Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 λεπτό πριν, Honor_Code said:

α. Το σχέδιο της κάτοψης θα έχει τις πραγματοποιημένες διαστάσεις.
β. Η επιφάνεια που άλλαξε χρήση είναι η πραγματοποιημένη (με τις αυξημένες διαστάσεις). Διότι η χρήση εγκαταστάθηκε μετά την κατασκευή του ορόφου.

β. Δηλαδή αν το κτίριο έχει φουσκώσει περιμετρικά θα πρέπει να χρεωθούν αντίστοιχα υπέρβαση κάλυψης/εντός Δ/προκηπίου κλπ για το 5%?

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχω μια περίπτωση για τακτοποίηση 3 αποθήκες 15, 12 και 10 τ.μ. στο ίδιο γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου. Το μονο που έχω ώς αποδεικτικό είναι αεροφωτογραφία απο το κτηματολόγιο περιόδου 2007-2009. Μπορώ να τις υποβάλλω σε 1 δήλωση με 3 φύλλα καταγραφής?

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. 

(2) Πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω 2 πέργκολες σε ένα διαμέρισμα μία σε κάθε μπαλκόνι. Μπορούν να υπολογιστούν ως μία παράβαση ή ως δύο; Είναι κάτω των 50 τμ. Δηλ. το πρόστιμο θα είναι 250 ή 500 Ευρώ,

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,όλες οι παραβάσεις Κατηγορίας 3 του ίδιου ακινήτου δηλώνονται σε ένα φύλλο καταγραφής,με ανάλυση των περιπτώσεων στην Τεχνική έκθεση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ το κατάλαβα αυτό. Απλά επειδή η πέργκολα μέχρι 50 τμ είναι μία παράβαση και έχω στον ίδιο χώρο 2 συνολικά 35 τμ. μπορούν να υπολογιστούν ως μία παράβαση; Απλά είναι σε διαφορετικά μπαλκόνια. Μπροστινό και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μία πέργκολα που πληροί τις προϋποθέσεις της παρ.γε)=1 φύλλο κατ.3

Δύο πέργκολες που η κάθε μία πληροί τις προϋποθέσεις της γε)=1 φύλλο κατ.3

Στην Τεχνική έκθεση περιγράφουμε ότι έχουμε δύο,μία στο μπροστινό μπαλκόνι και μία στο πίσω.Στην κάτοψη (εφόσον απαιτείται κάτοψη),τις δείχνουμε με τα περιγράμματα τους.Η καταγραφή τους είναι αυτή που κατοχυρώνει την ρύθμιση τους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Για τις αυθαιρεσίες της κατηγορίας 3, καταβάλλεται παράβολο 250 ευρώ ανεξαρτήτως του αριθμού αυτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.