Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Αφού λέει "καθώς επίσης και οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου." Η υπαγωγή - βεβαίωση του Ν.4495/17 δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτή την πρόταση?

Τώρα θα γίνει η δήλωση πρώτη φορά, δεν είχε γίνει με 4178.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου όχι. Για να βεβαιωθείς ρώτησε καλύτερα και το δικηγόρο σου.....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, pipakos said:

Μια γρήγορη υπενθύμιση. Έχω ρύθμιση ακινήτου στον 4495 για την οποία θα με εξουσιοδοτήσει πληρεξούσιος του ιδιοκτήτη για να την αναλάβω. Στη δήλωση βάζω κανονικά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη ή του πληρεξούσιου? Τυχόν μειωτικοί κοινωνικοί συντελεστές μπαίνουν μόνο αν τους δικαιούται ο ιδιοκτήτης?

 

2 ώρες πριν, pipakos said:

...Να υπογράφει και καταθέτει στον Συμβολαιογράφο υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013, καθώς επίσης και οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου.

Οπότε καλύπτει και για Ν.4495/2017 έτσι όπως το καταλαβαίνω.

Το πληρεξούσιο αυτό δεν τον καλύπτει, εκτός κι αν γράφει κι άλλα σχετικά με άδειες δόμησης ή ρυθμίσεις αυθαιρέτων...

π.χ. γιατί επέλεξε να τα ρυθμίσει και όχι να τα γκρεμίσει τα αυθαίρετα ???? τι γράφει γι' αυτό το πληρεξούσιο ???

Συμφωνώ να το δει δικηγόρος πολύ προσεχτικά !!!!

Προσωπικά αν δεν είναι 100% ξεκάθαρο το πληρεξούσιο ζητάω 2 ΥΔ από ιδιοκτήτη... πόσο δύσκολο είναι ??? 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pipakos said:

...Να υπογράφει και καταθέτει στον Συμβολαιογράφο υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013, καθώς επίσης και οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου.

Οπότε καλύπτει και για Ν.4495/2017 έτσι όπως το καταλαβαίνω.

δεν σε καλυπτει...ουτε για τον 4178

Τί  σημαινει "Να υπογραφει και καταθετει στον συμβολαιογραφο?"

Να μαθουν να φτιαχνουν σωστα πληρεξουσια "να  αναθεσει σε μηχανικο την  τακτοποιηση σε  "εκει" και να υπογραφει καθε ειδους δήλωση/αίτηση και παν εγγραφο απαραίτητο για την τακτοποιηση με βαση τις διαταξεις του ν. 4178 ή και παντος αλλου νομου..."

Ας του κανει μια απλη εξουσιοδοτηση με θεωρημενο το γνησιο μονον για τις τακτοποιησεις.

τα υπολοιπα που  τυχον γραφει το πληρεξουσιο περι πωλησης/ορων πώλησης κλπ  δεν αλλαζουν...

εδιτ

συμφωνω με τους προλαλησαντες...[που  ξεχασα να αναφέρω...]

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ο πληρεξούσιος είναι υιός της ιδιοκτήτριας μητέρας του, η οποία είναι κατάκοιτη και από ό,τι έχω καταλάβει με ψιλοχαμμένα τα λογικά της. Αν έρθει αστυνομικός στο σπίτι της για να βεβαιώσει το γνήσιο υπογραφής μπορεί  να αντιδράσει περίεργα, σύμφωνα με τον υιό της. Το πληρεξούσιο συντάχθηκε το 2017 πριν το Ν.4495/17. Τότε δεν ήξεραν καν ότι υπάρχουν αυθαιρεσίες στο προς πώληση διαμέρισμα. Η σύνταξη νέου συναπάγεται extra δυσκολίες και έξοδα => γκρίνια => πιθανή αναζήτηση άλλου μηχανικού. Η δική μου ένσταση σε αυτά που μου γράφετε είναι η εξής:

Να υπογράφει και καταθέτει στον Συμβολαιογράφο υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013, καθώς επίσης και οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου.

Έχω ξεχωρίσει με μπλε χρώμα το μέρος της πρότασης που πιστεύω ότι αφορά την υπόθεσή μου και το διαβάζω ανεξάρτητα από το υπόλοιπο κείμενο. Και ρωτάω: Από τη στιγμή που θα γίνει συμβολαιογραφική πράξη για την πώληση του διαμερίσματος, οι υπεύθυνες δηλώσεις ανάθεσης προς τον μηχανικό που θα οδηγήσουν στη βεβαίωση περαίωσης και τη βεβαίωση μεταβίβασης του Ν.4495/17 δεν είναι δικαιολογητικά που απαιτούνται για την κατάρτιση του συμβολαίου?

Συμφωνώ ότι το κειμενο που συνέταξε η συμβολαιογράφος του πωλητή δεν είναι το καταλληλότερο, μήπως όμως είναι υπερβολικό να ρισκάρω να χάσω τη δουλειά για αυτό το λόγο από τη στιγμή που υπάρχουν τα μπλε γράμματα? Και εν τέλει προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να πάει στραβα? Να ξυπνήσει μια μέρα η ιδιοκτήτρια και να ισχυριστεί ότι δεν έδωσε συγκατάθεση για νομιμοποίηση αυθαίρετων κατασκευών (ούτε καν ξέρει τι είναι αυτό), αλλά παρ' όλα αυτά έδωσε συγκατάθεση για την πώληση του διαμερίσματος? Να ζητήσει ο συμβολαιογράφος ή ο δικηγόρος του αγοραστή άλλο πληρεξούσιο? Ε άμα γίνει αυτό ακόμα καλύτερα να πειστεί και ο πελάτης μου ότι πρέπει να βρει τρόπο να κάνει καινούριο. Να γίνει έλεγχος από ελεγκτή δόμησης του κειμένου του πληρεξουσίου που θα στείλω ηλεκτρονικά στο ΤΕΕ (αυτό ακούγεται σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας)? Να μην γίνει η μεταγραφή άμα φάει καμιά υπάλληλος κώλυμα? Κάτι άλλο?

Με ενδιαφέρει η γνώμη σας και τα επιχειρήματά σας για να τα μεταφέρω αυτούσια στον πωλητή-πελάτη μου και την δικηγόρο του, που επιμένουν ότι το κείμενο του πληρεξουσίου είναι μια χαρά.. Μια χαρά εγώ το ξέρω ότι δεν είναι, μήπως όμως εξαιτίας των μπλε γραμμάτων με καλύπτει (αν δεν υπήρχαν δεν θα το σκεφτόμουν καν να αναλλάβω την υπόθεση)?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα παραπάνω δεν θα γίνει γιατί απλά όλη μα όλη την ευθύνη τη φέρουμε εμείς !!! Αν θες να την μοιραστείς θα πρέπει ο δικηγόρος τους να δώσει γραπτή ερμηνεία με σφραγίδα υπογραφή που να ερμηνεύει το συγκεκριμένο πληρεξούσιο ως ειδικός με πολύ συγκεκριμένες φράσεις .... Όχι υπονοούμενα και γενικοτητες για υπεύθυνες δηλώσεις, συμβολαιογράφους και εξωγήινους !!!

Τα λόγια είναι περιττά ... Ζητά γραπτά και από τον δικηγόρο τους αλλά και από τον πληρεξούσιο για την ερμηνεία του πληρεξουσίου....

Αν αρνηθεί οδικηγορος ή γράψει γενικοτητες τότε θα έχεις κάτι χειροπιαστό να πεις στον ιδιόκτητη για τον προβληματισμό σου...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι  ενα κακογραμμενο κειμενο,

Να υπογράφει και καταθέτει στον Συμβολαιογράφο υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013,

[ποιες δηλωσεις του 4178  υπογραφει και καταθετει στον συμβ/φο?]

καθώς επίσης και [να υπογραφει και καταθετει στον συμβολαιογραφο,   ενω επρεπε να γραφει "να ζητει και να λαμβανει"]

οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου.

Τυπικα, δεν σε καλυπτει. Ουτε οι μεταγραφες εμποδιζονται ουτε τπτ αλλο.

Υπαρχει η ασαφεια/ανυπαρξια εντολης για δυνατοτητα τακτοποιησης

 Ακομα και να μην ειχε αλλαξει ο 4178, δεν γραφει πουθενα την ρητη   ρητη εντολη να αναθεσει και να υπογραψει τακτοποιηση.

Δες εκει στο τελος, αν υπαρχει η  τυπικη εντολη που επαναλαμβανεται σε ολα τα  δεκαδες χιλιαδες ειδικα πληρεξουσια.

 "και γενικα να πραττει παν νομιμο προς περαιωση της δοθεισης σε αυτον εντολης ή και να διοριζει  μεταπληρεξουσιους με τις αυτες ή λιγωτερες εντολες"

υγ

δξ πόσο "ψιλοχαμενα"  -ή πολυχαμενα- τα εχει η ιδιοκτητρια....και πώς εδωσε πληρεξουσιο.....

το θεμα ειναι οτι δεν προκειται μονον για την τακτοποιηση αλλα και για την πωληση.

Αν ο εντολεας ειναι μονος του, δεν θα εχεις "θεματα", αν ομως υπαρχουν συγγενεις που "θιγονται"

μπορει να εχεις προβληματα στο μελλον.

αυτα

καλη συνεχεια

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pipakos said:

....Με ενδιαφέρει η γνώμη σας .....

Δεν σε καλύπτει το πληρεξούσιο!

Ο υιός θέλει να πουλήσει οπουδήποτε (ή σε κάποιον συγκεκριμένα) και να εισπράξει το χρήμα από το διαμέρισμα της μάνας του, χωρίς η μάνα του να το καταλάβει!

Στο "παιχνίδι" είναι και η δικηγόρος και πιθανόν και ο συμβολαιογράφος!

Υπάρχει κι έτοιμος αγοραστής.

Το έχω ξαναδεί το έργο....

Πρόσεχε!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από έρευνα ως γνήσιος μηχανικός - νετέκτιβ:

Η μητέρα έχει όντως χαμένα λογικά, εξακριβωμένο από γνωστούς γείτονες, και άλλα σοβαρά προβλήματα υγείας. Υπό αυτές τις συνθήκες φαντάζει όντως αδύνατο να υπογράψει οτιδήποτε.

Το σημαντικότερο: Ο γιος είναι μοναδικός κληρονόμος της μητέρας, άλλα παιδιά δεν έχει, ο πατέρας έχει αποβιώσει. Άρα σίγουρα δεν παίζει κάποιου είδους κομπίνα, πχ να θίξει άλλους κληρονόμους. Το πληρεξούσιο που έχει τον εξουσιοδοτεί να κάνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!, να διαχειριστεί όλη την κινητή και ακίνητη περιουσία της μητέρας του κτλ. Είναι το πιο γενικό πληρεξούσιο που έχω δει ever!!! (θα ζητήσω και επικυρωμένο αντίγραφο από τη συμβολαιογράφο γιατί αυτό που έχω είναι μια απλή φωτοτυπία σκαναρισμένη). Άρα αν η μητέρα του δεν ήθελε να εκποιήσει ο γιος της την περιουσία της τοτε γιατί υπέγραψε τέτοιο πληρεξούσιο, όταν είχε υποθέτω ακόμα τα λογικά της?

Το μόνο εμπόδιο λοιπόν είναι το κακογραμμένο κείμενο του πληρεξουσίου, το οποίο δεν μπορεί με τα δεδομένα αυτά να αλλάξει και να υπογραφεί καινούριο, ούτε να υπογραφεί απευθείας ανάθεση στο μηχανικό από την μητέρα ενώπιον αστυνομικού για το γνήσιο της υπογραφής, καθώς έχουμε να  κάνουμε με έναν άνθρωπο που έχει χαμένα λογικά. Θα μπορούσε κάποιος να πει: Μα εδώ ο γιος έχει πάρει εξουσιοδότηση να κάνει παπάδες!!!, στη ρύθμιση - βεβαίωση του μηχανικού θα κολλήσουμε?, το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι προαπαιτούμενο της πώλησης και "απαιτείται από το νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου".

Τι να πω βρε συνάδελφοι (και φίλτατε νομικέ, μην ξεχνιόμαστε), είναι εποχές για να χάνονται τέτοιες δουλειές???

 

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Τη δική μου γνώμη στην είπα...... "Κλείνω" με την παράκληση για προβληματισμό που προκύπτει από την επισυναπτόμενη φωτογραφία.... Ελπίζω να μην τη σβήσουν (έστω πριν προλάβεις και τη δεις)....

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.