Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

(από μεταφορά. Pavlos33)

Έχοντας ψάξει όσο το δυνατόν την δυνατότητα για έκδοση βεβαίωσης ή ρύθμισης για περίπτωση που το μόνο

στοιχείο είναι ένα Ε9 κατέληξα  ότι ΔΕΝ γίνεται. Και κατέληξα εκεί διότι χωρίς τίτλο οποιασδήποτε μορφής

δεν υφίσταται ιδιοκτησία. Έτσι λοιπόν συμβούλεψα τον πελάτη να μιλήσει είτε με δικηγόρο είτε με συμβολαιογράφο

ώστε να αποκτήσει ένα χαρτί που να αναφέρει την ιδιοκτησία, ενώ εγώ θα έβρισκα σχετική Α/Φ για την παλαιότητα.

Μιλώντας σήμερα, μετά από καιρό, ενώ εγώ είχα πάρει την  Α/Φ, με ενημέρωσε ότι σε συζήτηση με συνάδερφο του αναφέρθηκε

ότι εφόσον έχει Ε9 είναι κομπλέ? Πριν τον διαολοστείλω (γιατί για κει πάει το θέμα) είναι κατι λάθος στον παραπάνω συλλογισμό μου

θεωρείται? Μπορούμε να κάνουμε ρύθμιση εφόσον ο ιδιοκτήτης εχει μόνο ένα Ε9? Απ όσο ξέρω άδεια για να βγάλουμε θέλουμε συμβόλαιο

Γτ να πάει αλλιώς στις τακτοποιήσεις, (?) Αλλωστε ο νομος για "φερόμενο" μιλάει μονο σε περιπτώσεις που εχει πέσει ήδη καμπάνα στο ονομά του.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εκκρεμούσε αποδοχή κληρονομιάς την οποία δεν είχαν κάνει. Για μένα έπραξες και σωστά και επαγγελματικά και εύγε. Χωρίς συμβόλαιο (ή πράξη αποδοχής) δήλωση δεν γίνεται και οι λόγοι φαίνονται στα παρακάτω bold

Την αίτηση υποβάλλει: 
αα) ο ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελε-
στεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαί-
ρετη χρήση. Δικαίωμα υπαγωγής έχουν, επίσης, ο ψιλός 
κύριος
, ο επικαρπωτής,  κλπ

(τα υπόλοιπα δεν έχουν σημασία εδώ)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα μία επιβεβαίωση. Όταν έχουμε αγροτεμάχιο αδόμητο σε εκτός σχεδίου περιοχή με περιτοίχιση άνευ αδείας, προκειμένου να δοθεί βεβαίωση απαιτείται τακτοποίηση. Στο Ν.4495/17 και μετά την τροποποίηση με το Ν.4546/18 όταν δηλώσεις  κατασκευή με αναλυτικό ως 1 Λ.Π. τότε απαιτείται από σχέδια μόνο τοπογραφικό εξαρτημένο, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Aν θεωρήσουμε ότι όπου κτίσμα ο νομοθέτης εννοούσε κτίριο και όχι κάθε κατασκευή τότε μπορείς να χορηγήσεις βεβαίωση χωρίς τακτοποίηση. Στο θέμα αυτό (όπως και σε πολλά άλλα) υπάρχει διχογνωμία μεταξύ μας. Μια επικρατούσα άποψη από μεγάλο μέρος συναδέλφων είναι η περιτοίχιση να ρυθμίζεται προκειμένου να χορηγηθεί βεβαίωση, ενώ η απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα, να μην την τακτοποιούν. Κάθε άποψη σωστή αφού σε δυο νόμους τώρα αντιγράφεται ο μη δόκιμος -πολεοδομικά- όρος "κτίσμα" στο λεκτικό της βεβαίωσης. 

Για τα δικαιολογητικά, ισχύει η τελευταία παράγραφος του εδαφίου 5 Άρθρου 100

 Ειδικά σε  αυτές  τις  περιπτώσεις,  που  δηλώνονται  παραβάσεις  αποκλειστικά  αυτής  της  κατηγορίας,  δεν υποβάλλονται τα δικαιολογητικά εεε, γγγ, δδδ, της παραγράφου στ του άρθρου 99.

οπότε σε περίπτωση τακτοποίησης από σχέδια θα απαιτηθεί μόνο τοπογραφικό διάγραμμα με σχεδιασμένη την περιτοίχιση

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω οριστική μία δήλωση και μου έβγαλε μήνυμα καινούργιο: να τικάρω υποχρεωτικά "δήλωση κατοχής μελετών και λοιπών στοιχείων" με επεξήγηση αν πας πάνω του τον κέρσορα "δηλώνω ότι διαθέτω μελέτες κλπ….με υποχρέωση να τα υποβάλλω  εντός 10 ημερών μετά την ειδοποίησή μου ότι το σύστημα δέχεται ηλεκτρονικά αρχεία ...μπλα μπλα".

Τί έγινε ρε παιδιά το εξάμηνο? 

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2018 at 5:52 ΜΜ, pipakos said:

Τώρα μου έτυχε πάλι μια άσχετη συμβολαιογράφος αγοραστή που θέλει τη δήλωση του 4495 περαιωμένη (όχι απλά οριστική υπαγωγή με ανεβασμένα τα σχέδια των κατόψεων που θα χρησιμοποιηθούν στο συμβόλαιο). Δεν το έκανα θέμα γιατί οι νομιμοποιήσεις είναι προ του 1975 και τα δικαιολογητικά της κατηγορίας 1 είναι λίγα, απλά η επιμονή και η ξεροκεφαλιά τους πραγματικά σπάει κόκαλα!!!!

Καλησπέρα, και σε μένα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει σε μία περίπτωση, η συμβολαιογράφος επιμένει ότι βάσει των τροποποιήσεων που έγιναν με το ν. 4546/18 προκειμένου να γίνει συμβόλαιο πρέπει να έχουν ανέβει όλα τα δικαιολογητικά και η δήλωση να είναι περαιωμένη και όχι απλώς στην οριστική υπαγωγή. Υποθέτω ότι πατάει στη "θολή" διατύπωση της παρ. 3 του αρθρ. 83 που έχει σχολιαστεί και παραπάνω. Μάλλον αυτή είναι η γραμμή πλέον.

Η πλάκα είναι ότι αν διαβάσει κανείς προσεκτικά, η περιβόητη παρ. 3 του αρθρ. 83 που επικαλούνται αναφέρεται μόνο στις περιπτώσεις που δεν έχει εξοφληθεί το πρόστιμο αφήνοντας στην ησυχία τους τις εξοφλημένες. :-P  Η δε παρ. 9 του αρθρ. 83 και η αντίστοιχη παρ. 3 του αρθρ. 2 της ΚΥΑ 27454/2634/17 (εκεί που γράφεται το περίφημο "έχουν εισαχθεί") αναφέρονται σε αντίγραφα των σχεδίων που απεικονίζουν τις αυθαίρετες κατασκευές, άρα μόνο στις κατόψεις. Δεν καταλαβαίνω που το στηρίζουν πραγματικά, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.

Edited by lk.sp
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν απαιτείται περαιωμένη δήλωση, ούτως ή άλλως αν απαιτείται ΜΣΕ αναγκαστικά θα έχεις το πολύ οριστική δήλωση. Τώρα, για να γίνει η μεταβίβαση προφανώς πρέπει να έχεις έτοιμα σχέδια κατόψεων , με τα οποία θα γίνει το συμβόλαιο και πάνω στα οποία θα αναγράφεις ότι πανομοιότυπα έχεις ανεβάσει στο σύστημα του ΤΕΕ. Αν θα τα έχεις ήδη ανεβασμένα ή θα τα ανεβάσεις, δεν είναι κάτι που μπορεί να ελέγξει η συμβολαιογράφος. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να κάνεις οριστική υπαγωγή κι ας μην έχεις τα πάντα ανεβασμένα, ας τα ανεβάσεις όταν θα είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ δεν ζητειται στα υποχρεωτικα δικαιολογητικα αν το ερμηνευω σωστα,οσα ειναι τικαρισμενα μονο ειναι υποχρεωτικα η οχι?

υγ ας μεταφερθουν τα 3 τελευταια post  στο νημα περι δικαιολογητικων

 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.