Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι μας είναι όπως έχω ξαναπεί και είπαν και άλλοι συνάδελφοι να βγάλουμε έναν απλό ΝΟΚ και να χτίζουμε με τον όγκο .

 

Κάλυψη και ύψος πρέπει να είναι τα μόνα που θα μας απασχολούν . Τέλος αυτή η βλακεία του ΣΔ που δημιουργεί περιουσίες με ανέντιμα μέσα .

 

Σκεφτείτε έναν πατέρα που το 1950 δίνει στα παιδιά του δύο οικόπεδα του ενός στρέμματος , το ένα στην Αγία Παρασκευή και το άλλο στο Παλαιό Φάληρο μακρυά όμως από την θάλασσα . Ερχεται το κράτος και λέει 1 ΣΔ στην Αγία Παρασκευή και 3 στο Παλαιό Φάληρο . 

 

Το δίνουν αντιπαροχή το 80 και παίρνει ο ένας στην Αγία Παρασκευή 300 τμ διαμερίσματα και ο άλλος 1000 τμ . Αυτό θεωρήθηκε σοβαρή πολιτική τότε και το χειρότερο παραμένει μέχρι σήμερα . 

 

Και οι μηχανικοί αντί να μελετούν κτίρια , μετράνε τρεις το λάδι , τρείς το ξύδι και έξι το λαδόξυδο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τον όγκο καθορίζεις και το ύψος(ύψη ΚΧ -ΒΧ ορίζονται).Μόνο κάλυψη να ορίζεται @ΒAS.Επίσης ανά περιφέρεια (πχ Κρήτη,Ηπειρος,κτλ) να συσταθούν επιτροπές με εμπερία και γνώση κοινές αποδεκτές (οχι ΥΔΟΜ μόνο αλλά και ιδιώτες ) για να καθοριστούν ειδικές διατάξεις με απάντηση σε ερωτήσεις-ασάφειες άμεσα και επί αυτοψίας περιοχών.Να καθοριστούν οι Αιγιαλοί με σαφήνεια όπου δεν έχουν-ομοίως τα δασικά γρήγορες αποχαρακτηρίσεις (όπως πχ αυτεπάγγελτες που γίνονται τώρα αλλά ακόμα πιο γρήγορα). Το μεγάλο τέρας δυστυχώς-ευτυχώς είναι η αρχαιλογία που σηκώνουμε τα χέρια ψηλά- Φόρμουλα υπάρχει βούληση δεν βλέπω

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και πρέπει να πάμε γρήγορα σε χρήσεις γης σε ορισμό μελλοντικής επέκτασης πόλεων και οικισμών και κατάργηση της εκτός σχεδίου δόμησης ώστε να φτάσουμε και πολεοδομικά στον αιώνα που ζούμε , γιατί τώρα είμαστε 2 αιώνες πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Δες τι παράθεσα. Αυτό που είπες για την αμοιβή του, όχι το δεύτερο σκέλος.

 

Τι σε νοιάζει εσένα πόσα παίρνει ο συνάδελφος; Αυτό ειναι κατινιά σκέτη.

Ό,τι πεις! Εσύ γνωρίζεις καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν τις είχε κάνει ακριβά, δεν θα τον περίμενες.

 

Άρα δεν πάμε στην κατηγορία "τα θέλω ολα σωστα για τους πελάτες μου" αλλα "θέλω να σκίσω όποιον μου πήρε τη δουλειά"

Ήταν 3 δηλώσεις 4178 για το ίδιο ακίνητο με σύσταση!

Πελάτης μου ήταν ο Α που ενδιαφέρονταν να αγοράσει 2 από αυτές.

Του ζήτησα να μου φέρει, ζητωντας τα από τον Β, ιδιοκτήτη του ακινήτου, τα εγκεκριμένα σχέδια, τους τίτλους ιδιοκτησίας και τα έγγραφα νομιμοποιησεων - ρυθμίσεων για να πάω για αυτοψία.

Σε ότι μου έφερε είδα ότι οι δηλώσεις ΔΕΝ ήταν σε οριστικη υπαγωγη και είχαν πολλά, αλλά κι άλλα "δυσκολότερα" λάθη.

Ο μηχανικός Γ δεν μπορούσε να τις κλείσει και θέλησε να παραιτηθεί.

Παραιτήθηκε μέσω του ΤΕΕ.

Εγώ έκανα προσφορά 4000 ευρώ να τις αναλάβω. Συμφώνησε και ο πωλητής και ο αγοραστής.

Την τελευταία στιγμη παρουσιάστηκε μηχανικός - κουμπάρος, που τελικώς τις ανέλαβε με αμοιβή 300 ευρώ.

Περιμένω να δω τι θα μου ....φέρουν!

Είμαι απολύτως βεέβαιος ότι, θα είναι λάθος!

 

Προασπίζοντας λοιπόν το συμφέρον του πελάτη μου κ.λπ. .......θα τον σκίσω!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ήταν 3 δηλώσεις 4178 για το ίδιο ακίνητο με σύσταση!

Πελάτης μου ήταν ο Α που ενδιαφέρονταν να αγοράσει 2 από αυτές.

Του ζήτησα να μου φέρει, ζητωντας τα από τον Β, ιδιοκτήτη του ακινήτου, τα εγκεκριμένα σχέδια, τους τίτλους ιδιοκτησίας και τα έγγραφα νομιμοποιησεων - ρυθμίσεων για να πάω για αυτοψία.

Σε ότι μου έφερε είδα ότι οι δηλώσεις ΔΕΝ ήταν σε οριστικη υπαγωγη και είχαν πολλά, αλλά κι άλλα "δυσκολότερα" λάθη.

Ο μηχανικός Γ δεν μπορούσε να τις κλείσει και θέλησε να παραιτηθεί.

Παραιτήθηκε μέσω του ΤΕΕ.

Εγώ έκανα προσφορά 4000 ευρώ να τις αναλάβω. Συμφώνησε και ο πωλητής και ο αγοραστής.

Την τελευταία στιγμη παρουσιάστηκε μηχανικός - κουμπάρος, που τελικώς τις ανέλαβε με αμοιβή 300 ευρώ.

Περιμένω να δω τι θα μου ....φέρουν!

Είμαι απολύτως βεέβαιος ότι, θα είναι λάθος!

 

Προασπίζοντας λοιπόν το συμφέρον του πελάτη μου κ.λπ. .......θα τον σκίσω!

 

Θα περιμένεις δηλαδή να τον βάλεις να διορθώσει τη δήλωσή του και θα του κάνεις τα μούτρα κρέας. Γιατι ως γνωστόν μόνο κάποιος που παιρνει μεγάλη αμοιβή κάνει καλά τη δουλειά του. 

Edited by μαρικα
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον βάλω να κλείσει τις δηλώσεις, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της πράξης του, θα απαντήσω εγγράφως στον πελάτη μου για ποιόν λόγο δεν πρέπει να αγοράσει το ακίνητο, στη συνέχεια ο πελάτης μου θα ασκήσει αγωγή εναντίον του πωλητή - ιδιοκτήτη ζητώντας την προκαταβολή πίσω και ό,τι άλλο έξοδο κ.λπ. έκανε εξηγώντας τους λόγους της λανθασμένης και μη σύνομης υπαγωγής κι αυτός προφανώς στη συνέχεια θα στραφεϊ εναντίον του ειδικού - κουμπάρου.....

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες....

Φαντάσου λέει να αφήσω τον πελάτη μου, σε συνεννόηση μαζί του, να αγοράσει και να ενεργήσει στη συνέχεια.....

Κατά τα υπόλοιπα .....την καλησπέρα μου και ΤΕΛΟΣ!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τον βάλω να κλείσει τις δηλώσεις, αναλαμβάνοντας την ευθύνη της πράξης του, θα απαντήσω εγγράφως στον πελάτη μου για ποιόν λόγο δεν πρέπει να αγοράσει το ακίνητο, στη συνέχεια ο πελάτης μου θα ασκήσει αγωγή εναντίον του πωλητή - ιδιοκτήτη ζητώντας την προκαταβολή πίσω και ό,τι άλλο έξοδο κ.λπ. έκανε εξηγώντας τους λόγους της λανθασμένης και μη σύνομης υπαγωγής κι αυτός προφανώς στη συνέχεια θα στραφεϊ εναντίον του ειδικού - κουμπάρου.....

Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες....

Φαντάσου λέει να αφήσω τον πελάτη μου, σε συνεννόηση μαζί του, να αγοράσει και να ενεργήσει στη συνέχεια.....

Κατά τα υπόλοιπα .....την καλησπέρα μου και ΤΕΛΟΣ!

Σε βρισκω σε ολα τα παραπανω λαθος!! Καταρχην αυτο που εξιστορεις ειναι απο αντιεπαγγελματικο ως αντιδεοντολογικο και προφανως καμια σχεση με την επιστημη που καλουμαστε να υπηρετησουμε!.... οταν βλεπεις κατι λαθος υποχρεουσαι να το αναφερεις πριν ειναι αργα, αυτο που λες ειναι καθαρα εκδικηση....εγω αν ημουν ιδιοκτητης θα στρεφομουν καταρχην εναντιον σου που δεν με προστατευσες!! Λαθος Ιασωνα και καποια στιγμη θα καταλαβεις οτι κανεις δεν ειναι αλανθαστος κατι που και εσυ υποστηριζες με θερμη πριν καποια χρονια!! Ευτυχως που δεν εισαι γιατρος ωστε να αφησεις τον πελατη του ανταγωνιστη συναδελφου σου να πεθανει ωστε να τον τρεξεις μετα στα δικαστηρια.... ολα τα παραπανω καλοπροαιρετα αν κατι εχω παρανοησει ζητω προκαταβολικα συγνωμη!! Edited by giannisp
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.