Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα


ΥΔΡΑΙΟΥ ΝΤΙΝΑ

Recommended Posts

Συμφωνώ με το σύστημα αυτό & τις παλιεσ Εμπειρίες (όταν εφάρμοσαν την εγκύκλιο 3 για Τις μεταφορές όπως τους κάπνισε κυριολεκτικά) για σιγουριά συστήνεται κλείσιμο σε οριστική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια με τον 4014 δεν θυμαστε πως μας την εφεραν και μας αφησαν εκτεθειμενους απεναντι στους πελατες μας?

Και εκει ειχαμε τη δυνατοτητα να επιλεξουμε τον 4014 η τον 4178, αλλα μονο στα λογια, αφου κλειδωσαν τα παντα και ησουν υποχρεωμενος να περασεις στον 4178, να υπολογισεις το νεο προστιμο με τον 4178 (δουλεια την οποια οι πελατες δεν πληρωναν) και να επιλεξεις ποιο προστιμο σε συνεφερε...

Ολ'αυτα ενω θεωρητικα θα επρεπε να μπορεις να μεινεις στον 4014 και να ανεβασεις τα αρχεια της Β'φασης εντος της προθεσμιας που προεβλεπε ο 4014.

Μην τους εμπιστευεστε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τον 4014 δεν θυμαστε πως μας την εφεραν και μας αφησαν εκτεθειμενους απεναντι στους πελατες μας?

Και εκει ειχαμε τη δυνατοτητα να επιλεξουμε τον 4014 η τον 4178, αλλα μονο στα λογια, αφου κλειδωσαν τα παντα και ησουν υποχρεωμενος να περασεις στον 4178, να υπολογισεις το νεο προστιμο με τον 4178 (δουλεια την οποια οι πελατες δεν πληρωναν) και να επιλεξεις ποιο προστιμο σε συνεφερε...

Ολ'αυτα ενω θεωρητικα θα επρεπε να μπορεις να μεινεις στον 4014 και να ανεβασεις τα αρχεια της Β'φασης εντος της προθεσμιας που προεβλεπε ο 4014.

Μην τους εμπιστευεστε.

 

O 4014 βγήκε αντισυνταγματικός. Συμβολαιογράφος, ενώ ειχα ολοκληρωμένη τη δήλωση και με ανεβασμένα αρχεία, μου ζήτησε να τη μεταφέρω στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Και οι βεβαιώσεις- μεταβιβάσεις που έγιναν με τον 4014 και οι δηλώσεις δεν έχουν μεταφερθεί ?Τι θεωρούνται ?Έτσι από περιέργεια

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες.

Αλλα δεν εχεις σκεφτει το βλαμμενο συστημα του ΤΕΕ.

1. Μια λυση θα ηταν να μην αφηνουν να γινονται νεες δηλωσεις (να σβησουν το κουμπι +). Αλλα στην περιπτωση αυτη ξεχναμε και τις βεβαιωσεις, αρα μαλλον ακυρο.

2. Αλλη λυση θα ηταν να κλειδωσουν ολα τα κελια των ΦΚ και την εισαγωγη νεων. Ισως δουλεψει, αλλα νομιζω οτι δε θα μπορεις ουτε νεα δηλωση για εκδοση βεβαιωση να κανεις.

3. Μπορω να σκεφτω και αλλα.

 

Προφητεια...

Ή θα κλεισουν το συστημα τελειως και θα εκδιδουμε βεβαιωσεις χειρογραφες ή θα τα αφησουν ολα ανοικτα και απλα θα βγαλουν ανακοινωση "μη βαζετε νεες δηλωσεις, εληξε ο Νομος, οτι παραβολα πληρωθουν πανε υπερ πιστεως.."

 

Θεωρω οτι θα γινει το δευτερο.

Αλλα στην περιπτωση αυτη θα βρεθουν 'τσακαλια", να εχουν 5-10 δηλωσεις με πληρωμενο παραβολο, ωστε να τις "πουλανε", κατα το δοκουν.

 

ΥΓ. Θεωρω οτι η "οριστικη υπαγωγη" ειναι το μονο σιγουρο χαρτι.....

 

Τεχνικά η λύση είναι απλή κατά την γνώμη μου.

Είναι απλή sql / plsql σε επίπεδο βάσης Oracle (ή Java σε επίπεδο front end) 

πολύ απλά δεν θα μπορεί να γίνει δεκτή δήλωση με ημερομηνία εισαγωγής μετά την 08/06/2017 και με συνολικά εμβαδά >0 σε ΚΧ και ΒΧ και παραβάσεις >0 οπως και να μην εκδίδεται παράβολο και να μη μεταβαίνει σε κατάσταση υπαγωγής.

 

 

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν τοσο ανόητοι μηχανικοί να βάλουν ψευδείς δηλώσεις που μπορεί να τους μείνουν αμανάτι, τι θα κάνουν θα νομιμοποιήσουν εικονικά αυθαίρετα?

Μου φαίνεται τραβηγμένο, αλλα είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί η μεταγενεστερη συμπληρωση πραγματικου αυθαιρετου, βγάζει μάτια και μπορούν να βάλουν "καμπανάκια" στο σύστημα (και εκ των υστέρων), γιατί είναι και θέμα αποκλίσεων γεωγραφικού εντοπισμού, στοιχείων ιδιοκτητών (πχ μπορούν να ελέγξουν -παγώσουν τα στοιχεία ΑΦΜ των ιδιοκτητών και να αλλάζουν μονο μετα απο αίτηση για διόρθωση λάθους), άλλα και τελείως άσχετων φύλων καταγραφής.

Η βάση δεδομένων εχει καταγραφή ιστορικού μεταβολών.

 

Επί της ουσίας δεν υπάρχουν χρήματα!

Πέραν αυτών ο νόμος υπάρχει για να εφαρμόζεται, όχι για να εφαρμόζεται κατ' εκτίμηση ανάλογα με φόβους τις διοίκησης. 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ καλα τα λες και παλι, αλλα ο προγραμματιστης του συστηματος δεν ειναι και ο πλεον ευκολος σε αλλαγες

 

 

Η βάση δεδομένων εχει καταγραφή ιστορικού μεταβολών.

 

 

Καταγραφη Ιστορικου μεταβολων εχει.

Τη μεταβολη δεν ξερω αν καταγραφει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, διαβάζω κάπου στο νομοσχέδιο το εξής:

 

«Περίπτωση 2: Αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν
ολοκληρώθηκε εμπρόθεσμα η υπαγωγή στις διατάξεις των νόμων 3843/2010
(Α΄ 62), 4014/2011 (Α΄ 62) και 4178/13
Στις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσης για τις οποίες δεν ολοκληρώθηκε
εμπρόθεσμα η υπαγωγή στις διατάξεις διατήρησης, ρύθμισης ή αναστολής επιβολής
κυρώσεων των νόμων 3843/2010 (Α΄ 62), 4014/2011 (Α΄ 62) και 4178/13, δηλαδή
δεν καταβλήθηκε εμπροθέσμως το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου και δεν
αναρτήθηκαν όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και στοιχεία στο πληροφοριακό
σύστημα, είναι δυνατή η υπαγωγή του στις διατάξεις του παρόντος. Στην περίπτωση
αυτή καταβληθέντα ποσά στο πλαίσιο των προηγούμενων νόμων υπαγωγής
συμψηφίζονται με το οφειλόμενο ενιαίο πρόστιμο, όπως υπολογίζεται σύμφωνα με
τις διατάξεις του παρόντος. Σε περίπτωση που από τον επανυπολογισμό προκύπτει
ότι τα ήδη καταβληθέντα υπερβαίνουν το ποσό του προστίμου με βάση τις διατάξεις
του παρόντος δεν αναζητούνται.»
 
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν έχω μία δήλωση στο Ν.4178/13 που έχει πληρωμένο όλο το πρόστιμο της και είναι σε Υπαγωγή αλλά δεν έχω ανεβάσει τα απαιτούμενα αρχεία και σχέδια αφενός θεωρείται ότι δεν ολοκληρώθηκε εμπρόθεσμα η υπαγωγή...αυτό δε λέει??? και οι επιλογές μου είναι  ή να την περάσω στο νέο νόμο και να επανυπολογίσω  πρόστιμο ή να συνεχίσω στον παλιό (ανεβάζω δηλαδή αρχεία εντος 2ετίας και μετά να προχωρήσω σε οριστική υπαγωγή). 
ΣΩΣΤΑ?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερμηνεια ειναι αυτη. Άλλος μπορει να υποθεσει οτι για να μην χαθει η υπαγωγη, υποχρεωτικα περασμα στον καινουριο...

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"Εμπροθεσμη υπαγωγη", σημαινει ανεβασμα των αρχειων στο χρονικο περιθωριο που οριζει ο Νομος, δηλαδη 2 χρονια μετα τη ληξη του.

Αυτο καταλαβαινω εγω.

Οσον αφορα τα προστιμα, οτι ισχυει για τις ημερομηνιες πληρωμης.

 

 

ΥΓ. Χωρις να θελω να παρω κανεναν στο λαιμο μου, οτι μπορειτε, στειλτε το σε "οριστικη υπαγωγη".

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Τerry μου αρέσει η λογική σου, έχεις μπει στη λογική των νόμων των αυθαιρέτων! Μάλλον κάτι τέτοιο με βλέπω να κάνω...Άραγε για τις δηλώσεις που ουσιαστικά μένει μόνο να ανεβάσω αρχεία το πέρασμα σε οριστική υπαγωγή μπορεί να γίνει μέχρι και 8/6 στις 11:59 μμ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.