Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

6 minutes ago, jbosdas said:

Ως μηχανικός μπορείς να το βεβαιώσεις, αφού ξέρεις οτι συνηθωςτα εξ.επιχρισματα είναι περιπου ±3εκ. Τωρα αν ειναι 2,35 από την μία πλευρά και 1,27 από την άλλη καθώς και αν είναι ζυγιασμένη η τοιχοποιία και παίζεται όλο το παιχνίδι εκεί τότε σίγουρα δεν εχει νόημα να ασχοληθείς με την υποθεση.

Επομένως συμπεραίνω τα εξής:

-στην κάτοψη που θα αποτυπώσω την Ο.Ι. θα αποτυπώσω ό,τι μέτρησα αφαιρώντας τα ±3εκ. των επιχρισμάτων.

- πρόκειται για μικρή αυθαίρετη κατασκευή κατ. 3 που παρότι δεν αναγράφεται στο ΦΚ ως ακριβής ΥΔ/ΥΚ, ουσιαστικά συντελεί σε ΥΚ/ΥΔ το οποίο περιγράφεται στη ΤΕ μαζί με το γεγονός ότι δεν είναι προς κοινόχρηστο χώρο (ή το αντίθετο αν είναι προς κοινόχρηστο).

- Με την ολοκλήρωση της τακτοποίσης, η Ο.Ι. θα έχει πλέον νέο εμβαδό που θα συνοδεύει στο εξής  τη σύσταση (άρα θα χρειαστεί τροποποίηση), ταπ κτλ

-τα ανωτέρω θα αποφεύγονταν αν οι αποκλίσεις ήταν εντός ανοχής 2%.

Σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή: Πριν το κάνεις έτσι όπως λες, καλό είναι να μιλήσεις με το συμβολαιογράφο, διότι το πιθανότερο είναι ότι, δεν θα το αποδεχτεί. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συμβουλή: Πριν το κάνεις έτσι όπως λες, καλό είναι να μιλήσεις με το συμβολαιογράφο, διότι το πιθανότερο είναι ότι, δεν θα το αποδεχτεί. 

Τι δεν θα αποδεχτεί? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Μια ακόμη ερώτηση..

Μήπως για να δούμε αν οι περιμετρικές διαστασεις της Ο.Ι. είναι εντός ανοχής 2% (για τις οποίες δεν χρειάζεται τακτοποίηση και δίνεται βεβαίωση), πρέπει πρώτα να αφαιρεθούν τα επιχρίσματα?

Επίσης, τη μετατόπιση ανοιγμάτων πρέπει να τη βάλω υποχρεωτικά στην κατ. 3? Επειδή έχω ήδη 1 Φ.Κ. κατ. 4  για κλείσιμο ανοιγμάτων και αν προσθέσω και κατ.3 μου ζητάει πόσα ακόμη σχέδια. Μήπως δηλαδή μπορώ να προσθέσω τη μετατόπιση ως 1 πολεοδομική παράβαση.. στο ήδη υπάρχον Φ.Κ. της κατ. 4.

Edited by the_topo
Επιπλέον απορία
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, the_topo said:

πρέπει πρώτα να αφαιρεθούν τα επιχρίσματα?

Αρχικά υποθέτεις ότι είναι 2εκ κ αν δεν σου βγαίνει και είναι φλέγον (πχ σε πετάει κατ5) κάνε μια τρύπα στο 1μ (το θεωρητικό επίπεδο της κατοψης) κ μέτρα. Πάρε κ κάτι έτοιμο να το κλείσεις επιτόπου, αφού βγάλεις κ τις απαραίτητες φωτό.

51 λεπτά πριν, the_topo said:

Επειδή έχω ήδη 1 Φ.Κ. κατ. 4 και αν προσθέσω και κατ.3 μου ζητάει πόσα ακόμη σχέδια..

Γενικά για τα αρχεία μην πολυεμπιστεύεσαι το σύστημα. Το implementation χάνει λάδια σε αυτό το σημείο (ειδικά στη διαμερισμάτωση - αν δεν είναι μόνη της, αλλά κ γενικά όταν ανακατεύονται κ οι κατηγορίες).

Πχ αν έχεις μόνο λοιπή παράβαση κατ4 ζητάει διάγραμμα κάλυψης, ενώ ο νόμος λέει (στο 100.5 νομίζω) ότι σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται

Καλύτερα να συμβουλεύεσαι κάθε φορά το 99. Κ γενικά ότι κ να κάνουμε καλύτερα να έχουμε το νόμο δίπλα, γιατί καμμιά φορά χάνουμε κ εμείς λάδια!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zazeng said:

Αρχικά υποθέτεις ότι είναι 2εκ κ αν δεν σου βγαίνει και είναι φλέγον (πχ σε πετάει κατ5) κάνε μια τρύπα στο 1μ (το θεωρητικό επίπεδο της κατοψης) κ μέτρα. Πάρε κ κάτι έτοιμο να το κλείσεις επιτόπου, αφού βγάλεις κ τις απαραίτητες φωτό.

Γενικά για τα αρχεία μην πολυεμπιστεύεσαι το σύστημα. Το implementation χάνει λάδια σε αυτό το σημείο (ειδικά στη διαμερισμάτωση - αν δεν είναι μόνη της, αλλά κ γενικά όταν ανακατεύονται κ οι κατηγορίες).

Πχ αν έχεις μόνο λοιπή παράβαση κατ4 ζητάει διάγραμμα κάλυψης, ενώ ο νόμος λέει (στο 100.5 νομίζω) ότι σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται

Καλύτερα να συμβουλεύεσαι κάθε φορά το 99. Κ γενικά ότι κ να κάνουμε καλύτερα να έχουμε το νόμο δίπλα, γιατί καμμιά φορά χάνουμε κ εμείς λάδια!

Nα είμαι ειλικρινής το 1ο σκέλος της απάντησής σου με τη τρύπα στο 1μ δεν το πιάνω..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κάτοψη είναι μια οριζόντια τομή σε ύψος 1μ που κοιτάει προς τα κάτω. Σε αυτό το ύψος ξύνεις λίγο το σοβά.

Αν εννοείς απλά αν το 2% μετράει στις διαστάσεις κτίστη, η απάντηση είναι ναι.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 9:15 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Συμβουλή: Πριν το κάνεις έτσι όπως λες, καλό είναι να μιλήσεις με το συμβολαιογράφο, διότι το πιθανότερο είναι ότι, δεν θα το αποδεχτεί. 

τι εννοείς να μην αποδεχτεί την διαφορά των τμ; Οτι δεν είναι περασμένα σε ΦΚ τα πρόσθετα τμ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.