Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Το θέμα είναι ποιος θα πληρώνει στο τέλος γιατί σχεδόν οι περισσότεροι δεν πληρώνουν εισφορές. Έτσι και αλλιώς το ασφαλιστικό πάει για αδιέξοδο και δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτά που πληρώνουμε η πάνε στο πηγάδι. Προσωπικά μιας και δεν μου χρειάζεται καθόλου η ασφαλιστική ενημερότητα και το έχω μόνο για υγεία (σύνταξη με τα χρόνια που εργάζομαι βγαίνω στα 80 στην καλύτερη :)), θα το σκεφτώ αν το συνεχίσω ακόμη και αν τα έχω.. 

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύνταξη, στον κουβά πάνε, μην έχεις αμφιβολία.

Αν έχεις οικογένεια και θέλεις να έχουν υγειονομική περίθαλψη, είναι σοβαρό θέμα και δεν είναι θέμα επιλογής.

Εμένα μου κάνει φοβερή εντύπωση πως ένα από τα πιο χρεωκοπημένα και αποτυχημένα συστήματα στο σύμπαν, όπως το ελληνικό σύστημα σύνταξης-υγείας, εμφανίζει πλεόνασμα...

Τι ματσακωνιές κάνουν, ένας θεός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Ghostrider said:

Σε λίγο καιρό δυστυχώς, δε θα υπάρχει Έλληνας που να μη χρωστάει.

Αυτο θέλουν. Δεν τους πολυενδιαφερει εαν θα τα παρουν ολα τα λεφτά. Απλως να μας εχουν να παλεύουμε για τις οφειλές, για να μην σηκώσουμε κεφαλι

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα αναδρομικά του τ.ΤΣΜΕΔΕ (η προέλευσή τους έρχεται από το αν προκύπτουν διαφορές από τα αναγραφόμενα στα ειδοποιητήρια των Β'11, Α'12, Β'12, Α'13, Β'13, Α'14 και Α'15 σε σχέση με αυτά που έπρεπε να αναγράφονται με βάση τον ν.3986/11) και σύμφωνα με την απόφασή του (τ.ΤΣΜΕΔΕ) έρχονται ανά εξάμηνο στα Β'16, Α'17, Β'17, Α'18, Β'18, Α'19 και Β'19 αντίστοιχα, άγνωστο ημερολογιακά πότε.
Μέχρι στιγμής τα αναδρομικά των Β'11, Α'12 και Β'12 έχουν ήδη εκδοθεί στα αντ/ιστοιχα παραπάνω εξάμηνα (στις 13/12/2016, 5/7/2017, 12/12/2017) με αντίστοιχες πρώτες ---δηλαδή προ έκδοσης των παρατάσεων [1]--- εμπρόθεσμες ημερομηνίες εξόφλησης τις 30/12/2016, 30/11/2017 και 31/12/2017.

Θεωρώ πως στα επόμενα δεν θα υπολογισθεί η ειδική προσαύξηση σύμφωνα με σχετική απόφαση. Τώρα το τι θα γίνουν όσα της ειδικής προσαύξησης έχουν πληρωθεί, πρακτικά είναι άγνωστο.

[1] Το γράφω διότι από ότι γνωρίζω --από συνάδελφο που έκανε εκπρόθεσμη πληρωμή σε κάποιο-- οι προσαυξήσεις μετρούν από αυτή την ημερομηνία και όχι από αυτή της παράτασης.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου βάζουν να πληρώσω εισφορές όχι επί του φορολογητέου εισόδηματος + εισφορές του 2016 που έπρεπε να πληρώσω αλλά του φορολογητέου εισόδηματος + εισφορές του 2016 που πλήρωσα και ήταν μεγαλύτερες εφόσον πρέπει να μου τα επιστρέψουν........

Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά στα έχουν υπολογίσει σύμφωνα με την η εγκ.7/2018 όπου αναφέρει ότι:

"[...]
ειδικά για το 2016, θα ληφθούν υπόψη εκείνες που έχουν καταβληθεί (καταβληθείσες). Δεδομένου ότι οι ασφαλιστικές εισφορές 2017 έχουν εκδοθεί και παρακολουθούνται από τον ΕΦΚΑ, κατά την οριστικοποίηση και εκκαθάριση ασφαλιστικών εισφορών 2018 θα ληφθούν υπόψη οι καταβλητέες εισφορές 2017.
[...]"

Δηλαδή πρακτικά:
α) για τον υπολογισμό των εισφορών του 2018 (και μέχρι την εκκαθάριση του έτους 2017) στην βάση υπολογισμού των εισφορών αθροιστούν οι καταβληθείσες εισφορές του φορολογικού έτους 2016.

στην συνέχεια για τα επόμενα έτη:

β) για τον υπολογισμό των εισφορών 2018 (μετά την εκκαθάριση του έτους 2017) στην βάση υπολογισμού των εισφορών αθροιστούν οι καταβλητέες εισφορές του φορολογικού έτους 2017
γ) για τον υπολογισμό των εισφορών 2019 (μέχρι την εκκαθάριση του έτους 2018) στην βάση υπολογισμού των εισφορών αθροιστούν οι καταβλητέες εισφορές του φορολογικού έτους 2017
δ) για τον υπολογισμό των εισφορών 2019 (μετά την εκκαθάριση του έτους 2018) στην βάση υπολογισμού των εισφορών αθροιστούν οι καταβλητέες εισφορές του φορολογικού έτους 2018.

κ.ο.κ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, da-mi said:

Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στον κ. Γιαννόπουλο, μου το έφτιαξε και από χτες πάλι τα ίδια. Με βγάζει ανασφάλιστο. Πως μπορέσατε και επικοινωνήσατε τηλεφωνικά μαζί του? Γιατί πέρνω από το πρωί σε όλα τα τηλέφωνα και δε το σηκώνει κανείς.

 

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες προς ναυτιλομένους

Πέρασα σημερα το πρωι από το ΤΣΜΕΔΕ, επειδή με έδειχνε ανασφάλιστο. 4 βήματα (παρακάτω αριθμημένα) και χρόνος 10-15λεπτα (δεν χρειαζονται νούμερα και ουρές)

1) Ισόγειο η διπλή πόρτα δίπλα από τα ασανσερ (Κος Γιαννόπουλος). Του δίνεις αριθμό ΤΣΜΕΔΕ, για να μπει στην καρτέλα σου και να σε δει. εν συνεχεία........>

2) Ημιόροφος, Πρωτόκολλο. Συμπληρώνεις 2 αιτήσεις α) οτι θες να συνεχίσει η ασφάλιστική - ιατρική σου καλυψη στον ΕΦΚΑ - Τομέας Μηχανικών και β) υπεύθυνη δηλωση , οτι δεν εχεις ανοίξει βιβλία στην εφορία ή οτι τα έχεις κλείσει ή εαν εχεις ανοιχτά βιβλία, πρεπει να εχεις μαζί και το χαρτι από την εφορία. Σου δινουν αριθμο πρωτοκόλλου και μια υπεύθυνη η δηλωση οτι έκανες αίτηση συνεχισης ιατρικής - ασφαλιστικής καλυψης. εν συνεχεία........>

3) Ισόγειο μπαίνεις (χωρις νούμερο) μεσα στους κισσεδες. Κισσές Νο2 Κος Χάρης.  Του δίνεις την υπεύθυνη δήλωση που σου εδωσαν απο τον ημιοροφο οτι κατεθεσες τα χαρτια και σου δίνει κιαλλο αρ πρωτοκόλλου. εν συνεχεία........>

4) Πας στον Κο Γιαννόπουλο με τους αριθμούς πρωτοκόλλου και τα χαρτιά που σου εχουν δώσει και κανοντας ενα κλικ στον υπολογιστή, σε δείχνει ασφαλισμένο.

Υγ. μου εξήγησαν οτι οοοολοο αυτο γινεται, γιατι υπαρχει ο  νομος του ν.4488/2017 (ΦΕΚ Α΄ 137/13-9-2017) που απο  1/1/17  αποσυνδέει την ασφάλιση από την ιδιότητα, και οτι ΤΩΡΑ αρχισαν να εντάσσουν τους μηχανικους σε αυτη τη νομοθεσία. Όποιος δεν περασει από ΤΣΜΕΔΕ για να κανει την πιο πανω διαδικασια, ειναι ανασφαλιστος και βαση της πιο πανω νομοθεσιας, θα του επιστραφουν οι εισφορες (το γραφει και ο νόμος).

Ολο το αρθρο 20 https://www.b2green.gr/el/post/49805/

 

Βγαίνοντας απο το γραφειο, είχε 3 ατομα που περιμεναν και πιάσαμε κουβεντα. Ενας σε δημοσιο και ο αλλος σε ιδιωτικό τομεα και τους εδειχνε ανασφαλιστους. Μια κυρία πήγε νοσοκομιο και τα πληρωσε απο την τσεπη της γιατι το συστημα την εδειχνε ανασφαλιστη. 

Αλήθεια, τετοια περιστατικά θα τα αποζημιωσουν? Ο λογος ειναι οτι δεν μας ηρθε καμια ενημερωση για την ποιο πανω διαδικασια.

 

 

 

Edited by coulis
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.