Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα "Ενίσχυση της Αυτοαπασχόλησης Πτυχιούχων Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης"


Recommended Posts

Για να τα λεμε σωστα 20% ειναι τα παγια...

 

Το θεμα της φορολογησης ειναι σημαντικο.

Διοτι αν δε θες να εισαι πιστωτικος στον ΦΠΑ, πρεπει να τιμολογησεις (τυπικα=να εισπραξεις) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τις οποιες δαπανες σου (ασχετα αν ειναι παγια, λειτουργικα κτλ).

Τη στιγμη ομως που η επιδοτηση ειναι 100%, αυτες οι δαπανες ειναι σαν να μην εγιναν.

Αρα καταλαβαινεις τι θα γινει με τη φορολογηση.

Ουτε το ΤΣΕΜΕ, αν εχεις υπαχθει στο συγκεκριμενο προγραμμα, δε θα μπορει να εκπεσει ως εξοδο.

 

 

ΥΓ. Ο αλλος ο κομπλεξικος μου εβαλε -2 επειδη εγραψα τη γνωμη για το προγραμμα του ΟΑΕΔ. Κατι που μονο ξεκαθαρο δεν ειναι καιπιστευω οτι θα δωθει καποια απαντηση (εχω διαβασει αυτο που παρεθεσες)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος για το παρακάτω;

Διοτι αν δε θες να εισαι πιστωτικος στον ΦΠΑ, πρεπει να τιμολογησεις (τυπικα=να εισπραξεις) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τις οποιες δαπανες σου (ασχετα αν ειναι παγια, λειτουργικα κτλ).

Link to comment
Share on other sites

20% είναι αυτά που αποσβένονται στην ίδια χρήση που πραγματοποιούνται. 40% είναι αυτά που αποσβένονται σε περισσότερα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

1ος λογος ειναι οτι πρεπει να εισπραξεις τον ΦΠΑ, αλλιως θα τον βαλλεις απο την τσεπη σου και θα περιμενεις να εκπεσει.

2ος λογος, δεν ειναι και η καλυτερη φορολογικη εικονα, να κλεινεις τη χρονια με πιστωτικο ΦΠΑ (του ετους).

3ος λογος, ειναι σημαντικο γενικοτερα (βλ βαθμολογια σε αλλα προγραμμα ΕΣΠΑ, δανειοδοτηση απο τραπεζα κτλ) να δειχνεις κερδη καθε χρονια και οχι φορολογητεο=0

 

 

ΥΓ. Οπως και να το κανεις, καποια εσοδα θα εχεις το μηνα. Εστω 500Ε. Διαφορετικα, τι το θες το επενδυτικο προγραμμα? Αμεσως λοιπον, μην εχοντας ουσιαστικα εξοδα, θα φορολογησαι για το καθε Ευρω που κοβεις.

Οπως εγραψα και παραπανω, ουτε το ΤΣΕΜΕ δε θα εκπιπτει, αρα αμεσως εχεις 3000-4500Ε λιγοτερα εξοδα. Δεν τα λες και λιγα... Βαλλε και ολα τα υπολοιπα...

 

Εστω οτι εκμεταλλευεσαι ολο το ποσο του προγραμματος (=25000Ε) και το μοιραζεις σε 2 ετη (=12500Ε το χρονο). Ανοιγεις την καθε χρονια με 12500Ε λιγοτερα εξοδα = 3250Ε φορος + εισφορα αλληλεγγυης + τελος επιτηδευματος + οτι αλλο προκυψει απο το σταθερο μας φορολογητικο. Δεν νομιζω οτι ειναι λογικο να πεις "μπαινω στο ΕΣΠΑ για να μου πληρωνει τα εξοδα ολης της χρονιας" και να ξεχνας οτι  τελος του χρονου θα εχεις αλλα 4000-4500Ε ελαχιστο, να πληρωσεις στην εφορια. Ασε το ΕΣΠΑ τοτε και κοιτα να καλυψεις τα εξοδα σου,ωστε τελος του χρονου, εκ των πραγματων δε θα εχεις να πληρωσεις εφορια.

 

ΥΓ2. Καποιοι, οι οποιοι βαριουνται να διαβασουν, βαζουν αρνητικες. Ας κανουν οτι καταλαβαινουν.... Θα ερχονται μετα εδω να ρωτανε "μπηκα στο ΕΣΠΑ, εκλεισα το γραφειο και τωρα μου ζητανε τα λεφτα πισω, τι να κανω?"
 

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Ετοιμάζω και εγω την αίτηση μου τώρα και εχω μια απορία. Στο σημείο που λέει να συντάξουμε το προυπολογισμό για τα επόμενα 5 χρόνια τα δυο πρώτα χρόνια θα βαλουμε στα έσοδα και έξοδα οτι εχουμε αιτηθεί και απο το πρόγραμμα?

 

δηλαδή θα βάλουμε οτι θα πάρουμε αυτά τα έσοδα απο το εσπα και θα κανουμε αυτε΄ς τις αγορες (έξοδα) στο αντίστοιχο χρονικό διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ξέρετε πού μπορώ να βρω τη φόρμα υποβολής για το πρόγραμμα; Έχω μπει στο www.ependyseis.gr/mis και δεν μπορω να βρω τρόπο να κάνω υποβολή, ούτε να βρω τον κατάλληλο φορέα πρότασης στο 'προσθήκη υπηρεσιών'. Πώς θα κατεβάσω τη φόρμα που χρειάζομαι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανες εγγραφή ως νέος χρήστης για το πρόγραμμα που σε ενδιαφέρει? τσεκαρε τα μαιλς σου μετά για το επιβεβαιωτικό μηνυμα - δεν αργει να παρεις απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι πρεπει να κανεις νεο λογαριασμο για καθε πρόγραμμα - το εχουν αναφερει και αλλοι σε προηγούμεν αμηνυματα - διάβασε προηγούμενα μηνυματα για επιβεβαίωση.

 

 

 

 

Για οσους είχαμε κάνει αίτηση για την οικονομική ενίσχυση απο το πρόγραμμα κατάρτησης για τους ενεργειακούς επιθεωρητές το γράφουμε στα προγράμματα που εχουμε επιδοτηθεί ; (το αναφέρω οτι ως πρόγραμμα κατάρτησης δεν εχιε πρόβλημα συμβατότητας με αυτη τη προκήρυξη). Αλά δε ξερω αν πρεπει να το αναφέρουμε.

 

και οπως γνωρίζουμε ακομα δεν εχουμε πληρωθει απο το πρόγραμμα

Edited by Μουστάκας Β.
Link to comment
Share on other sites

Για το πρόγραμμα ενίσχυσης ενεργειακών επιθεωρητών υπάρχει επίσημη απάντηση

18/3/2016    http://buildingcert.gr/

Ερώτηση 71 http://epan2.antagonistikotita.gr/uploads/16%2003%202016_Suxnes_Erwt_Apant_Ptuxioyxoi.pdf

 

 

Το γεγονός ότι η αίτησή μου για την ενίσχυση ενεργειακών επιθεωρητών έγινε τον Οκτώβριο του 2013 και ακόμα δεν έχουν κατατεθεί τα 400€ με ανησυχεί πολύ και δεν είμαι σίγουρος για το πότε θα κατατεθούν τα χρήματα του προγράμματος που συζητάμε.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.