Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Εγώ αναπαράγω το σχέδιο της άδειας στο autocad, κάνω την καλύτερη δυνατή αποτύπωση (ανάλογα κ την αμοιβή, αλλά να μην μπλέξουμε κιόλας, στις μονοκατοικίες πλέον έχω καθιερώσει την αποτύπωση εξωτερικά με ταχύμετρο) τις βάζω από πάνω και όπου χρειαστεί το βάζω (αφαιρώντας σοβά αν χρειάζεται κλπκλπ). Δλδ όπου περνάμε το 2%.

Για την εξωτερική τοιχοποιία που λες, αν μπορείς μέτρα σε κάποιον άλλο εξωτερικό τοίχο με άνοιγμα και πάρε το ίδιο. Αλλιώς τρυπάνι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανέφερε υπόγειο χώρο ο συνάδελφος δεν ανέφερα την "απομακρυσμένη" αποτύπωση..

Βέβαια ό,τι είναι από "πάνω" κατά βάση θα είναι και από "κάτω"...Αν και δεν ξέρεις τί μπορεί να κρύβεται στο έρεβος των υπογείων..

Edit: "Γραφικά" πάντως και εγώ αυτό εννοούσα (autocad), αντί δηλ εμβαδομέτρησης με τρίγωνα, τετράγωνα, κλπ. πολύγωνα.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Εκεί μόνο έμμεσα από υποστυλώματα που μπορείς να μετρήσεις εξωτερικά στο ισόγειο κ εσωτερικά στο υπόγειο.
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω ταχύμετρο και τα σχετικά. Έχω το αποστασιόμετρο και το μέτρο μου και πορεύομαι με αυτά. Στη συγκεκριμένη αποθήκη που μεταξύ άλλων έχω συναντήσει, το πίσω και πλάγιο όριο είναι στην επαφή με την ΟΓ και το μεσότοιχο. Οι αποστάσεις του τοπογραφικού από τις απέναντι ΟΓ γραμμές τηρούνται. Ο τοίχος της εσωτερικά που βρίσκεται σε επαφή με το κοινόχρηστο διάδρομο πρόσβασης πλάτους 1μ σε σχέση με τον απέναντι μετρήθηκε στο 0.97 άρα στο όριο του 2%. Το μήκος δε του τοίχου από το όριο της διπλανής αποθήκης μέχρι τη παρειά του περιμετρικού τοιχειου υπογείου είναι όσο λέει το σχέδιο στα 2μ. Συνεπώς καταλήγω ότι απόκλιση στο ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ δεν έχω. ΥΔ ή ΥΚ δεν έχω άρα τυπικά είμαι εντάξει. Εσωτερικά οι διαστάσεις είναι διαφορετικές, ίσως λόγω σοβά ή μεγάλωσε το τοιχείο προς τα μέσα. Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες και έτσι όπως περιγράφεται στον ορισμό θεωρείται κατά την άποψη μου μία παράβαση "στάνταρ" το οποίο δεν είναι και λογικό. 

Edited by maximos75
Συντακτικό
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, maximos75 said:

Εγώ δεν έχω ταχύμετρο

ούτε γω (πλέον)

από την περιγραφή δεν κατάλαβα τπτ, αλλά θεωρώ ότι δεν έχεις θέμα, εσωτερικά δεν μας ενδιαφέρει το 5% (ή το 2%)

εγώ κατά κύριο λόγο την χρησιμοποιώ στα προκήπια (συνήθως έρκερ) ή αν υπάρχει άλλη κατ3 για να μη βάζω κουτσουλιές υπερβάσεων δεξιά αριστερά και γίνεται το σχέδιο (κ η δήλωση) ακατανόητη από μη μηχανικούς (συμβ, λογιστές, ΤΑΠιστές κλπ εμπλεκόμενους) (σε παλιά κτίρια με προσθήκες δεν είναι κ δύσκολο αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος.για την αποθηκη μεχρι 2,5 υψος που αναφερει ειναι το "καθαρο" μετρημενο εσωτερικα(δαπεδο μεχρι κατω σταθμη οροφης) η εξωτερικα μετρημενο(πχ αν ειναι εξωτερικο αποθηκακι μετρημενο απο το χωμα εξω μεχρι ανω σταθμη πλακας οροφης)?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, zazeng said:

ούτε γω (πλέον)

από την περιγραφή δεν κατάλαβα τπτ, αλλά θεωρώ ότι δεν έχεις θέμα, εσωτερικά δεν μας ενδιαφέρει το 5% (ή το 2%)

εγώ κατά κύριο λόγο την χρησιμοποιώ στα προκήπια (συνήθως έρκερ) ή αν υπάρχει άλλη κατ3 για να μη βάζω κουτσουλιές υπερβάσεων δεξιά αριστερά και γίνεται το σχέδιο (κ η δήλωση) ακατανόητη από μη μηχανικούς (συμβ, λογιστές, ΤΑΠιστές κλπ εμπλεκόμενους) (σε παλιά κτίρια με προσθήκες δεν είναι κ δύσκολο αυτό)

Συνάδελφε είναι γωνιακή αποθήκη σε κτίριο επί τρίφατσου οικοπέδου του 72. Το πίσω και πλάγιο όριο είναι σε επαφή με το τοιχείο της ΟΓ και το κάθετο ομοίως περιμετρικό τοιχείο του υπογείου αντίστοιχα. Οι άλλοι δύο τοίχοι είναι σε επαφή με το κοινόχρηστο διάδρομο του υπογείου (είσοδος) και τη διπλανή ανεξάρτητη αποθήκη ομοίως. Ελπίζω να βοήθησα να καταλάβεις τη περιγραφή. 

 

4 ώρες πριν, kostask said:

Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος.για την αποθηκη μεχρι 2,5 υψος που αναφερει ειναι το "καθαρο" μετρημενο εσωτερικα(δαπεδο μεχρι κατω σταθμη οροφης) η εξωτερικα μετρημενο(πχ αν ειναι εξωτερικο αποθηκακι μετρημενο απο το χωμα εξω μεχρι ανω σταθμη πλακας οροφης)?

Ευχαριστω

Λογικά μικτά μετράμε πάντα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε διαμέρισμα κατασκευής 1990 έχουμε το εξής ζήτημα με τους εξώστες:

1. ο μπροστά εξώστης (άνωθεν κοινοχρήστου χώρου) έχει μεγαλώσει αλλά είναι εντός του ορίου του 20% 

2. ο πίσω εξώστης (άνωθεν ακαλύπτου) έχει μεγαλώσει αλλά είναι αρκετά πάνω από το 20% με αποτέλεσμα στο σύνολο των εξωστών του διαμερίσματος να έχουμε πάνω από 20% υπέρβαση σε σχέση με τα εγκεκριμένα

3. Και οι δύο εξώστες βρίσκονται σε στάθμη +5.00μ 

Μπορεί να γίνει κάτι σε αυτή την περίπτωση? (π.χ. να πάει ο μπροστά με Κατηγορία 3 μιας που είμαστε εντός του ορίου του 20% και ο πίσω με λοιπή παράβαση)

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι και οι δύο με λοιπή παράβαση; Επίσης πρέπει να δεις τα όρια για τη μελέτη στατικής επάρκειας.

Διόρθωση, λες για τον κοινόχρηστο τώρα το είδα, έτσι θα το πας αναγκαστικά.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Με τη μελέτη στατικής επάρκειας δεν έχω πρόβλημα γιατί είμαι κάτω από τα 2,00μ προεξοχή που ορίζει το ΦΕΚ 1643Β/2018 για απαλλαγή από μελέτη στατικής επάρκειας.

Σχετικά με τα μπαλκόνια δεν ήμουν απλά σίγουρος ότι μπορώ να τα σπάσω με αυτόν τον τρόπο: δηλαδή Κατηγορία 3 το ένα μπαλκόνι (άνωθεν κοινοχρήστου) και λοιπή παράβαση το άλλο (άνωθεν ακαλύπτου). Δεν υπάρχει πρόβλημα λες, σωστά?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.