Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος νόμος Τσιρώνη για ρυθμίσεις αυθαιρέτων και νόμοι 4178 και 4014


Recommended Posts

Αναμένουμε οσονούπω το νέο νόμο Τσιρώνη για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων. Απ' ότι έχουν αφήσει να εννοηθεί από το υπουργείο, γύρω στις 15 Ιουλίου θα δώσουν το αρχικό κείμενο για διαβούλευση κι αυτό στη συνέχεια ευελπιστούν να ψηφιστεί έως το τέλος του ερχόμενου Σεπτεμβρίου και να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ αρχές Οκτωβρίου!!!

 

Ανοίγω το συγκεκριμένο post για να καταγράψουμε πιθανές μελλοντικές επιπτώσεις, θετικές και αρνητικές, που ίσως καταφέρουμε και προβλέψουμε από τώρα, ούτως ώστε να ..."προσαρμοστούμε" το δυνατόν καλύτερα. Μας ενδιαφέρει κυρίως το πως αυτός ο νέος νόμος Τσιρώνη θ' αντιμετωπίσει τις δηλώσεις που έχουν γίνει, τόσο με τον 4014, όσο και με τον 4178.

 

Καθοριστικό ρόλο θα παίξει κατά τη γνώμη μου το αν, ταυτοχρόνως με την έναρξη εφαρμογής αυτού του νέου νόμου, θ' αρχίσει και η ενεργοποίηση της απόκτησης της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου (απαιτείται η έκδοση του προεδρικού διατάγματος κι εκείνο το "ελεεινό παράρτημα", που ποτέ δεν έδωσαν στη δημοσιότητα και που μάλλον θα κάνει όλη τη διαφορά), με την ταυτόχρονη βεβαίως κατάργηση των Βεβαιώσεων 4178 για εγγραφή εμπραγμάτων δικαιωμάτων σε ακίνητα. Συμπληρώνω ότι, εκπρόσωποι του ΤΕΕ έχουν επανειλημμένως δηλώσει ότι, έχει την εφαρμογή έτοιμη!!!

 

1. Πιστεύετε ότι, θα ενεργοποιηθεί και η απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας ταυτοχρόνως; Στις ίδιες προθεσμίες απόκτησης αυτής, που αναφέρονται στο τελικό κείμενο της διαβούλευσης;

2. Πως θ' αντιμετωπιστούν οι δηλώσεις 4178 που είναι σε κατάσταση υπαγωγή; Έχει ή δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο; Έχουν ή δεν έχουν ανέβει τα σχέδια κ.λπ.;

3. Πως θ' αντιμετωπιστούν οι δηλώσεις 4178 που είναι οριστικοποιημένες, έχει εξοφληθεί το πρόστιμο, χωρίς όμως να έχουν ανέβει τα σχέδια κ.λπ.;

4. Πως θ' αντιμετωπιστούν οι δηλώσεις 4178 που είναι οριστικοποιημένες και "πλήρεις";

5. Πως θ' αντιμετωπιστούν οι δηλώσεις 4178 που εξοφλούνται με δόσεις κ.λπ.;

6. Θ' αλλάξει κάτι για όσες δηλώσεις 4014 δεν έχουν μεταφερθεί στον 4178 ενώ έπρεπε;

7. Θ' αλλάξει κάτι για όσες δηλώσεις 4014 δεν έχουν μεταφερθεί στον 4178 ενώ είναι "πλήρεις";

8. Ο 4178 λήγει αρχές Οκτωβρίου, ο νέος νόμος πιθανόν να ψηφιστεί τέλος Σεπτεμβρίου, το ΤΕΕ θα είναι έτοιμο και θα έχει "προετοιμάσει" την ηλεκτρονική εφαρμογή που θα υποδεχθεί δηλώσεις ή ...."πάμε για ένα εξάμηνο μετά";

9. Πως το αναφερόμενο στην προηγούμενη σημείωση 8 θα επηρεάσει την έκδοση Βεβαιώσεων 4178 γι' αυτό το ενδιάμεσο χρονικό διάστημα;

10. Θα "περάσουν" αυτό το νέο νόμο πρώτα από το ΣΤΕ ή θα περιμένουμε προσφυγές κ.λπ. και θα "φάμε" άλλα δύο χρόνια κ.λπ.;

11. Δεν πρόκειται προς το παρόν να βγει κανένας νέος νόμος ρύθμισης αυθαιρέτων, διότι ο Τσιρώνης δεν θα είναι υπουργός μετά τον επερχόμενο ανασχηματισμό κι ο νέος θα θέλει με την ησυχία του να ...."γράψει τη δική του ιστορία".... Έτσι οι ρυθμίσεις αυθαιρέτων θα μας τελειώσουν τον ερχόμενο Οκτώβριο και βλέπουμε για αργότερα....

 

...κι άλλες ερωτήσεις που πιστεύω ότι, όλοι σας θα προσθέσετε.... κι όλοι μαζί βεβαίως, κάνοντας τις σύγχρονες πυθίες, ίσως προβλέψουμε κάτι, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων (δυσάρεστων ή ευχάριστων).....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

1. Μαλλον οχι ακομα. Το ΤΕΕ εχει το συστημα. Ειναι το ιδιο με την ηλ. εκδοση ΟΑ.

2. 3. 4. 5. Θεωρει οτι θα γινει οτι εγινε και με στον Ν4014. Δλδ οι δηλωσεις που ηταν σε ολοκληρωμενη υπαγωγη (πληρωμενο παραβολο και προστιμο) και ειχαν ανεβασει δικαιολογητικα, δεν ειχαν θεμα. Στον Ν4178 ειναι λιγο διαφορερικα.

Θεωρω οτι θα αφησουν οσους εχουν πληρωσει απλα παραβολο και ειναι σε υπαγωγη, να εξοφλησουν ή να μεινουν στις δοσεις. Αν επιβαλλουν να πανε ολα στο νεο νομο, εγω προσωπικα, δεν θα κανω τποτα... Μεχρι τελος Σεπτεμβρη θα τα εχω κλεισει ολα (οσα μπορω) και οποιος θελει να κανει βολτα στο νεο νομο, να παει αλλου.... Επιφυλλασομαι για τη μλκ που δερνει το ΤΕΕ, μην κλεισει παλι το συστημα...

6. Δε νομιζω. Λογικα θα πρεπει καποια στιγμη να πανε και αυτες στο νεο νομο.

7. Θεωρω πως οχι, με την επιφυλαξη για μεταφορα στο νεο νομο για την αποκτηση της ηλ. ταυτοτητας.

8. Σιγα μην ειναι ετοιμο.. Οτι εγινε και στον Ν4178.

9. Οριζεται και στον Ν4178, λογικα θα γινεται και αναφορα στο Νεο Νομο,  οτι αν το συστημα εχει προβλημα, η βεβαιωση εκδιδεται χειρογραφα.

 

Αυτα..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον terry!

Με τις υπάρχουσες δηλώσεις θα γίνει ακριβώς ότι έγινε με τη μετάβαση απο 4014 σε 4178.

Δυστυχώς δεν είμαι τόσο αισιόδοξη και δεν πιστεύω όπως ο Ιάσονας ότι θα εφαρμοστεί η ηλεκτρονική ταυτότητα τόσο σύντομα. Μακάρι να διαψευσθώ

Επίσης δεν πιστεύω ότι θα βγεί ο νόμος το Σεπτέμβρη. Μα μετά το καλοκαίρι ρε παιδιά; Να μην κάνουν κι οι βουλευτές τις διακοπές τους. Προβλέπω ακόμη μια παράταση και βλέπουμε. Μακάρι να διαψευσθώ και σε αυτό.

Επι της ουσίας δεν θεωρώ πως ο νέος νόμος θα έχει και καμια φοβερή διαφορά με τον 4178. Και πραγματικά το θέμα δεν είναι να βγει απο την αρχή ένας καινούριος νόμος. Το θέμα είναι να δοθούν σαφείς απαντήσεις στον τρόπο αντιμετώπισης περιπτώσεων σαν κι αυτές που συζητάμε καθημερινά και που ο καθένας εφαρμόζει κατά το δοκούν επειδή δεν υπάρχει συγκεκριμένη οδηγία από το νόμο.

Κατα τα άλλα δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει καν η πλατφόρμα. Για την ακρίβεια πιστεύω πως η ίδια η ηλεκτρονική ταυτότητα θα βασιστεί πάνω στην πλατρφόρμα του 4178 με κάποιες αναβαθμίσεις για να δέχεται επιπλέον στοιχεία και αρχεία.

Το θέμα είναι αν και τι θα γίνει αναφορικά με τα πρόστιμα. Άλλοι λένε θα ναι πιο ευνοϊκά άλλοι χειρότερα και γενικώς δεν ξέρουμε τι να συμβουλέψουμε στους πελάτες όταν σε ρωτάνε να το κάνω τώρα ή να περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν, λέω αν βγει ο νέος νόμος τον ερχόμενο Οκτώβριο και ξαφνικά το ΤΕΕ "κλείσει" το σύστημα, όπως έκανε και παλιότερα με τον 4178 κι αναγκαστούν όλες οι μη οριστικοποιημένες δηλώσεις και χωρίς σχέδια κ.λπ. να μεταβούν σε αυτόν τον νέο νόμο, εμείς τι κάνουμε;;;;

Μας συμφέρει ν' ακολουθήσουμε την ίδια τακτική, δηλαδή, να μην κλείσουμε όσες δηλώσεις μπορούμε, αλλά να περιμένουμε, όταν έλθει η ώρα να ζητήσουμε extra αμοιβή για τη μεταπήδηση της δήλωσης, γκρίνια από τον πελάτη, αλλά τελικώς εισπράττουμε την extra αμοιβή και κάνουμε τη μεταπήδηση της δήλωσης ή να τις κλείσουμε και να τελειώνουμε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Να τις κλεισουμε να τελειωνουμε ΙΑΣΟΝΑ.

Ακομα και σ'αυτην την περιπτωση, ζητας πιο ευκολα εξτρα αμοιβη, αφου εχεις ηδη ολοκληρωσει τη δουλεια σου.

 

Δεν ξερω τι θα γινει το επομενο διαστημα, αλλα εγω αποφευγω πλεον τις Δηλωσεις, οσο υπαρχει αλλο αντικειμενο...

 

Εχει παρατραβηξει το πραγμα.

Με το νεο Νομο παλι θα εχουμε διαβασμα, παλι Εγκυκλιους, παλι ε/α, παλι θεματα προς επιλυση..

Ισως να μη συμφερει να μεταφερθει καποιος στο Νεο Νομο.

 

Μετα τη δημοσιευση του προσχεδιου, θα δουμε περιπου τι θα περιλαμβανει και θα κρινουμε αναλογως.

Αλλα εγω κουραστηκα με τις μλκς αυτες.

Δεν  εχω προβλημα, ουτε το Τοπογραφικο να κανω, ουτε την Αποτυπωση, ουτε τα σχεδια, αλλα δεν μπορω να καθομαι ενα ολοκληρο απογευμα να βρω πως θα υπολογισω ενα απλο προστιμο και παλι να μην ειμαι σιγουρος..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

...

Μας συμφέρει ν' ακολουθήσουμε την ίδια τακτική,...

Ανεξάρτητα από τι συμφέρει εμάς το βασικό ζήτημα θα είναι τι είναι ορθό να γίνει.

Στον 4014 το τραγικό ήταν που άφησαν να καταπέσει ως αντισυνταγματικός οπότε ήταν μονόδρομος για τον τελικό χρήστη (ιδιοκτήτη) να ζητήσει την μεταβίβαση στον 4178… διότι στην τελική θα είχε μια τακτοποίηση σε νόμο που είχε βγει αντισυνταγματικός ….

Τεσπα… το θέμα είναι να μη αλλάζουν άνευ λόγου όσα έχουν μια βάση και λειτουργούν κι αν θέλουν να κάνουν κάτι χρήσιμο να κωδικοποιηθούν διάφορες πολλαπλές ερμηνείες….

Τα κόκκινες γραμμές και πράσινα άλογα και τους έπιασε ο πόνος για το καλό του λαού ούτε σαν ανέκδοτο δεν τα αντέχω πια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε terry έχω τα πάντα έτοιμα κι ανεβασμένα χωρίς να έχω κάνει οριστικοποιήσεις στις δηλώσεις.

Όλων κι αυτών που εξοφλούνται με δόσεις.

Το θέμα δεν είναι εκεί.

Είναι στο ότι, περίπου το ίδιο είχα κάνει και με τον 4014.

Και το μετάνιωσα!!!

Είχα εκκρεμότητες σε περίπου 20 δηλώσεις, τις οποίες "αναγκάστηκα" να τις μεταφέρω στον 4178.

Από την πρώτη στιγμή είχα αποφασίσει και ζητούσα "extra αμοιβή μεταπήδησης της δήλωσης" στον 4178 περίπου το 50% της ήδη συμφωνηθείσας αμοιβής που είχα.

Δεν έχασα καμία.

Το extra έσοδο από αυτό κάλυψε όλα τα έξοδα του γραφείου για περίπου 1,5 χρόνο!

Φαντάσου ν' ακολουθούσα την ίδια "στρατηγική" για όλες τις δηλώσεις.....

 

Φίλε Didonis η "στρατηγική" αυτή είναι απολύτως νόμιμη και ορθή, αφού προκύπτει αναγκαστικά από τον ισχύοντα νόμο. Απλώς την "χρησιμοποιούμε - αξιοποιούμε" προς το οικονομικό συμφέρον μας!!!

Ο νόμος "αναγκάζει" τις δηλώσεις να μεταπηδήσουν σε αυτόν από τον προηγούμενο νόμο.

Κι αυτό αυξάνει τις ευθύνες και τις απαιτήσεις.

Κι αυτό, από όσους έχουν τη δυνατότητα να το αξιοποιήσουν, ...πληρώνεται!!!!

Προφανώς και δεν γίνεται δωρεάν όπως ήθελε η γνωστή ...παρέα!

Όλα απολύτως νόμιμα, ορθά και ηθικά!

 

 

Δυστυχώς φίλοι μου όταν δεν υπάρχουν άλλες ουσιαστικότερες δουλειές για να κάνουμε, πρέπει ν' "....αναγάγουμε σε επιστήμη" αυτές τις μαμακισμένες ευκαιρίες που μας παρουσιάζονται.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα .

 

Θεωρώ και να τις κλείσουμε τις υποθέσεις θα υπάρχουν περιπτώσεις που ίσως ευνοηθούν με μείωση προστίμου ενώ είναι σε υπαγωγή με δόσεις του Ν.4178/2013 και θα είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε μετάβαση πάλι στο νέο νόμο. 

 

Συμφωνώ και εγώ ότι καλό  είναι να έχουμε νόμο για την ταυτότητα κτιρίων για να κλείνουμε οριστικά με το κάθε ακίνητο όσον αφορά τα στοιχεία που θα απαιτούνται να συμπληρωθούν.

 

Ερώτηση   : θα καταργηθεί η βεβαίωση του Ν.4178  διότι θα υφίσταται η ταυτότητα του ακινήτου ή θα πραγματοποιούνται οι συμβολαιογραφικές πράξεις όπως παλιά  ;

 

Κατά τη γνώμη μου νόμος για ρυθμίσεις αυθαιρέτων θα υφίσταται ακόμη για πολλά χρόνια διότι ανεξάρτητα των άλλων λόγων υπάρχει και δέσμευση μνημονίου για τα ποσά είσπραξης των προστίμων.(θυμάμαι ότι το είχα διαβάσει σε κάποια αξιολόγηση, θα το δω πάλι και θα κάνω επισύναψη ) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να βγουν στον αέρα πρώτα οι αεροφωτογραφίες του 2011 και μετά να μιλάμε για νέους νόμους που τάχα θα πατάξουν την αυθαιρεσία στην Ελλάδα.

Συγνώμη Ιάσονα που δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου αλλά αυτή η φάρσα που λέγεται νομιμοποίηση αυθαιρέτων και που απασχολεί ένα μεγάλο αριθμό μηχανικών δεν μπορεί να συνεχιστεί χωρίς αεροφωτογραφίες. 

Χιλιάδες αυθαίρετα που έχουν κτισθεί από το 2011 και μετά  έχουν νομιμοποιηθεί με αλλαγή του Ε9.

Τι να συζητάμε?

Πόσο να κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας όταν εξευτελίζεται το επάγγελμά μας εδώ και χρόνια?

Καταλαβαίνω ότι τα αυθαίρετα είναι για πολλούς από εμάς ο μόνος τρόπος επιβίωσης αλλά και αυτό δεν θα υπάρχει για πολύ όταν δεν τηρούνται οι κανόνες.

Και ο σημαντικότερος κανόνας είναι η κόκκινη γραμμή του 2011.

Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αεροφωτογραφίες του 2011 αδύνατο να υπάρξουν γιατί δεν έγιναν πτήσεις τότε. Δορυφορικοί ορθοφωτοχάρτες επίσης δύσκολα έως απίθανο, γιατί απόσα έχω δει και διαβάσει σε δημόσια έγγραφα και σχετικές αναθέσεις πέρα από κάποιες πιλοτικές περιοχές για τις υπόλοιπες δεν έγινε κάτι και ούτε προβλέπεται. Αν υπήρχε πρόθεση σοβαρή. θα το έκαναν μεσα σε μερικούς μήνες (όπως με τις πιλοτικές) και θα το ανεβάζαν on-line.

 

 

Πάντως το Υπουργείο θα έπρεπε να παραδειγματιστεί από τον ΟΠΕΚΕΠΕ, ο οποίος συστηματικά δουλεύει με δορυφορικές εικόνες παλαιοτέρων ετών 8-) 8) 8-) 8) 8-) 8) 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.