Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Έχω μερικές απορίες για το σύστημα:

1. Στην καρτέλα (1), στο πεδίο "Υπάγεται η δραστηριότητα του επιχειρηματικού σχεδίου σε καθεστώς ΦΠΑ ;" επιλέγουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ;  Τι ακριβώς θέλει να μάθει ο ποιητής;

2. Στην καρτέλα (3).2 , τι απαντάμε στο "Συμπίπτει η Διεύθυνση Έδρας της Επιχείρησης με την Διεύθυνση Κατοικίας του Δικαιούχου" εάν η έδρα και η κατοικία είναι στην ίδια πολυκατοικία αλλά σε διαφορετικούς ορόφους/οριζόντιες ιδιοκτησίες;

3. Στην καρτέλα (5).4, τι συμπληρώνουμε στον κύκλο εργασιών και στο ετήσιο ενεργητικό;

4. Κάποιους ΚΑΔ που το πρόγραμμα τους έχει ως κύριους τους έχω ως δευτερεύοντες. Θα πρέπει να τους αλλάξω σε κύριους;

Link to comment
Share on other sites

1. Υπάρχουν αυτοί που απαλλάσονται από ΦΠΑ, λόγω τζίρου κάτω από 10.000 €.

2. Μάλλον εννοεί την έδρα στο σπίτι και όχι συγκεκριμένα τη διεύθυνση.

3. Τζίρο και κέρδη, αντίστοιχα.

4. Τους έχει επιλέξιμους εννοείς ε; Όχι, εφόσον οι κύριοί σου είναι επιλέξιμοι.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν θα έπρεπε να ρωτάει αν υπόκεινται σε καθεστώς μηδενικού ΦΠΑ αν ήταν έτσι;

4. Και οι κύριοι και οι δευτερεύοντες ΚΑΔ μου είναι επιλέξιμοι, απλά κάποιοι που είναι στο πρόγραμμα επιλέξιμοι ως κύριοι τους έχω ήδη ως δευτερεύοντες.

Link to comment
Share on other sites

@KOKARADI

Γίνεται μοριοδότηση και από την κατάταξη που προκύπτει παίρνουν οι πρώτοι μέχρι εκεί που επαρκούν τα κονδύλια ανά περιφέρεια/ομάδα περιφερειών.

 

@sdim

Υπάρχουν δραστηριότητες, όπως π.χ. ιατροί και φυσιοθεραπευτές, που βάσει νόμου δεν υπόκεινται σε ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν  όσο αφορά τις (ελαχιστες) πιθανότητες μας : Για την περιοχη για την οποία θα κανω αιτηση δινονται 19.500.000€ και περιλαμβανει Κεντρικη & Ανατολικη Μακεδονία, Θράκη, Δυτική Ελλάδα, Θεσσαλία και Ηπειρος (δλδ την Αρτα και τα Γιαννενα... :mrgreen: ) . Αν υποθεσουμε οτι πιθανοτατα ολοι θα ζητησουν 25.000€ (δεν βαζω τους συνεταιρισμους με 40.000€) συμπεραινουμε οτι θα ενταχθουν στο πρόγραμμα τελικως 780 άτομα !!! Όπως καταλαβαινετε ειναι απελπιστικά λίγα τα άτομα αφου οι αιτήσεις θα ειναι καποιες δεκάδες χιλιάδες.... :sad:

 

Εγω ως άτυχος εχω κανει εναρξη πριν το 2010 και εχω ενα μικρομεσαιο οικογενειακο εισοδημα... Υπολογιζοντας λοιπον τα μορια να ξερετε ότι οπως φαίνεται :

 

  • αν εισαι νεος με προσφατη εναρξη επαγγελματος (μετα το 2010) ή εισαι άνεργος > 1 έτος
  • +
  • έχεις εισοδημα 8.000€ ατομικό ή 13-14.000€ περιπου οικογενειακο 

προχωράς και κανεις αίτηση, αλλιως ειναι απολυτως βεβαιο οτι αν δωσεις εστω και 1€ σε συμβουλο για την καταθεση της αιτησης/φακελου , πηγαινουν απευθειας στα σκουπίδια...

Edited by LeftLane
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πήγα σε ενημέρωση του ΤΕΕ για το πρόγραμμα, μας είπαν και οι ίδιοι ότι οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες για όσους έχουν κάνει έναρξη πριν το 2011

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες  είναι κάτι πολύ υποκειμενικό συνάδελφοι.

 

Και ποιος μου λεει πως με 55 βαθμολόγία εγω (τυχαία υπερ-χαμηλό νούμερο) δε θα συνεχίσω ως επιλαχών, γιατί οι μισοί ας πούμε ΔΕΝ θα υλοποιήσουν το πρόγραμμα.

 

Γιατί πιστέψτε με υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. (Ειδικά αν δε περάσει αυτό με τη προκαταβολή).

 

Εγώ προσωπικά, θα προχωρήσω, θα σκάσω το 200ρι για το φάκελο και οτι γινει. Ούτως ή αλλως θα αγοραζα ενα ροβερ κι ενα χωροβάτη φέτος...αν υπάρχει ελπίδα να τα πάρουμε πίσω, με τα 200ε δε θα σωθούμε ή θα χαθούμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους ΚΑΔ για εμπόριο χονδρικής λιανικής είναι επιλέξιμοι? Λέει ότι είναι επιλέξιμοι μόνο όταν είναι απαραίτητη η δραστηριότητα αυτή, για την άσκηση της κύριας δραστηριότητας.

Εγώ έχω σαν συμπληρωματικές εμπόριο φωτοβολταϊκων, εμπόριο ειδών θέρμανσης.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι καπως αυτο με τους ΚΑΔ γιατι σαν π.χ. εγω σαν ηεκτρολόγος έχω ισα με 15 ΚΑΔ χονδρικης για καλώδια, παρακαλωδια, φωτιστικά, λαμπτηρες, φωτάκια, λυχνιολαβές κλπ και αλλους τόσους λιανικής. Υπερβολή το βρίσκω και δεν ξέρω πως θα ερμηνευτεί απο τους αξιολογητές.

 

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.