Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 1 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εξαρτάται  πιστεύω  από  πολλούς  παράγοντες  , εάν πχ  η  αποθήκη  εξυπηρετεί   κατοικίες   υπάγεται 

στην κατ 1 ,  εάν η  αποθηκη   εξυπηρετει  επαγγελματικες  δραστηριότητες

δεν  υπάγεται  στην κατ 1  , ο  νόμος δεν το λέει  ξεκάθαρα  εκτος  εάν  υπάρχει  καμμία  εγκύκλιος που  μου  διαφευγει .

αυτή  είναι  δικη  μου  εξηγηση.   συμφωνεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

@loserΚαλησπέρα-αν μου επιτρέπετε κι εμένα μια παρέμβαση στο παραπάνω θέμα-εφόσον η επικρατούσα χρήση του κτιρίου είναι κατοικία,ακόμη και κατάστημα να υπήρχε στο υπόγειο κατασκευής προ 75  που θέλεις να ρυθμίσεις,θα εντασσόταν στην  Κατ.1-η χρήση του αυθαίρετου χώρου δεν εμποδίζει την επιλογή κατηγορίας 1-η επικρατούσα χρήση κατοικίας στο κτίριο μόνο μπορεί να την αποκλείσει,(εάν δεν υπάρχει).Αυτό αποσαφηνίστηκε με τον ν.4546/2018 (άρθρο 34,παρ.33) όπου αντικαταστάθηκε στην Κατηγορία 1 η αρχική φράση "αυθαίρετες κατασκευές σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικία" του ν.4495 με την φράση"αυθαίρετες κατασκευές ή αλλαγές χρήσης,κατοικιών ή μη,σε κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας".😀

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω και πάνω σε αυτό, αν σε μια πολυκατοικία που υπάρχουν πολλές οι οριζόντιες (πάνω από 50) πως μπορώ να μάθω την χρήση τους, ώστε να διαπιστώσω αν το κτίριο έχει επικρατούσα χρήση κατοικία;

Υποθέτω ότι,  αν έχω ο.ι. κατοικία προ 75 δεν θα κοιτάξω αν η πολυκατοικία έχει επικρατούσα χρήση κατοικία.Αρκεί η προς εξέταση οριζόντια να έχει χρήση κατοικία;

Edited by Pavlos33
το ερώτημα επανασυντάχθηκε για καλύτερη κατανόησή του
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εύλογο!μόνο την προσωπική μου άποψη μπορώ να σου πω-πχ.η ΟΙ που ρυθμίζω είναι κατοικία αλλά αν δεν μπορεί να διαπιστωθεί το 50% τουλάχιστον επιφάνειας του κτιρίου ως χρήση κατοικίας,θα μεταπηδήσω στην κατ.2.Υπάρχουν κτίρια όπου εμφανώς μπορεί να γίνει χρήση του ευνοικού συντελεστή,π.χ.τριώροφο χωρίς ΣΟΙ με ισογειο κατ/μα που καταλαμβάνει το 1/3 της επιφάνειας.Και άλλα στα οποία ,όπως αναφέρεις, δεν μπορεί να διαπιστωθεί εύκολα...Και κάπως έτσι γίναμε όλοι Ηρακλής Πουαρώ!

Edited by Pavlos33
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ χριστίνα  θα διαβάσω  προσεκτικότερα τις διατάξεις

έχω αμβιβολίες  όμως .

από την πολεοδομική  άδεια   εμφανίζεται  η  χρήση

σε συνδυασμό  με  την σύσταση  οριζοντίου  ιδιοκτησίας

ζήτησε  την  από κα ποιον  ιδιοκτήτη  ακινήτου

αλλά και  από την αλλαγή    που  τυχόν έχει  κατατεθεί  στην πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sissy_arch said:

Θέλω να ρωτήσω και πάνω σε αυτό, αν σε μια πολυκατοικία που υπάρχουν πολλές οι οριζόντιες (πάνω από 50) πως μπορώ να μάθω την χρήση τους, ώστε να διαπιστώσω αν το κτίριο έχει επικρατούσα χρήση κατοικία;

Υποθέτω ότι,  αν έχω ο.ι. κατοικία προ 75 δεν θα κοιτάξω αν η πολυκατοικία έχει επικρατούσα χρήση κατοικία.Αρκεί η προς εξέταση οριζόντια να έχει χρήση κατοικία;

Με ενδείξεις. Βλέπεις το κτίριο. Αν είναι σε αμιγώς οικιστική περιοχή οι όροφοι θα είναι συνήθως κατοικίες. Αν είσαι σε κέντρο θα βλέπεις απέξω δεκάδες ταμπέλες για γραφεία, ιατρεία κλπ οπότε εκεί το ψάξεις παραπάνω αν εξετάζεις τέτοια περίπτωση. Γενικώς το βλέπεις το θέμα με κάθε πρόσφορο μέσον (πχ ρωτάς τον διαχειριστή, τον ιδιοκτήτη αν ξέρει, τσεκάρεις από τα μπαλκόνια αν έχουν ταμπέλες που παραπέμπουν σε επαγγελματικές στέγες κλπ). Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό που λέει και ο λαός μας.

Αν έχεις Ο.Ι προ 75 μας ενδιαφέρει οι αυθαιρεσίες της να προυφίστανται της 9/6/75 και το κτίριο να έχει επικρατούσα χρήση κατοικίας. Διαβάστε το νόμο και μην ποστάρετε ο ένας πάνω στο ερώτημα του άλλου,  καθώς οι απαντήσεις έχουν δοθεί σε προηγούμενα ποστ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Με ενδείξεις. Βλέπεις το κτίριο. Αν είναι σε αμιγώς οικιστική περιοχή οι όροφοι θα είναι συνήθως κατοικίες. Αν είσαι σε κέντρο θα βλέπεις απέξω δεκάδες ταμπέλες για γραφεία, ιατρεία κλπ οπότε εκεί το ψάξεις παραπάνω αν εξετάζεις τέτοια περίπτωση. Γενικώς το βλέπεις το θέμα με κάθε πρόσφορο μέσον (πχ ρωτάς τον διαχειριστή, τον ιδιοκτήτη αν ξέρει, τσεκάρεις από τα μπαλκόνια αν έχουν ταμπέλες που παραπέμπουν σε επαγγελματικές στέγες κλπ). Μην πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό που λέει και ο λαός μας.

Αν έχεις Ο.Ι προ 75 μας ενδιαφέρει οι αυθαιρεσίες της να προυφίστανται της 9/6/75 και το κτίριο να έχει επικρατούσα χρήση κατοικίας. Διαβάστε το νόμο και μην ποστάρετε ο ένας πάνω στο ερώτημα του άλλου,  καθώς οι απαντήσεις έχουν δοθεί σε προηγούμενα ποστ.

Το να δεις ταμπέλες, αν αυτές οι ιδιοκτησίες είναι δηλωμένες ως; διαμερίσματα που τα έχουν κάνει έδρα γραφείο δε ξέρω πόσο στέκει.

Επίσης εδώ γίνεται συζήτηση. Το να μην ποστάρουμε πάνω σε ερώτηση που απαντάει συνάδελφος και μας αφορά δε το καταλαβαίνω.

Υγ τον έχω διαβάσει το νόμο. Δε λέει για ταμπέλες. Όυτε και πως βρίσκεις την επικρατούσα χρήση. Γιατί αν ήταν έτσι θα ζήταγε και υ.δ. πχ διαχειριστή ότι ναι οι χρήσεις είναι 50% και πάνω κατοικία ή όχι κλπ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.