Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 083 - Ν. 4495/17] Απαίτηση έκδοσης Βεβαίωσης Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προς ενημέρωση της ερώτησης μου. Πήγα στο κτηματολογικο γραφείο και μου είπαν ότι προς το παρόν δεν απαιτείται δήλωση των τακτοποιημένων κλειστών ΗΧ. Σε μελλοντική μεταβίβαση ο/η συμβολαιογράφος με την βεβαίωση ρύθμισης θα μπορέσει να διεκπεραιώσει την πράξη. Ωστόσο όπως μου είπε πολυ πιθανόν αργότερα να αλλάξει αυτό και να αρχίσουν να δηλώνονται κανονικά όταν θα είναι να πραγματοποιηθεί κάποια μεταβίβαση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω τις εξής ερωτήσεις σχετικά με τις βεβαιώσεις που αφορούν δηλώσεις του Ν.4495/17 που πρόκειται να οριστικοποιήσω σήμερα.

1) σε δήλωση που υπολείπεται μόνο η Μελέτη Στατικής Επάρκειας, την πάω σε  οριστική υπαγωγή. 

- Στο 5 σελιδο pdf στην τεχνική έκθεση γράφω ότι εκκρεμεί η υποβολή αυτής της μελέτης. οκ μέχρι εδώ? Θα πρέπει να την πάω σε περαιωμένη υπαγωγή για να γίνει μεταβίβαση του ακινήτου?

- στη Βεβαίωση που πρέπει να δώσω στη συμβολαιογράφο που θα φαίνεται ότι υπολείπεται η Μελέτη Στ. Επάρκειας? Αν το γράψω στο πεδίο της Τεχνικής Έκθεσης νομίζω δε φαίνεται μετά στο χαρτί της βεβαίωσης.

2) Αντίστοιχη περίπτωση οριστικής υπαγωγής όπου δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε., και θέλω να κάνω μεταβίβαση. έχω ανεβάσει μία υποτυπώδη Τεχνική Έκθεση Στατικού Ελέγχου ,που λέω ότι αν υπάρξει διευκρινιστική εγκύκλιος σχετικά με αυτή την Τ.Ε. δεσμεύομαι να ανεβάσω ενημερωμένο ορθό αρχείο...πρακτικά θα μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο? Μετά την οριστικοποίηση? Στη βεβαίωση θα αναφέρω κάτι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα ΜΣΕ καλύτερα να διαβάσεις τις απόψεις που αναπτύσσονται εδώ τις τελευταίες μέρες μετά την έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η ΥΑ είναι ότι 

"Από την έκθεση αποτίμησης προκύπτει είτε στατική επάρκεια του κτηρίου είτε ανεπάρκεια.

Το παραπάνω συμπέρασμα .........συνοδεύει την βεβαίωση του μηχανικού σε κάθε δικαιοπραξία και συμπληρώνεται στο πληροφοριακό σύστημα ..."

Αρα για να κάνεις μεταβίβαση θα πρέπει πλέον μαζί με την βεβαίωση να δώσεις άλλο ένα έντυπο με  το συμπέρασμα της  έκθεσης αποτίμησης.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

 

Roukat

Μην πλατυάσουμε στο θέμα της ΜΣΕ. Υπάρχει άλλο νήμα γι αυτό. Αν διάβασες δεν είναι ξεκάθαρα πολλά πράγματα, όπως και αυτό. Έτσι όπως το γράφει για να προκύψει το αποτέλεσμα σημαίνει ότι έχεις κάνει ΜΣΕ προ μεταβίβασης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με τη συμβολαιογράφο για την περίπτωση που ΔΕΝ απαιτείται Μ.Σ.Ε.---> αυτή θέλει βεβαίωση περαίωσης (το 5 σέλιδο pdf) όπου φαίνεται ότι δεν απαιτείται Μ.Σ.Ε. από την Τεχνική έκθεση και στη Βεβαίωση του Ν.4495/17 να γράψω στο πεδίο της περιγραφής του ακινήτου μέσα σε παρένθεση ότι δεν απαιτείται ΜΣΕ.

Κάτι αντίστοιχο θα κάνω μάλλον για τον πελάτη μου στον οποίο απαιτείται Μ.Σ.Ε.. Απλά σε αυτόν το πεντασέλιδο δεν θα είναι βεβαίωση περαίωσης αλλά οριστικής υπαγωγής...υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε: στη δεύτερη περίπτωση, δεν είναι τόσο απλό, γιατί με βάση την ΥΑ, όταν απαιτείται ΜΣΕ, τότε απαιτείται και να γράψεις στη βεβαίωση αν τελικά το κτήριο έχει στατική επάρκεια ή στατική ανεπάρκεια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο σενάριο είναι πως θα "τροποποιηθεί" εν μέρει το σύστημα των δηλώσεων του ΤΕΕ, ούτως ώστε οι εκδιδόμενες από αυτό αναφορές (βεβαιώσεις, 5σέλιδα κ.λπ.) να συμπεριλαμβάνουν "ειδικά πεδία" στα οποία θα έχει δώσει τις αντίστοιχες απαιτήσεις ο διαχειριστής μηχανικός της δήλωσης και για ακίνητα που δεν απαιτείται ΜΣΕ και για όσα επιβάλλεται. Δηλαδή, ....."φέξε μου και γλίστρησα"!!! Όλα τα υπόλοιπα είναι αλχημείες.... Δεν θα προλάβουν όμως να το κάνουν διότι ήδη κυκλοφορούν φήμες για εκλογές στις 14/10/2018.....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.