Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε διαβούλευση ο νόμος για τον έλεγχο και την προστασία του δομημένου περιβάλλοντος (αυθαίρετα)


armenopoulos

Recommended Posts

κ καπου εχει αναφερθεί αυτό το ζήτημα της επιλεκτικής τακτοποίησης... σε ερωταπαντήσεις ή στης λεμπέση τις ερμηνέιες αν θυμαμαι καλά... οτι δεν απαγορευεται...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 607
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mπαααα

Δυο δηλωσεις Ν4178 στο ιδιο ακινητο, δεν παιζει.

Ελπιζω να μην το εχεις κανει.

Δεν το έχω κάνει, αλλά θα το έκανα αν μου τύχαινε.

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να απαγορεύεται!!!

Εδώ στο ίδιο ακίνητο μπορεί ένας μηχανικός να βγάλει μια άδεια δόμησης και μετά από 1 μήνα κάποιος άλλος να βγάλει κάποιος άλλος μηχανικός άδεια δόμησης. Από πού προκύπτει ότι απαγορεύεται???

 

Και σχετικά με την επιλεκτική τακτοποίηση, πάλι δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει. Και αν ο πελάτης μου θέλει να προχωρήσει μεταγενέστερα σε άδεια νομιμοποίησης για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες?

Θα πρέπει να τον "χαντακώσω" και να του τακτοποιήσω τα πάντα, για περιορισμένα χρόνια?

Προσωπικά έχω πελάτη ο οποίος τακτοποίησε τις αυθαιρεσίες που τον είχανε γράψει ώστε να σταματήσουν τα πρόστιμα και ΔΕΝ τακτοποίησε άλλες αυθαιρεσίες λόγω οικονομικών συγκυριών. Μελλοντικά είτε θα τακτοποιήσει, είτε θα νομιμοποιήσει.

Επιφυλάσσομαι, αν προβλέπεται από τον νόμο. Αλλά δεν δέχομαι απαντήσεις του τύπου: σύμφωνα με τη λογική, αυτονόητο είναι, έτσι είναι γιατί το είπε η τάδε κτλ

Link to comment
Share on other sites

 Λεμπέση, σημειώσεις
«(55) ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ: Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να
δηλωθούν όλες οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν στο ακίνητο, κατ΄ αρχήν θα
πρέπει να κατοχυρώνεται ο Μηχανικός ότι ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη. Επιπλέον
προϋπόθεση είναι ότι αυτά που δεν θα δηλωθούν, θα είναι κατασκευές οι οποίες μπορούν
να κατεδαφιστούν ή να τις επανέλθουν στη νομιμότητα, όταν θα χρειαστεί να γίνει
μεταβίβαση»

 

οπως ειπε και ο ΚΑΝΑ

Δημοσίευση σήμερα, 17:25

 

προσωπικά έκανα "μερική" ρύθμιση

αλλά αυτό το έκανα εμφανέστατο

ακόμη και από τον  τίτλο

"μερική ρύθμιση γηπέδου μετά κτισμάτων" 

ώστε αυτό να γίνεται άμεσα αντληπτό

από οποιονδήποτε  συν/φο ή Δημόσια αρχή

εμπλακεί αργότερα κλπ

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει, αλλά θα το έκανα αν μου τύχαινε.

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να απαγορεύεται!!!

Εδώ στο ίδιο ακίνητο μπορεί ένας μηχανικός να βγάλει μια άδεια δόμησης και μετά από 1 μήνα κάποιος άλλος να βγάλει κάποιος άλλος μηχανικός άδεια δόμησης. Από πού προκύπτει ότι απαγορεύεται???

 

Και σχετικά με την επιλεκτική τακτοποίηση, πάλι δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει. Και αν ο πελάτης μου θέλει να προχωρήσει μεταγενέστερα σε άδεια νομιμοποίησης για τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες?

Θα πρέπει να τον "χαντακώσω" και να του τακτοποιήσω τα πάντα, για περιορισμένα χρόνια?

Προσωπικά έχω πελάτη ο οποίος τακτοποίησε τις αυθαιρεσίες που τον είχανε γράψει ώστε να σταματήσουν τα πρόστιμα και ΔΕΝ τακτοποίησε άλλες αυθαιρεσίες λόγω οικονομικών συγκυριών. Μελλοντικά είτε θα τακτοποιήσει, είτε θα νομιμοποιήσει.

Επιφυλάσσομαι, αν προβλέπεται από τον νόμο. Αλλά δεν δέχομαι απαντήσεις του τύπου: σύμφωνα με τη λογική, αυτονόητο είναι, έτσι είναι γιατί το είπε η τάδε κτλ

 

 

Δεν θα το αναλυσω αλλο, αλλα ειναι εντελως παρατυπο.

Δεν ειναι το ιδιο να εκδοσω μια ΟΑ και μετα απο πχ 1 χρονο να εκδοσω αλλη ΟΑ, (ασφαλως δεν υπαρχει η απαιτηση ο μηχανικος να ειναι ο ιδιος)

Το θεμα με τον Ν4178 μπλεκει παρα πολυ.

Εγω ειμαι ΚΑΘΕΤΟΣ. Πανω απο μια δηλωση για το ιδιο ακινητο δεν μπορει να γινει.

 

 

ΥΓ. Ακομα και στην  "επιλεκτικη" τακτοποιηση, ειμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποτυπωσουμε τα ΠΑΝΤΑ και κατα τη γνωμη μου, να γινει περιγραφη ολων των τμηματων στην ΤΕ, με σημειωση οτι ο ιδιοκτητης δεν επιθυμει να υπαχθουν τα τμηματα "1, 2,3, 10" στις διαταξεις του νομου..

Link to comment
Share on other sites

terry

Και μόνο να  λάβουμε υπόψη
ότι οι παραβάσεις κατηγ 3
δεν έχουν χρόνο λήξης αλλά παρόλα  αυτά
απαιτείται η ένταξη τους (με παράβολο  και έστω και 2-4-5 δικαιολογητικά)

αρκεί να καταλάβουμε ότι
όλοι μας μπορούμε να επιλέξουμε την επιλεκτική
ή
ότι λόγω των όσων περί παραβάσεων κτιριοδομικού -
διακοσμητικά στοιχεία αυλής κλπ μα..κίες της κατηγορίας 3
(τις οποίες λόγω των παραπάνω δεν τις εντάσσουμε)

 

στην πράξη όλοι μας  ήδη τις έχουμε κάνει ή θα τις κάνουμε

κατά την μεταβίβαση του ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον σε ολες τις δηλωσεις εχω βαλει παραβασεις κατηγοριας 13.

Οποτε, εκει βαζω οτι μπορω. (διαμορφωσεις, επενδυσεις, προβολους, αλλαγες οψεων κτλ κτλ)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σχεδον σε ολες τις δηλωσεις εχω βαλει παραβασεις κατηγοριας 13.

Οποτε, εκει βαζω οτι μπορω. (διαμορφωσεις, επενδυσεις, προβολους, αλλαγες οψεων κτλ κτλ)

ακριβώς ετσι! το 500αρικο παντα υπάρχει κ αναλογα μπορεί να υπαρξει κ 2ο. Τωρα αν για καποια μικροποσα ξεπερνάει τα 15k τοτε, συνηθως επιβεβαιώνω πως οι αρχικές μου μετρήσεις ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

παντως ο  ιδιοκτητης που  επιλεγει  επιλεκτικη  τακτοποιηση

θα  πληρωσει  διπλες  αμοιβες μηχανικου  όπως  και  να  εχει

όταν  μια  δηλωση  ξαναγινεται  απαιτουνται  νεα  σχεδια

νεες  εργατοωρες   , ζημιωμένος  βγαινει  ο  πελατης  ο  οποιος  χανει  χρήματα .

καπου  ο  νομος λεει  ότι  οι  δηλωσεις γινονται  με  ευθυνη  μηχανικου  ιδιοκτητη

εκει οι  αρμοδιότητες  εμπλέκονται  , και  από πουθενα δεν προκυπτει  στον  νομο 

ότι  επιλεγει  ο  ιδιοκτητης  τι  θα  δηλωσει  και  τι  όχι ,  και  ο  μηχανικος  να  είναι  αμετοχος  , 

είναι  θεμα  μεταγενέστερης  ερμηνείας , στις δικαστικες  αιθουσες  γιατι  θα  γινουν  πολλα

το  επομενο  διαστημα  .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε loser οχι απλώς πολλά ,ο χαμός θα γίνει.Για αυτό λοιπόν να μεριμνήσουν για τροποποιητικές (όπως γίνεται στο Ε9) στις δηλώσεις και ας έχει γίνει μεταβίβαση και ακόμα και σε βεβαιώσεις νομιμότητας (για μικρές παραβάσεις να γίνεται η διόρθωση για  ΚΑΤ3 ή αναλυτικο που δεν ήσουν υποχρεωμένος να τσεκάρεις,,για πλάγια όρια ,) γιατί μας βλέπω να παίζουμε  μπουνιές μεταξύ μας και με τους ιδιοκτήτες.

 

 

Το να γίνει κάποιο λάθος δηλαδή δεν το σκέφτονται (μιλάμε για πραγματικά λάθη και οχι τακτοποιήσεις τύπου Βίλλες στο κύμα)?Δηλαδή μας κάνουν να μην μπορούμε να πάρουμε μια απόφαση απλή χωρίς να τρέμουμε. Τι να πώ τόσο καταπίεση δεν αντέχεται πλέον. Εδώ άλλοι σκοτώνουν και εμείς για 10-20 cm θα βρούμε μπελά έλεος ας τα δουν και ας έρθουν στην θέση μας κάποτε γιατί δεν πάει άλλο!

 Και μετά σου λένε μείνε στην Ελλάδα ! Που τα έχουν δεί όλα αυτά δεν ξέρω

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Ακομα και στην  "επιλεκτικη" τακτοποιηση, ειμαστε ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποτυπωσουμε τα ΠΑΝΤΑ και κατα τη γνωμη μου, να γινει περιγραφη ολων των τμηματων στην ΤΕ, με σημειωση οτι ο ιδιοκτητης δεν επιθυμει να υπαχθουν τα τμηματα "1, 2,3, 10" στις διαταξεις του νομου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.