Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι.

Τακτοποιώ αντλιοστάσιο σε γήπεδο εκτός σχεδίου το οποίο έχει διαστάσεις 2,50 x 1,50 και ύψος <2,5μ. Δίπλα βρίσκεται υδατοδεξαμενή/φρεατοδεξαμενή. 

Στο σύστημα του ΤΕΕ επέλεξα κατ.3 και τύπο αυθαιρεσίας 'αντλιοστάσιο'. Δεν θα χρειαστεί καθόλου να βάλω επιφάνειες προς τακτοποίηση? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να εισαχθεί επιφάνεια. Η δεξαμενή με αναλυτικό, καθώς η παρ. γη της κατηγορίας 3 αφορά μόνο τους οικίσκους αντλητικών εγκαταστάσεων και δεν αναφέρει καθόλου τις όποιες δεξαμενές κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω αναλάβει ένα αυθαίρετο κτίριο εντός σχεδίου με οικοδομική άδεια. Διαπίστωσα ότι το κτίσμα είναι μετατοπισμένο κατά 40εκ. Επιπλέον ως προς το περίγραμμα, οι εξωτερικές του διαστάσεις έχουν διαφορές της τάξης<5%  άρα κατηγορία 3...Με μπερδεύει ότι έχει δημιουργηθεί ένας ημιυπαίθριος χώρος. Στο τμήμα αυτό, δεν ξέρω ποια διάσταση να συγκρίνω με ποια και σίγουρα δεν μπορώ να πω ότι έχω διαφορά στις πλευρές<5%. 

Η ερώτηση τελικά είναι...μπορώ να πω ότι έχω μετατόπιση κτιρίου και μεταβολή εξωτερικών διαστάσεων <5% και να συμπληρώσω στην τεχνική μου έκθεση ή να το βάλω με αναλυτικό ότι δεν έχει κατασκευασθεί τμήμα του κτιρίου (το κενό που δημιουργεί ο η/υ χώρος)?

Αλλιως θα συγκρίνω περιγράμματα αδείας και υφιστάμενο και θα βάλω υπέρβαση δόμησης όπου προεξέχει το υφιστάμενο.

Link to comment
Share on other sites

ο Η.Χ αφού είναι πλήρως αυθαίρετος δεν σχετίζεται με τις διαστάσεις του κτιρίου προς εφαρμογή του εδαφίου γιε) της κατηγορίας 3

"  αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%)  και  εφόσον  δεν  μεταβάλλεται  η  επιφάνεια  άνω  του  ποσοστού  πέντε  τοις  εκατό  (5%)  και  κατά  παρέκκλιση  των περιπτώσεων α, β και γ της παρ.2 του άρθρου 89"

Καλό θα είναι να ανεβάσεις την κάτοψη αποτύπωσης και να δείχνεις και το νόμιμο περίγραμμα της Ο.Α ώστε να γίνει πιο κατανοητό το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την εγκ 3 Ν. 4178 (παραρτημα ΣΤ) ότι δεν κατασκευάστηκε δεν αποτελεί αυθαιρεσία, υπό την προϋπόθεση να μην παραβιάζονται πολεοδομικές διατάξεις. Αν αυτό το "σπάσιμο" των τοίχων (το αναφέρεις Η.Χ αλλά δεν φαίνεται κάποια κολώνα στη γωνία που να τον δημιουργεί) δεν οδηγεί για παράδειγμα σε κάποια παραβίαση της Δ (πχ θα μπορούσε η εγκεκριμένη θέση κτιρίου να ήταν σε επαφή με το οικοπεδικό όριο και αυτή η οπισθοχώρηση του τοίχου, να δημιουργούσε εμμέσως παραβίαση Δ), τότε δεν αποτελεί αυθαιρεσία. Σχεδιάζεις τη νέα κάτοψη, ασχολείσαι με τις πλευρές που μεγάλωσαν τακτοποιώντας τις μεταβολές βάσει κατηγορίας 3. Εισάγεις την κάτοψη στη δήλωση και έτσι έχεις μια νόμιμη κάτοψη για κάθε χρήση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Έχω ένα γρίφο να λύσω και εγώ

 κτίσμα προ του 75 100τμ με κεραμοσκεπή βγαίνει το 2005 άδεια κατεδάφισης για τα 80τμ άρα υπόλοιπο 20τμ και με χρίση κατοικία   και προσθήκη κατ’ επέκταση 100τμ επαγγελματικής χρήσης (εφάπτονται αλλά είναι ανεξάρτητα)

Σήμερα έχω

Α) Από τα 100 τελικά κατεδαφίστηκαν τα 50 αρα 30τμ παραπάνω  και πλέον έχει αντί για κεραμιδί πλάκα μπετόν και με χρίση γραφεία   

Β) Και στα 100 της προσθήκης έχω  αλλαγή θέσης στις τουαλέτες  και αλλαγή στα χωρίσματα (εσωτερική διαμόρφωση) και αλλαγή στα ανοίγματα   

Επίσης πλέον το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου με επιτρεπόμενη  δόμηση 400τμ

Σκέφτομαι

Α) να βάλω τα 30τμ προ 75 ( με Υ.Δ., Υ.Κ. ? )και 1 λοιπή παράβαση για τη πλάκα μπετόν?

Β) μια κατ. 3 για τα ανοίγματα και 1 λοιπή παράβαση για τα χωρίσματα και τα υδραυλικά ?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας  

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

καλημέρα, όταν έχω παραβάσεις κατ 3 ( επέκταση εξώστη <20% και αλλαγή διατάσεων - μετακίνηση ενός ανοίγματος) και παράλληλα κατάργηση-κλείσιμο ενός ανοίγματος μπαλκονόπορτας ( 1 λοιπή παράβαση -αναλυτικού -κατ 4 ) χωρίς άλλη παράβαση στο διαμέρισμα (όλα από κατασκευής το 1985), μπορούν να μπουν όλα μαζί με αναλυτικό σαν μια λοιπή παράβαση κατ 4 (εγκύκλιος 2 σελ 18 )και να κλείσει με 250 ευρω ή δεν μπορώ (εγκύκλιος 2, σελ 23  αρθ 100. β)) και   πρέπει να το σπάσω σε δυο φύλλα κατ 3 και κατ 4 1 λοιπή παρ. ώστε να πάει 500ε. ???

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.