Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε διαβούλευση ο νόμος για τον έλεγχο και την προστασία του δομημένου περιβάλλοντος (αυθαίρετα)


armenopoulos

Recommended Posts

nik ξεκάθαρα διαφωνώ.

Αυτό που λες είναι επικίνδυνο. Όταν καταθέτεις ένα τοπογραφικό πρέπει αυτό να αποτυπώνει την υφιστάμενη κατάσταση και σε καμία περίπτωση επιλεκτικά ότι θέλει ο ιδιοκτήτης.

 

Δηλαδή θα πας σε ένα γηπεδο θα έχει πχ μέσα 6 αποθήκες. Θα σου πει ο ιδιοκτήτης εγώ δεν θέλω να πληρώσω τόσα θα κάνω τα μισά τακτοποίησέ μου μόνο τις 3. Θα κάνεις δήλωση μόνο για της 3 και θα καταθέσεις ένα τοπογραφικό που θα δείχνει 3 αποθήκες και το υπόλοιπο άδειο σαν να μην υπήρχαν ποτε?!?!?!

Φυσικά και έχεις ευθύνη.

 

Εγω δέχομαι ότι μπορεί υπο συγκεκριμένες συνθήκες να κάνεις επιλεκτική τακτοποίηση. πχ έχεις κάποια αυθαίρετα για τα οποία τρέχουν πρόστιμα και συνυπάρχουν και αυθαιρεσίες που δεν τακτοποιούνται. Οκ θα κάνεις δήλωση και θα τακτοποιήσεις αυτά που μπορεις.

 

 

ΑΛΛΑ:

 

1)Θα ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για την κατάσταση (μη σου πω και γραπτώς)

2)Σε όλα τα σχέδια θα δείχνεις την υφιστάμενη κατάσταση με το τι τακτοποιείται και τι όχι και θα το περιγράφεις αναλυτικά στην τεχνική έκθεση

3)Δεν προχωράς ποτέ σε οριστική υπαγωγή και δεν εκδίδεις βεβαίωση

4)Αν στο μέλλον ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να συμπεριλάβει και τις υπόλοιπες κατασκευές δεν θα κάνει ξεχωριστή δήλωση αλλά θα τις προσθέσει στην ήδη υπάρχουσα και θα πληρώσει τα επιπλέον πρόστιμα

 

Είπα ότι α)δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση και β)δεν ξέρω τι ισχύ έχει μια τέτοια μισή δήλωση αν δεν συμπληρωθεί ποτέ με το σύνολο των αυθαιρεσιών και δεν οριστικοποιηθεί.

Είπα ότι α)δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση και β)δεν ξέρω τι ισχύ έχει μια τέτοια μισή δήλωση

 

Πάρα πολύ ορθώς!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 607
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τι  ωραια ηταν  εκεινη  η  εποχη  που  μεταβιβαζαν  ακινητα  κατά  δηλωση

ιδιοκτητη ,  τι  τα  ηθελαν  τα  κτηματολογια  και  τις  βεβαιώσεις  νομιμότητας  μηχανικου

οσοι  περισσοτεροι  μπαινουν  στην  μεταβιβση  ακινητου τοσο  μειωνονται  τα  κερδη  τους

ετσι  λοιπον  αντιδρουν   στην  βεβαιωση  μηχανικου  για  τις  κληρονομιες

και  προκρινουν  ότι  μάχονται  για  τα  δικαιωμετα  των  πολιτων  και  όχι  για

την  τσεπη  τους  ,  εχει  γεμισει  η  ελλαδα με  τριπλοπουλημενα  ακινητα 

και  αυτοι  αχερωχοι     ,  δεν  τους  ειδα  να  διαμρτυρηθουν

για  την  την ασυδωσια  που  επικρατει  στις  μεταβιβάσεις .

αληθεια  πως  επιτρεπου  να  μεταβιβάζονται  ακινητα με  θολο  ιδιοκτησιακο  καθεστως ;;;;

και  τοσα  χρονια    δεν  εχουν  κανει  την παραμικρη  νυξη  και  διαμαρτυρια  στα  υπουργεια ;;;

Link to comment
Share on other sites

loser

 

Ημουνα στο Κτηματολογιο.

Ο εκει διευθυντης (νομικος) καθολα σοβαρος και εξυπηρετικος οσο δεν φανταζεσαι, εσκουζε :

"μα βεβαιωσεις στις κληρονομιες, ειναι δυνατον, εσεις οι συμβολαιγραφοι πρεπει να ξεσηκωθειτε. Ρωτησε κανεις το συλλογο μας? Και ηλ. ταυτοτητηα, ολα για την τσεπη του μηχανικου? Και μεις τι  θα κανουμε? θα σταματησουν οι μεταβιβασεις!"

 

Εκατασα και του εξηγησα καποια πραγματα, νομιζω καποια τα καταλαβε.

 

Πραγματι εχω δει συμβολαιο του ιδιου συμβολαιογραφου, τις καλες εποχες, με ενα μηνα χρονικη διαφορα και 2000 α/α διαφορα. Δηλαδη και 300Ε το συβολαιο να εβγαζε, φαντασου για τι κερδος μιλαμε σε ενα μηνα.

 

Αλλα για να μη γελιομαστε, ολα αυτα που αφορουν τον κλαδο μας, γινονται εν μερει για να εχουμε δουλεια και εν μερει για να εισπρατει το κρατος...

Link to comment
Share on other sites

εν μερει  ναι , αλλα ένα άλλο  μερος είναι ότι  εχουν μειωθεί

κατά  παρα  πολύ  οι  αυθαιρετες κατασκευες  , αν  και  το  υπουργειο

ειχε  στοιχειώδη  οργανωση  θα  ειχαν  εξαληφθει .

 για  τα  εσοδα  γινονται όλα . από  την άλλη η  συντεχνια  τους  είναι  η  πιο  ισχυρη  στην ελλαδα

σε  πολλες  περιπτώσεις  κανουν  copy  paste  .

Link to comment
Share on other sites

Πάλι το κάνετε θέμα με την επιλεκτική τακτοποίηση...? Πουθενά δεν προκύπτει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τακτοποιήσουμε κάτι που δεν θέλει ο πελάτης. Πουθενά δεν προκύπτει ότι στα σχέδια πρέπει να αποτυπώνουμε τα πάντα που υπάρχουν στο οικόπεδο ή ιδιοκτησία. Τα σχέδια του 4178 αφορούν μόνο ό,τι τακτοποιείται. Θεωρητικά μπορώ ν παραδώσω τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης με μόνο την αυθαιρεσία που τακτοποιώ μόνο. Όλα τα άλλα είναι υποκειμενικές απόψεις και ο καθένας κάνει και πράττει όπως νομίζει.

 

 

Eσυ μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Οποιος θελει να κανει σωστα τη δουλεια του, αφου πληρωνεται αποτυπωση και κανει ΔΚ ή Τοπογραφικο, θα αποτυπωσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ειναι δυνατον να κανουμε Τ.Δ. (οπου απαιτειτα) και να αποτυπωνουμε οτι θελουμε?

Και μεταξυ μας μπουρδες θα λεμε? Δεν μας φτανουν αυτα που βλεπουμε απο τους "συναδελφους"?

 

 

nik ξεκάθαρα διαφωνώ.

Αυτό που λες είναι επικίνδυνο. Όταν καταθέτεις ένα τοπογραφικό πρέπει αυτό να αποτυπώνει την υφιστάμενη κατάσταση και σε καμία περίπτωση επιλεκτικά ότι θέλει ο ιδιοκτήτης.

 

Δηλαδή θα πας σε ένα γηπεδο θα έχει πχ μέσα 6 αποθήκες. Θα σου πει ο ιδιοκτήτης εγώ δεν θέλω να πληρώσω τόσα θα κάνω τα μισά τακτοποίησέ μου μόνο τις 3. Θα κάνεις δήλωση μόνο για της 3 και θα καταθέσεις ένα τοπογραφικό που θα δείχνει 3 αποθήκες και το υπόλοιπο άδειο σαν να μην υπήρχαν ποτε?!?!?!

Φυσικά και έχεις ευθύνη.

 

Εγω δέχομαι ότι μπορεί υπο συγκεκριμένες συνθήκες να κάνεις επιλεκτική τακτοποίηση. πχ έχεις κάποια αυθαίρετα για τα οποία τρέχουν πρόστιμα και συνυπάρχουν και αυθαιρεσίες που δεν τακτοποιούνται. Οκ θα κάνεις δήλωση και θα τακτοποιήσεις αυτά που μπορεις.

 

 

ΑΛΛΑ:

 

1)Θα ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για την κατάσταση (μη σου πω και γραπτώς)

2)Σε όλα τα σχέδια θα δείχνεις την υφιστάμενη κατάσταση με το τι τακτοποιείται και τι όχι και θα το περιγράφεις αναλυτικά στην τεχνική έκθεση

3)Δεν προχωράς ποτέ σε οριστική υπαγωγή και δεν εκδίδεις βεβαίωση

4)Αν στο μέλλον ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να συμπεριλάβει και τις υπόλοιπες κατασκευές δεν θα κάνει ξεχωριστή δήλωση αλλά θα τις προσθέσει στην ήδη υπάρχουσα και θα πληρώσει τα επιπλέον πρόστιμα

 

Είπα ότι α)δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση και β)δεν ξέρω τι ισχύ έχει μια τέτοια μισή δήλωση αν δεν συμπληρωθεί ποτέ με το σύνολο των αυθαιρεσιών και δεν οριστικοποιηθεί.

Είπα ότι α)δεν το συστήνω σε καμία περίπτωση και β)δεν ξέρω τι ισχύ έχει μια τέτοια μισή δήλωση

 

Για να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω ... ερωτώ τους συναδέλφους (όχι μόνο τους παραπάνω) και ας απαντήσουν στον εαυτό τους :

 

Ιδιοκτησία χωρίς άδεια, χωρίς σύσταση με πολλά κτίσματα ίδιου εμβαδού. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει μόνο το ένα από αυτά.

Σύμφωνα με τα παραπάνω κάνετε επιλεκτική δήλωση ; (έστω και με αποτύπωση όλων και μόνο σε υπαγωγή)

 

Όσοι απαντήσουν ΝΑΙ να ξέρουν ότι :

μόλις έδωσαν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για όλα τα κτήρια και επέτρεψαν την ηλεκτροδότησή τους !

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όσες φορές με ρώτησαν οι πελατες μου, αν μπορούσαν να μη ρυθμίσουν κάποια αυθαιρεσία τους, το αρνήθηκα κατηγορηματικά..

Οι μόνες αυθαιρεσίες που αποτύπωσα αλλα δε ρύθμισα, ήταν όσες έγιναν μετά το 2011 ή δεν είχα αποδείξεις ότι έγιναν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Για να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω ... ερωτώ τους συναδέλφους (όχι μόνο τους παραπάνω) και ας απαντήσουν στον εαυτό τους :

 

Ιδιοκτησία χωρίς άδεια, χωρίς σύσταση με πολλά κτίσματα ίδιου εμβαδού. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει μόνο το ένα από αυτά.

Σύμφωνα με τα παραπάνω κάνετε επιλεκτική δήλωση ; (έστω και με αποτύπωση όλων και μόνο σε υπαγωγή)

 

Όσοι απαντήσουν ΝΑΙ να ξέρουν ότι :

μόλις έδωσαν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για όλα τα κτήρια και επέτρεψαν την ηλεκτροδότησή τους !

 

 

Η απαντηση ειναι οχι.

Δεν εχεις αυτοτοτελείς ιδιοκτησιες, ωστε να κανεις υπαγωγη σε καποια απο αυτες.

Ειναι το ιδιο προβλημα με τα εξ' αδιαιρετου.

Link to comment
Share on other sites

Για να το αναλύσουμε λίγο παραπάνω ... ερωτώ τους συναδέλφους (όχι μόνο τους παραπάνω) και ας απαντήσουν στον εαυτό τους :

 

Ιδιοκτησία χωρίς άδεια, χωρίς σύσταση με πολλά κτίσματα ίδιου εμβαδού. Ο ιδιοκτήτης θέλει να τακτοποιήσει μόνο το ένα από αυτά.

Σύμφωνα με τα παραπάνω κάνετε επιλεκτική δήλωση ; (έστω και με αποτύπωση όλων και μόνο σε υπαγωγή)

 

Όσοι απαντήσουν ΝΑΙ να ξέρουν ότι :

μόλις έδωσαν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για όλα τα κτήρια και επέτρεψαν την ηλεκτροδότησή τους !

Θόδωρε

εφόσον τα αποτυπώσεις όλα 

και εντάξεις μόνο το ένα κτίσμα

 

Τότε τίποτα από τα 2 (βεβαίωση+ηλ/ση) δεν θα συμβεί

γιατί 

1. το συμβόλαιο συνοδεύεται και από τ.δ (που εμφανίζονται τα 3-4 κτίσματα) και

από τη βεβαίωση ένταξης ΤΕΕ με εμφανή τον τίτλο "επιλεκτική ένταξη αυθαιρέτων.."

2. για την ηλεκτροδότηση χρειάζεται απόσπασμα google με επισήμανση του κτίσματος προς ηλ/ση

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάνει την υπαγωγή στο ένα κτήριο,

1) με το πεντασέλιδο της υπαγωγής, 2) τις κατόψεις από το σύστημα και 3) τη βεβαίωση από εδώ : https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx

παίρνεις ρεύμα για όλα ...

 

terry,

δεν τα μαζεύεις όλα τα σχόλια για ένα νέο θέμα με τίτλο "Επιλεκτική τακτοποίηση" ;

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.