Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε διαβούλευση ο νόμος για τον έλεγχο και την προστασία του δομημένου περιβάλλοντος (αυθαίρετα)


armenopoulos

Recommended Posts

Το έχω δει να συμβαίνει σε γνωστό μηχανικό, ο οποίος ανέλαβε τη δεύτερη τακτοποίηση στο ίδιο οικόπεδο. Την συνέχεια δεν την γνωρίζω...

 

 

Προβλημα του, του γνωστου μηχανικου.

Εκτος και αν αφορουσε η καθε τακτοποιηση, αλλη αυτοτελη ιδιοκτησια ή κτηριο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 607
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ πελάτες που δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ από μόνοι τους να επικοινωνήσουν με το μηχανικό τους για να αναβαθμιστούν οι δηλώσεις τους σε 4178 ή που είχαν ενημερωθεί από το μηχανικό τους και αμέλησαν ή που δεν απάντησαν ποτέ στα τηλέφωνα και που πιθανόν να είναι σήμερα σκορπισμένοι στα 4 σημεία του ορίζοντα (επαρχία, εξωτερικό κτλ). Ή το χειρότερο: Νέοι ιδιοκτήτες έπειτα από μεταβιβάσεις την περίοδο ισχύος του 4014 που ο μηχανικός που είχε αναλάβει τη ρύθμιση των ακινήτων τους δεν έχει ούτε είχε ποτέ στοιχεία επικοινωνίας τους. Πιστέυετε ότι οφείλουμε να γίνουμε ντετέκτιβ αυτές τις λίγες μέρες που απέμειναν μέχρι τη λήξη του 4178 ή θα βολευτούν κι αυτοί μεταπηδώντας κατευθείαν στο νέο νόμο, με ό,τι άλλο συνεπάγεται αυτό?

 

Δεν είναι απαραίτητη και αναγκαία οποιαδήποτε "αναβάθμιση" δηλώσεων 4014.

Προφανώς και βεβαίως αναφέρομαι σε εκείνες που έχουν οριστικοποιηθεί, έχει εξοφληθεί δηλαδή το πρόστιμο και έχουν ανέβει όλα τα απαραίτητα έγγραφα κ.λπ.

Αυτές θ' "αναβαθμιστούν" (όπως λες) με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω αυτό. Εγώ αναφέρομαι στις υπόλοιπες δηλώσεις του 4014 που δεν έχουν οριστικοποιηθεί και θεωρητικά βρίσκονται στον αέρα αν δεν μεταπηδήσουν στον 4178 μέχρι την 8-10-2016. Νομίζω είναι ένα θέμα που αφορά αρκετούς συναδέλφους εντός και εκτός φόρουμ. Προσωπικά πιστεύω ότι θα υπάρξει και για αυτές τις περιπτώσεις η δυνατότητα να ενταχθούν στο νέο νόμο, απλά ρωτάω και τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται στο προσχέδιο ότι, όχι μόνον αυτές που λες, αλλά και όσες δεν έχουν κλείσει από τον 3843, θα μπορούν να ενταχθούν στο νέο νόμο συμψηφίζοντας τα καταβληθέντα, χωρίς δυνατότητα επιστροφής όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως τώρα που το ανέφερες το πρόσεξα κι εγώ, στο άρθρο 72. Αρκεί να διατηρηθεί ως έχει και στο τελικό κείμενο. Αυτό ψιλοφοβούνται αρκετοί συνάδελφοι που μιλάω και έχουν βγει για κυνήγι ξεχασμένων πελατών...

Βέβαια κατά την "αναβάθμιση" αυτών των δηλώσεων είχαμε το μπόνους της διατήρησης των παλαιών προστίμων σε περίπτωση που το νέο πρόστιμο έβγαινε μεγαλύτερο, εφόσον δεν αυξάνονταν τμ και λοιπές παραβάσεις. Αν αυτό το μπόνους δεν διατηρηθεί στο νέο νόμο τότε ίσως να συμφέρει να μεταφερθούν κάποιες από τις παλιές δηλώσεις στον 4178 και να ολοκληρωθούν εκεί, εφόσον φυσικά τους δοθεί αυτή η δυνατότητα και διατηρηθεί η πλατφόρμα του 4178 ενεργή.

Όλα στον αέρα λοιπόν... Για δυνατούς τζογαδόρους!!!

Link to comment
Share on other sites

+φωνώ με terry

 

Το ξέρω ότι έχει συμβεί, το έχω δει και εγώ αλλά όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα:

 

Σε κάθε περίπτωση δεν προβλέπεται από πουθένα να γίνονται πάνω από 1 δηλώσεις για την ίδια ιδιοκτησία.

Δηλαδή ακόμα και να δήλωνες όπως λές κάποιες από τις αυθαιρεσίες αρχικά θα έπρεπε η δήλωση να παραμείνει ανοιχτη (ουτως η άλλως η βεβαίωση απαγορεύται) και μετά να τις συμπεριλάβεις εκεί αργότερα. Το τι ισχύ έχει μια τετοια μισή δήλωση αν αφεθεί... μαλλον καμία και νομίζω πως είναι στα όρια της νομιμότητας. Δεν θα το συνιστούσα με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

"επιλεκτική τακτοποιηση"!  Δεν εκδίδεται σε καμία περίπτωση φυσικά, η βεβαίωση, αν αυτό λέτε.

Την τακτική αυτή δεν την εφαρμόζω σε κανέναν πελάτη μου.

Θελω να τους τακτοποιήσω και να τους βαλω στην άκρη να κάθονται (οσο πιο) ήσυχοι.

Οχι να τους κρατάω μπλεγμένους μεσ΄τα πόδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει πως οι εποχές είναι δύσκολες για να λέμε όχι σε επιλεκτικές τακτοποιήσεις.. Προφανώς και πρέπει να γίνεται πάντα κουβέντα με τον πελάτη αλλά αν είναι κεφάλι αγύριστο ή αν τα οικονομικά του είναι περιορισμένα τότε δεν βλέπω για ποιο λόγο να του πούμε αντίο. Εννοείται βεβαίωση δεν εκδίδεται για ΥΔ, ΥΚ ή ΥΥ που δεν έχουν ρυθμιστεί. Επίσης εννοείται ότι στα σχέδια τα δείχνουμε όλα.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

επιλεκτικη  τακτοποιηση  , γινεται  συχνα  εχω  φιλους  που  το  εχουν  κανει

συνηθως  στην  επαρχια  οπου  ο  ενας  κανει  πλατες  στον  άλλο 

  εχω  χασει  πολλες  δουλειες  από την   επιλεκτικη  τακτοποιηση

μια  περιοδο  στον  4014  δεν  κουνιότανε  φύλλο .

οι  πιο  ρυψοκινδυνοι  μηχανικοι  ρισκαρουν  ξερωντας  ότι  δεν  θα  τους  ελενξουν  ποτε 

αν  υπηρχε  ισονομια    δεν  θα  το  εκαναν  αν  πχ  ειχαμε  αγγλωσαξωνικο  μοντελο   διοικησης 

και  όχι  κολομβιας ,  ξερουν  όμως  ότι   δεν  υπαρχει  ελενχος .

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έκανα "μερική" ρύθμιση

αλλά αυτό το έκανα εμφανέστατο

ακόμη και από τον  τίτλο

 

"μερική ρύθμιση γηπέδου μετά κτισμάτων"  

 

ώστε αυτό να γίνεται άμεσα αντληπτό

από οποιονδήποτε  συν/φο ή Δημόσια αρχή

εμπλακεί αργότερα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.