Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

@Pavlos33

Δυστυχώς οι συμβολαιογράφοι έχουν δίκιο (εν μέρει) για το σχέδιο γιατί στην Αριθ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/27454/2631 παρ. 3 γράφει: 

"3. Για την εφαρμογή της παρ.9 του άρθρου 83 του ν.4495/2017, ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληροφοριακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται αντίγραφα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού, στα οποία αναγράφεται ο αύξων αριθμός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του ν.4495/2017 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου της δήλωσης, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα."

Για τα λοιπά δικαιολογητικά ισχύει αυτό που γράφεις παραπάνω (πάλι καλά !!!).

Οι έξι μήνες προθεσμίας για τα δικαιολογητικά του ν. 4495/2017 δεν πρέπει να συγχέονται με τις δικαιοπραξίες και τις υποχρεώσεις που προκύπτουν, όταν ζητηθεί έκδοση βεβαίωσης του ν. 4495/2017.

Με το ίδιο σκεπτικό θα αφήναμε και την δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής αντί για οριστική ... αφού έχουμε έξι μήνες καιρό να την ολοκληρώσουμε .... Ούτε αυτό γίνεται αν ζητηθεί έκδοση βεβαίωσης...

*** Στην πραγματικότητα ακόμα και αυτά είναι μέρος ελεύθερης διαπραγμάτευσης με τον πελάτη και άρρηκτα συνδεδεμένα με την αμοιβή μας.... Άλλο πράγμα είναι η ρύθμιση αυθαιρεσιών και άλλο πράγμα η ρύθμιση με σκοπό την μεταβίβαση ή ΣΟΙ με τη μορφή κατεπείγοντως !!!

 

 

Edited by ppanag
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για την οριστική υπαγωγή είναι σαφές και από τον προηγούμενο νόμο ότι απαιτείται για να γίνει η δικαιοπραξία. Από κει και πέρα έτσι όπως τα λέτε θα πρέπει τα σχέδια να είναι έτοιμα και να ανέβουν στο σύστημα προ συμβολαίου για να ισχύει η ορθότητα της δήλωσης ότι αυτά είναι ταυτόσημα με τα σχέδια που έχουν εισαχθεί διότι διαφορετικά υπογράφουμε ψευδή δήλωση.

 

Link to comment
Share on other sites

ppanag, Μου άρεσε ο ενάστερος τρόπος σκέψης σου. +1

Παύλο, μάλλον οσφρίζομαι πολλές τέτοιες ψευδότητες ... αλλά ακόμα δεν έχουν χτυπήσει και ποιος ξέρει πως και πότε θα το κάνουν  .... αλλά ευτυχώς που οι συμβολαιογράφοι και μας προστατεύουν!!!

Ωχχχ Παναγία μου που έφτασα να εκθειάζω συμβολαιογράφο :shock: φωτιές που άναψα ...!!! (σ)το 83.9 ... λίγο πριν τις καθυστερήσεις ...επίκαιρο...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με το προηγούμενο σύστημα πάλι την ευθύνη ο μηχανικός δεν την είχε; Δηλαδή αν δήλωνε ψευδώς ότι το σχέδιο ήταν ταυτόσημο, ενώ μετά έφτιαχνε διαφορετικο΄σχέδιο, δεν θα είχε τις συνέπειες του νόμου; 

Σε τι ακριβώς μας προστατεύουν (έστω και σαν αστείο). Την ίδια ευθύνη είχαμε και έχουμε. 

Μου διαφεύγει κάτι ρε παιδιά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άστοχή η λέξη ... σχώρα με ... άλλο ήθελα να πω και πρακτικά δεν μπορώ να το εκφράσω, όχι από θέμα ευγένειας, ... το νιώθω αυτό που θέλω να πω ..αλλά δεν μου έρχεται ...γραπτά... τι να κάνω ....:(
Τις συνέπειες και ευθύνη σωστά λες τις είχε και τις έχει, δεν σου διαφεύγει κάτι, απλά για να γίνουν συμβόλαια ... χρειάζονται και τα σχέδια με την διαδικασία που γράφει ο νόμος. Καταλαβαίνω ότι είναι θέμα τυπικό-διαδικαστικό. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27435

3. Για την εφαρμογή της παρ. 9 του άρθρου 83 του ν. 4495/2017, ως αντίγραφα των σχεδίων από το πληροφοριακό σύστημα προσκομίζονται και επισυνάπτονται αντίγραφα των σχεδίων που φέρουν υπογραφή και σφραγίδα Μηχανικού, στα οποία αναγράφεται ο αύξων αριθμός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4495/2017 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου της δήλωσης, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα.

4. Στα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια που παραδίδει ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός στον ιδιοκτήτη, προσαρτώνται στα συμβόλαια ή υποβάλλονται για την έκδοση διοικητικών πράξεων, αναγράφεται ο αύξων αριθμός της δήλωσης υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4495/2017 καθώς και ο μοναδικός ηλεκτρονικός κωδικός ελέγχου της δήλωσης, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση του Μηχανικού ότι είναι ταυτόσημα με αυτά που έχουν εισαχθεί στο πληροφοριακό σύστημα.
Τα δικαιολογητικά στοιχεία κατά το χρόνο ισχύος τους καθώς και τα σχέδια κατά το παρόν άρθρο, εφόσον προσαρτηθούν σε δικαιοπραξίες, δύναται να επικυρώνονται από συμβολαιογράφο κατά τις κείμενες διατάξεις προκειμένου να προσαρτηθούν σε μεταγενέστερες πράξεις.

5. Για την κατάρτιση συμβολαιογραφικών εγγράφων με αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε κάθε ακίνητο, συμπεριλαμβανομένων των αδόμητων οικοπέδων, γηπέδων και αγροτεμαχίων καθώς και των συμβολαίων σύστασης οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, προσαρτάται στα συμβολαιογραφικά έγγραφα βεβαίωση του άρθρου 83 του ν. 4495/2017 η οποία εκδίδεται, σε κάθε περίπτωση, μέσω του πληροφοριακού συστήματος της παρ. 1 του άρθρου 1 της παρούσας και φέρει μοναδικό ηλεκτρονικό κωδικό ελέγχου.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σημείο που εξάπτει τη φαντασία και τις απαιτήσεις των συμβολαιογράφων (και έλεγα νωρίτερα) είναι αυτό :

3.   Η βεβαίωση μηχανικού για τις αυθαίρετες κατασκευές της περίπτωσης ζ της παραγράφου 2 του άρθρου 82, για τις οποίες δεν έχει περαιωθεί η διαδικασία εξόφλησης του ενιαίου ειδικού προστίμου του ν.4014/2011 ή του ν.4178/2013 ή του παρόντος, περιέχει ρητή αναφορά για την εξόφληση ποσοστού τριάντα τοις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου καθώς και για την ανάρτηση στο πληροφοριακό σύστημα όλων των κατά περίπτωση απαιτούμενων δικαιολογητικών κατά τις διατάξεις των ν.4014/2011, ν.4178/2013 και του παρόντος, για τις οποίες γίνεται ειδική μνεία σε κάθε δικαιοπραξία. Από τα ανωτέρω δικαιολογητικά εξαιρούνται αυτά που αφορούν στο στατικό έλεγχο των παραβάσεων, τα οποία υποβάλλονται στην προθεσμία του άρθρου 99.

 

Edited by kan62
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, kan62 said:

Το σημείο  (G ??? :confused:)  που εξάπτει τη φαντασία και τις απαιτήσεις των συμβολαιογράφων (και έλεγα νωρίτερα) είναι αυτό :

ευτυχώς ανφέρεται στους ν. 4014/11 και 4178/13 .... οι οποίοι σύντομα θα αποτελούν παρελθόν (τουλάχιστον ως προς τα δικαιολογητικά).... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν έχω τέτοια περίπτωση ακινήτου που υπάγεται στον 4495, αλλά και στους προηγούμενους νόμους και πάει αμεσως για εγγραφή εμπράγματου δικαιώματος,  φροντίζω πάντα ό φάκελλος που παραδίδω στον πελάτη μου να είναι πλήρης και βεβαίως όλα να έχουν ανέβει στο σύστημα του ΤΕΕ. 

Ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοιου είδους εκκρεμότητα, διότι τη θεωρώ αντιεπαγγελματική και εμπόδιο στην άμεση οικονομική μου εξόφληση. 

Βεβαίως χέστηκα για τις απαιτήσεις των συμβολαιογράφων,  δεν με ενδιαφέρουν, δεν μου καίγεται καρφάκι διότι έχω το συνεργάτη μου - συμβολαιογράφο τα τελευταία χρόνια και τις περισσότερες δουλειές τις στέλνω σε αυτόν (μου στέλνει κι αυτός…..)  με έξυπνο χειρισμό (καλύτερη προσφορα αφού μάθουμε ποσα ζήτησε ο άλλος από τον πελάτη….) με το αζημίωτο αμφοτερως…. 

Το ίδιο κάνω και με το συνεργάτη - λογιστή και με το συνεργάτη - δικηγόρο κ.λπ. 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως τον συμβολαιογράφο συνήθως (αν όχι πάντα) τον επιλέγει ο αγοραστής, κι όχι ο πωλητής - πελάτης μας, και είναι αρκετοί αυτοί που έχουν συμβολαιογράφο γνωστό τους που τον εμπιστεύονται και δεν θέλουν να τον αλλάξουν για μία λίγο καλύτερη προσφορά.

Τώρα μου έτυχε πάλι μια άσχετη συμβολαιογράφος αγοραστή που θέλει τη δήλωση του 4495 περαιωμένη (όχι απλά οριστική υπαγωγή με ανεβασμένα τα σχέδια των κατόψεων που θα χρησιμοποιηθούν στο συμβόλαιο). Δεν το έκανα θέμα γιατί οι νομιμοποιήσεις είναι προ του 1975 και τα δικαιολογητικά της κατηγορίας 1 είναι λίγα, απλά η επιμονή και η ξεροκεφαλιά τους πραγματικά σπάει κόκαλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.