Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

σωστοοοοοοοοοο!

το βλέπω νάρχεται

κάπου Ιούλιο μας τόχαν τάξει έτσι κι αλλιώς

edit: καλημέρα, που δεν είπα

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Λόγω επιστροφής, είχα επιλέξει από τον προηγούμενο μήνα συμψηφισμό και πλέον μου βγάζει 0 πληρωτέο στο site του ΕΦΚΑ. Και συνάμα ανασφάλιστο - προφανώς θα χρειαστεί και από εμένα μια επίσκεψη στον κ. Γιαννόπουλο.

Έχω κλείσει τα προσωπικά μου βιβλία , πάνω από 5 χρόνια, καθώς ίδρυσα εταιρεία ΟΕ που ασχολείται κατά κόρον με εργολαβικά και μερικώς με τα του μηχανικού (εγγραφή στα μητρώα ΤΕΕ εταιρειών). Κάθε χρόνο χρειαζόταν να παίρνω την γνωστή εξαίρεση ασφάλισης από τον ΟΑΕΕ καθώς ως μηχανικός η ιδιότητα ασφάλισης ήταν άρρηκτα συνδεδεμένη με το επάγγελμα που σήμαινε ότι το (πρώην) ΤΣΜΕΔΕ υπερίσχυε του (πρώην) ΟΑΕΕ, ασχέτως που και τα δύο ήταν στο (πρώην) ΕΤΑΑ, και που ασχέτως το μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματος προερχόταν από τις εργολαβικές εργασίες.

Σκέφτομαι για την ασφάλιση/υγεία/σύνταξη, αντί να γραφτώ στον ΕΦΚΑ - τομέα μηχανικών, να γραφτώ στον ΕΦΚΑ - ΟΑΕΕ, μιας και δεν θα έχει (?) κάποια επίπτωση στο ΤΕΕ, τόσο σε προσωπικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο εταιρείας (δηλαδή συνεχίζω να έχω τους κωδικούς μου στην πλατφόρμα, να πληρώνω τις συνδομές μου τόσο ως φυσικό όσο και νομικό πρόσωπο και να έχω αντίστοιχα και το δικαίωμα υπογραφής) , και να γλυτώσω αναδρομικές ή/και μελλοντικές εισφορές εφ' άπαξ, επικουρικό κλπ, δηλαδή να παραμείνω στο 27.95% και όχι στο σχεδόν 38% (όποτε τελικά εφαρμοστεί αυτό).

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω επί του θέματος?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

οι εισφορές στο επικουρικό και εφ' άπαξ που θα αναρτηθούν;;

στο site του εφκα ή στο site του ετεαεπ;;

το θέμα είναι να τις βρούμε και να μην μας βγάλουν εκπρόθεσμους

Link to comment
Share on other sites

Αν και το είχα γράψει κάποια στιγμή, πριν κανένα μήνα νομίζω, σε επικοινωνία που είχα τόσο με τον ΕΦΚΑ, όσο και με το ΕΤΑΕΠ και την ΗΔΙΚΑ μου είπαν:

α) ο ΕΦΚΑ ότι δεν είναι δική τους αρμοδιότητα αλλά του ΕΤΑΕΠ

β) ο ΕΤΕΑΠ (στο σχετικό mail που τους έστειλα μου απάντησαν να επικοινωνήσω σε ένα τηλέφωνο που μου έγραψαν, όπως και έκανα) ότι δεν έχουν ακόμη τα σχετικά δεδομένα για να κάνουν την εκκαθάριση του '17 πόσο μάλλον να εκδώσουν του '18 και να τα στείλουν στην ΗΔΙΚΑ.

γ) η ΗΔΙΚΑ ότι ακόμη δεν είναι έτοιμη η πλατφόρμα,

και
Και οι τρεις μου είπαν ότι θα εκδοθούν όχι νωρίτερα από τον Σεπτέμβρη.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, georgegaleos said:

... Καλημέρες Imhotep ....και στο ΕΤΕΑΕΠ άλλαξε .... φαντάσου και εκεί ομορφιές με το επικουρικό...εφάπαξ και να εμπλουτήσεις το "@3! $)&τ)R" που έγραψες!!!!

 ... να δούμε --ακόμη δεν το είδαμε-- κάτι σαν το  ---->>>

 

1.jpg

φωτοσοπιά είναι αυτό ή πραγματικό;

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι σε αυτό που έγραψα:  "... να δούμε --ακόμη δεν το είδαμε-- κάτι σαν το  ---->>>"

Υ.Γ. Δεν είναι "φωτοσοπιά" είναι "ΦωτοσοΥπιά" μου ...χωρίς photoshop... απλά δεξί-κλικ site και Inspect και κάνεις αλλαγές στα κείμενα του site...είναι απλό... και γίνονται τοπικά οι αλλαγές ... δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση το site....... .

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Οσοι πλήρωσαν συμψηφισμό (δόση ή δόσεις του 2017) σας έχει ενημερωθεί η παρακάτω καρτέλα για το 2017 σε κάποιον μήνα?

Δεν αναφέρομαι στην καρτέλα των συμψηφισμών που φαίνονται οι δόσεις. Εκεί έχει ενημερωθεί κανονικά.

1.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.