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό, δηλαδή ότι ο σύμβουλος πρέπει να γνωρίζει τι θα αγοράσεις για να κανονίσει το σχέδιο που θα ακολουθήσει.

 

Με ενδιαφέρει όμως αν είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό η προσφορά/προτιμολόγιο επειδή για κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν δεν δίνει προτιμολόγιο/προσφορά ο αντίστοιχος προμηθευτής. Υπάρχουν στάνταρ τιμές στο site τους, γίνεται η πληρωμή στον τραπεζικό λογαριασμό τους και στέλνουν την άδεια χρήσης και το τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Α στην Εγγραφή Νέου Χρήστη λες...

 Εγώ έχω κωδικούς από το πρόγραμμα των ελ.επαγγελματιων αλλά δεν μου βγάζει την επιλογή των πτυχιούχων στην προσθήκη υπηρεσίας..πρέπει να κάνω νέα εγγραφή;

Link to comment
Share on other sites

 Εγώ έχω κωδικούς από το πρόγραμμα των ελ.επαγγελματιων αλλά δεν μου βγάζει την επιλογή των πτυχιούχων στην προσθήκη υπηρεσίας..πρέπει να κάνω νέα εγγραφή;

Ναι..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ηθελα να κάνω μια ερωτηση σχετικά με το σύστημα υποβολης της αίτησης.

 

Οταν μπεις υπάρχει η επιλογή της προσωρινής αποθήκευσης ωστε να το δουλέψεις και πιο μετά;

 

Η οταν μπεις πρεπει να το ολοκληρώσεις και να το στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

 

Ηθελα να ρωτησω καποιον συναδελφο για την γνωμη του. Ο συμβουλος μου ειπε οτι υπαρχει διευκρινιστική όπου αναφερει, εκτός των άλλων, ότι δεν δέχεται ο χωρος που θα επιλέξεις για ενοικίαση να ανήκει σε συγγενή εως και 2ου βαθμου ακομη και εξ αγχιστίας ! Στην πραγματικότητα εγω θελω να νοικιάσω χώρο που ανήκει στον πεθερό μου αλλα ο σύμβουλος λεει οτι δεν γίνεται, ισχύει ???

ξαναπαραθετω την παραπανω ερωτηση. Στο παραρτημα ΙΙΙ αναφερει οτι ο ιδιοκτητης του χωρους ΔΕΝ πρεπει να ειναι συγγενης εως και 2ου βαθμου αλλα δεν αναφερει το εξ αγχιστίας πουθενα (πατερας συζηγου) ! Γνωριζετε κατι  επ'αυτου ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ηθελα να κάνω μια ερωτηση σχετικά με το σύστημα υποβολης της αίτησης.

 

Οταν μπεις υπάρχει η επιλογή της προσωρινής αποθήκευσης ωστε να το δουλέψεις και πιο μετά;

 

Η οταν μπεις πρεπει να το ολοκληρώσεις και να το στείλεις?

Προσωρινη αποθηκευση..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει σημασια να εχεις και προσφορες/προτιμολογια, ασχετως αν απαιτουνται για την υποβολη προτασης.

Ο συμβουλος εχει ενα μπουσουλα που να κινηθει και πως θα τεκμηριωσει τις δαπανες.

 

 

Σωστό αυτό, δηλαδή ότι ο σύμβουλος πρέπει να γνωρίζει τι θα αγοράσεις για να κανονίσει το σχέδιο που θα ακολουθήσει.

 

Με ενδιαφέρει όμως αν είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό η προσφορά/προτιμολόγιο επειδή για κάποια πράγματα που με ενδιαφέρουν δεν δίνει προτιμολόγιο/προσφορά ο αντίστοιχος προμηθευτής. Υπάρχουν στάνταρ τιμές στο site τους, γίνεται η πληρωμή στον τραπεζικό λογαριασμό τους και στέλνουν την άδεια χρήσης και το τιμολόγιο.

 

Προφανώς η ύπαρξη προσφορών σε βοηθάει να βάλεις ρεαλιστικά νούμερα στις αιτούμενες δαπάνες, καταλάβατε όμως τι είπε ο "σύμβουλος" στο συνάδελφο;;;

(αντιγράφω από το post του) 'πρεπει να τα εχεις έτοιμα (προτιμολογια/προσφορες) ωστε αν μην καθυστερησεις στην αποστολη τους οταν και εαν σε δεχθουν. Δλδ αν περιμενεις να τα μαζεψεις ολα μεσα σε 15 ημερες που σου δινουν προθεσμια, θα τρεχεις και δεν θα φτανεις..."

Αν δεν έχει διαβάσει ούτε τα κείμενα, τι σύμβουλος είναι;

 

Τουλάχιστον για τον πεθερό το πέτυχε (δε γίνεται ενοικίαση από πεθερό). Ο βαθμός συγγένειας διευκρινίζεται στις FAQs του άλλου προγράμματος (Αναβάθμιση ΜΜΕ) http://epan2.antagonistikotita.gr/uploads/01032016_Suxnes_Erwthseis_MME.pdf στην ερωταπάντηση #11.

Link to comment
Share on other sites

 

Τουλάχιστον για τον πεθερό το πέτυχε (δε γίνεται ενοικίαση από πεθερό). Ο βαθμός συγγένειας διευκρινίζεται στις FAQs του άλλου προγράμματος (Αναβάθμιση ΜΜΕ) http://epan2.antagonistikotita.gr/uploads/01032016_Suxnes_Erwthseis_MME.pdf στην ερωταπάντηση #11.

 

συνάδελφε αυτο που παραθετεις 1ον) αφορά το άλλο προγραμμα (οχι των πτυχιουχων) και 2ον) αν υποθεσουμε οτι ισχυουν (???) τα ίδια, αναφέρεται σε πρόσληψη προσωπικού , όχι ενοικίαση χώρου...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας ερώτηση στο Γραφείο Πληροφόρησης ΕΥΔ ΕΠΑνΕΚ? Οι άνθρωποι είναι άσχετοι. Σου απαντούν οτι να ναι. 2 ερωτήσεις έχω κάνει και μου έχουν απαντήσει λάθος και στις 2. Στην πρώτη μετά από έντονη δική μου επιμονή, άλλαξαν την απαντησή τους, και βέβαια τους τη ζήτησα και γραπτά. Σήμερα μου ήρθε η εξής απάντηση για το πρόγραμμα νεοφυής επιχειρηματικότητα:

Σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα αφορά αποκλειστικά υπό σύσταση καινοτόμες επιχειρήσεις και όχι ενίσχυση υφιστάμενων και οι ΚΑΔ αφορούν τον τομέα στον οποίο μπορούν να δραστηριοποιηθούν.

 

Εννοείται ότι άλλο ρωτούσα, απλώς ξεκινούσα με το ότι έχω υφιστάμενη επιχείρηση. Κουφάθηκα με την απάντηση. Είναι δυνατόν να μην ξέρουν ότι το πρόγραμμα αφορά και υφιστάμενες?

 

 

ξαναπαραθετω την παραπανω ερωτηση. Στο παραρτημα ΙΙΙ αναφερει οτι ο ιδιοκτητης του χωρους ΔΕΝ πρεπει να ειναι συγγενης εως και 2ου βαθμου αλλα δεν αναφερει το εξ αγχιστίας πουθενα (πατερας συζηγου) ! Γνωριζετε κατι επ'αυτου ?

Δεν αναφέρει ότι δεν πρέπει να είναι συγγενής αλλά ότι δεν είναι επιλέξιμη η αντίστοιχη δαπάνη. Και αφού δεν λέει και εξ αγχιστίας, άρα θεωρώ ότι η δαπάνη θα είναι επιλέξιμη, εκτός αν βγει κάποια διευκρινιστική που θα αναφέρει το αντίθετο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.