Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

δεν βρίσκω λάθος σε αυτόν τον τρόπο απεικόνισης, σχετίζεται με τον 3843 που πέρναμε την εγκεκριμένη κάτοψη και μαρκάραμε τον χώρο που είχαμε την αλλαγή χρήσης.  Αυτό βέβαια είναι πρακτικό όταν έχουμε λίγες αυθαιρεσίες και δεν επηρεάζουν τη σωστή ανάγνωση του σχεδίου. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν είναι δόκιμη η χρήση του εγκεκριμένου ως υπόβαθρο και πρέπει να σχεδιαστεί απο την αρχή η κάτοψη. Χρήσιμο είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να μπαίνει στο ίδιο σχέδιο ή ένα σκαρίφημα ή το περίγραμμα ή και όλο το σχέδιο της εγκεκριμένης  μαζί με τη αποτύπωση για να γνωρίζει ο ιδιοκτήτης ποιες ακριβώς είναι οι αυθαιρεσίες. Επίσης βοηθάει και τους συμ/φους για να έχουν και αυτοί μια εικόνα νόμιμων/αυθαίρετων χώρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατάλαβα Killertomato, βέβαια για τις περιπτωσεις με πολλα αυθαίρετα πιστεύω οτι ισως να ήταν προτιμοτερο να μπαίνει ενα αρχειο το εγκεκριμμένο και ενα το σχέδιο αποτυπωσης..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στη συζήτησή ότι το να κρατήσεις την κάτοψη της άδειας και να σχεδιάσεις ψηφιακά στο autocad με υπόβαθρο τη σκαναρισμένη κάτοψη  σε περιπτώσεις λίγων αυθαιρεσιών όπως προανέφερε συνάδελφος, προϋποθέτει ότι έχεις επαληθεύσει τις διαστάσεις της κάτοψης ότι ταυτίζονται με αυτές που εμφαίνονται στην εγκεκριμένη. Άρα, από τη στιγμή που έχεις κάνει μια τέτοια εργασία, πόσο δύσκολο είναι να επανασχεδιάσεις κάτοψη διαμερίσματος και να μην μπλέχεις με μουτζούρωμένα σχέδια και αποκλίσεις λόγω φωτοτύπησης και σκαναρίσματος;

Προσωπικά δεν μ αρέσει να σχεδιάζω πάνω σε υφιστάμενες κατόψεις. Στο σύστημα δηλώσεων μπορείς να ενσωματώσεις και την κάτοψη της Ο.Α και αυτή που έχεις σχεδιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω αυτό που λέει ο νόμος. Επάνω στα σχέδια της ΟΑ (ΔΚ, κάτοψη) σημειώνω την αυθαίρετη κατασκευή.

Μόνο σε διαμερισμάτωση κάνω νέα κάτοψη και προφανώς μόνο της ιδιοκτησίας που υποβάλλω δήλωση.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Το  2014  δόθηκε βεβαίωση μηχανικού, σωστή, περί  μη  ύπαρξης  αυθαιρέτων  σε  ισόγειο κατάστημα με νόμιμο πατάρι. Έχει  γίνει  εν τω μεταξύ  συμβόλαιο , γονική  παροχή. Στο  πατάρι  μετά  το  2014  κάποιος  ενοικιαστής  έκανε  επέκταση  με  μεταλλική  κατασκευή,  κατά  15.00 μ2. Το  κατάστημα  είναι  εστιατόριο και  κάνει  χρήση  και  του  παταριού.Σήμερα μου  ζητείται  να  ακυρώσω  την  βαβαίωση  διότι  θα πουλήσουν  ολόκληρη  την  ιδιόκτητη  πολυκατοικία, όπου  όμως υπάρχει  η  παραπάνω  αυθαιρεσία.Εγώ  πλέον  είμαι  συνταξιούχος. Μου  το  ζήτησε σαν  εξυπηρέτηση  ο  μηχανικός  των  αγοραστών. Το  κακό  για   μένα  είναι  ότι  δεν  έχω  φωτογραφία  της  τότε  κατάστασης,  για  να  αποδείξω  ότι  πράγματι  δεν  υπήρχε  η  μεταλλική  επέκταση. Τι   μπορώ  να κάνω  στην  περίπτωση  που  κινηθούν  εναντίον  μου.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση ΔΕΝ ακυρώνεται, ακόμα περισσότερο όταν έχουν γίνει και συμβόλαια. Πως θα αποδείξουν οτι η κατασκευή έγινε νωρίτερα και οτι κατα την αυτοψία σας δεν την είδατε; 

Επίσης στο Ε9 του ιδιοκτήτη το 2014 που βγάλατε την βεβαίωση δεν αναφέρεται κάποιο πατάρι  άρα δεν υπήρχε. Νομίζω είναι δύσκολο να κινηθούν εναντίον σας αν δεν υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία. Συμβουλευτείτε και δικηγόρο και έχετε τα μάτια σας ανοικτά μην εμφανίσουν κάποια μεταγενέστερη τακτοποίηση αγνοώντας τη δική σας βεβαιώση

Link to comment
Share on other sites

ισχυει αυτο πληρως, με βαση τις δηλωσεις του ιδιοκτητη:

"Το  2014  δόθηκε βεβαίωση μηχανικού, [οχι απο τον ερωτωντα] σωστή, περί  μη  ύπαρξης  αυθαιρέτων  σε  ισόγειο κατάστημα με νόμιμο πατάρι. "

Με βαση αυτη εγινε νομιμο συμβολαιο.

 

ό,τι εκανε μετα και ποιός και γιατι...εγινε μετα και  δεν σε ενδιαφερει.

Ας το γκρεμισουν.

Τι "εξυπηρέτηση"  σου ζηταει ο μηχανικος του αγοραστη? Και γιατι δεν τα κανει ολα αυτα τα αξιοκατακριτα ο ίδιος?.???:mad:

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(Επίσης στο Ε9 του ιδιοκτήτη το 2014 που βγάλατε την βεβαίωση δεν αναφέρεται κάποιο πατάρι  άρα δεν υπήρχε.)

Το πατάρι  ειναι νόμιμο  και μάλιστα όπως  στα  σχέδια  της αδείας.

"Το  2014  δόθηκε βεβαίωση μηχανικού, [οχι απο τον ερωτωντα] σωστή, περί  μη  ύπαρξης  αυθαιρέτων  σε  ισόγειο κατάστημα με νόμιμο πατάρι. "

Την βεβαίωση  εγώ  την έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Πατάρι φαίνεται στο Ε9, υπάρχει νόμιμα το 14, αλλά τα εμβαδά είναι διαφορετικά από τα σημερινά. 

Η δουλειά σας έχει  τελειώσει. 

Γιατί να σας μπλέξουν;  

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να  πουλήσουν την  πολυκατοικία (όπως  μου είπαν  έχουν  κάνει  προσύμφωνο)  και  για  να μην  ξηλώσουν  την αυθαίρετη κατασκευή  πάνω από  την

κουζίνα  του  εστιατορίου, κρίνουν  ότι  είναι πιό  εύκολο  να  αμφισβητήσουν  την  ορθότητα  της  βεβαίωσης.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.