Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση έως 8 Ιουνίου 2017 για την τακτοποίηση αυθαιρέτων


Didonis

Recommended Posts

Μετά το χθεσινό ναυάγιο στο EG, βλέπω να μην κατατίθεται τελικά....

 

Η συμφωνία πάει για τις 15 Ιουνίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι καυτο  το  θεμα   των  βεβαιώσεων  και θα  υπαρχει  εμπλοκή  μονο  αν 

υπαρξει  ελενχος  από  ελεκτη  δόμησης  ειδάλλως   την  ταυτοτητα  θα  την  εκδοσει  ο  ιδιος  μηχανικος 

που  εχει  εκδοσει   και  την  βεβαιωση  ,  και  ετσι  όλα  θα  είναι  μελι  γαλα  .

Link to comment
Share on other sites

.

Προσωπικώς έχω ελέγξει μετά από ανάθεση πελατών μου ενδιαφερόμενων ν' αγοράσουν ακίνητα, περίπου 10 περιπτώσεις.

Οι 9 ήταν λάθος ρυθμίσεις, δεν έγιναν οι αγοραπωλησίες, ούτε με ενδιαφέρει το τι θα γίνει παρακάτω.....

 

Και αν κάποιος ελέγξει τις δικές σου ρυθμίσεις πόσες θα βρει λάθος;

 

Και εντελώς συμπτωματικά, έπεσε το μάτι μου στην υπογραφή του συναδέλφου απο πάνω. Συμπτώσεις...

Edited by μαρικα
Link to comment
Share on other sites

Το λαθος ειναι "σχετικο".

Μπορει να εχει να κανει με οχι ξεκαραθαρες ερμηνειες ως προς τους συντελεστες, μπορει να εχει να κανει και με πολλα αλλα χοντρα λαθη.

 

π.χ. αυθαιρετο τμημα βιομηχανικου κτηριου, δηλωμενο ως "κυρια και μοναδικη κατοικια"

αποθηκη 100τμ η οποια δε δηλωθηκε καν

υπερβαση πλαγιων αποστασεων που δε δηλωθηκε καν.

υπερβαση δομησης/καλυψης που δε δηλωθηκε επειδη "δεν υπηρχε υπερβαση των μεγιστων επιτρεπομενων"....

 

Και πολλα πολλα αλλα...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει την τέλεια δήλωση και αυτό γιατί ο νόμος είναι κακός. Υπάρχουν όμως πολλές περιπώσεις που δηλώθηκαν εσκεμμένα χαμηλότερες τιμές ζώνης ή παλαιότητες για να προκύψει μικρότερο πρόστιμο. Αυτές οι περιπτώσεις σε περίπτωση ελέγχου από νέο μηχανικό τη στιγμή της αγοραπωλησίας θα έχουν πρόβλημα. Δηλ. θα πρέπει ο νέος μηχανικός να πει στον αγοραστή: "Εδώ το πρόστιμο έπρεπε να βγει 10.000 και βγήκε 500 ευρώ. Μην το αγοράσεις γιατί ενδεχομένως τα υπόλοιπα να στα ζητήσει από εσένα ο Τσίπρας ή ο κάθε Τσίπρας. Ή βάλε τον ιδιοκτήτη να διορθώσει τη δήλωση, να πληρώσει και τα υπόλοιπα 9500 και τότε αγόρασέ το." Αλλά και πάλι όλα είναι σχετικά γιατί και για το 10.000 πρόστιμο θα βρεθεί άλλος μηχανικός που θα έχει διαφορετική γνώμη. Ένα είναι σίγουρο: το 500άρικο (ή οποιοδήποτε πρόστιμο που με δόλο βγήκε μικρότερο) θα έχει προβλήματα στις επόμενες μεταβιβάσεις. Και οι δικηγόροι θα κάνουν πάρτυ...

Link to comment
Share on other sites

Ταυτότητα κτιρίου και διορθωτικές κινήσεις για δηλωμένα -βεβαιώμενα κτίρια (σκέψου οτι και κάποιοι μηχανικοί δεν θα είναι εν ζωή και θα έχουν κάνει ''λάθος'' τι θα γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?????. Δεν γίνεται αλλιώς οι πρώτοι που θα αρχίσουν να φαγώνονται θα είμαστε εμείς.Βρε καλά έκανα που πήρα αυθαίρετα  μόνο στα δάκτυλα του ενός χεριού και τα άλλα τα έδιωχνα......

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές ερμηνείες για το ίδιο ζήτημα. Είμαι διαθέσιμος να πάω στα δικαστήρια να υπερασπιστώ τις δηλώσεις μου και τις επιλογές μου. Φροντίζω στις τεχνικές εκθέσεις να αναλύω το πως και το γιατί των αποφάσεών μου. Για τους χαζούς που δεν καταλαβαίνουν και είναι χειρότεροι από δημόσιοι υπάλληλοι στις ερμηνείες τους λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα!! Ηλίθοι υπήρχαν και θα υπάρχουν!

 

 

Φυσικά δηλώσεις με λάθος τετραγωνικά (όχι "κέρματα" ή 1-2 τ.μ.), και λάθος τιμή ζώνης χτυπάνε ως παράνομες.

Link to comment
Share on other sites

 

 



Εγώ συνάδελφοι θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές ερμηνείες για το ίδιο ζήτημα. Είμαι διαθέσιμος να πάω στα δικαστήρια να υπερασπιστώ τις δηλώσεις μου και τις επιλογές μου. Φροντίζω στις τεχνικές εκθέσεις να αναλύω το πως και το γιατί των αποφάσεών μου. Για τους χαζούς που δεν καταλαβαίνουν και είναι χειρότεροι από δημόσιοι υπάλληλοι στις ερμηνείες τους λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω τίποτα!! Ηλίθοι υπήρχαν και θα υπάρχουν!


Φυσικά δηλώσεις με λάθος τετραγωνικά (όχι "κέρματα" ή 1-2 τ.μ.), και λάθος τιμή ζώνης χτυπάνε ως παράνομες.


Πολυ σωστος ο Αλεξανδρος!!
Γιατι υπαρχουν πολλοι που νομιζουν οτι εχουν το αλαθητο του παπα.....εδω βρε παιδια ο νομος εχει 2000 ερωτοαπαντησεις απο το αρμοδιο επιμελητηριο, ποσες εγκυκλιους και ποσα και ποσα...εδω η ΔΟΚΚ και δεν ηταν σιγουροι οι μηχανικοι της το τι απαντηση να δωσουν!και υπαρχουν μηχανικοι που σου λενε οτι ειμαστε 100% για ολες μου τις δηλωσεις...σκεφτητε αυτη η σιγουρια ποσα λαθη κρυβει και ειναι και λογικο.... Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος δήλωση, κανείς δεν μπορεί να κάνει την τέλεια δήλωση. Κανείς δε μπορεί να είναι 100% σίγουρος γιατί πολύ απλά θα βρεθεί κάποιος άλλος να διαφωνήσει μαζί του. Και δυστυχώς θα μας βάλουν να τσακωνόμαστε μεταξύ μας

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.