Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Εγώ διαπίστωσα χτες  ότι πέρασα το εξάμηνο σε μια δήλωση για 5 μέρες και είχα ξεχάσει να τα υποβάλω ενώ τα είχα έτοιμα εδώ και 3 μήνες Πανικόβλητος μπήκα και το έκανα χτες και τελικά έκανα κανονικά περαίωση της δήλωσης κανένα πρόβλημα στην εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι γενικώς φαίνεται δεν πρόκειται ν' ασχοληθεί ουδείς με αυτό! Θα προσπαθήσουν να "τεντώσουν" το α' εξάμηνο του νόμου μέχρι τις εκλογές..... Αυτό το "τέντωμα" μάλλον θα συμπαρασσύρει τα πάντα....

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο επίφοβο στις προθεσμίες (και γι' αυτό φυλάω τα ρούχα μου) είναι η λήξη του 4178 για τα διακιολογητικά, με σκοπό να αναγκαστούν κάποιοι να  περάσουν και από 4495/2017

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη υπενθύμιση. Έχω ρύθμιση ακινήτου στον 4495 για την οποία θα με εξουσιοδοτήσει πληρεξούσιος του ιδιοκτήτη για να την αναλάβω. Στη δήλωση βάζω κανονικά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη ή του πληρεξούσιου? Τυχόν μειωτικοί κοινωνικοί συντελεστές μπαίνουν μόνο αν τους δικαιούται ο ιδιοκτήτης?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, pipakos said:

Μια γρήγορη υπενθύμιση. Έχω ρύθμιση ακινήτου στον 4495 για την οποία θα με εξουσιοδοτήσει πληρεξούσιος του ιδιοκτήτη για να την αναλάβω. Στη δήλωση βάζω κανονικά τα στοιχεία του ιδιοκτήτη [ναι]

ή του πληρεξούσιου? [ αυτος μονον υπογραφει]

Τυχόν μειωτικοί κοινωνικοί συντελεστές μπαίνουν μόνο αν τους δικαιούται ο ιδιοκτήτης? [ναι]

ουφ... τοσο γρηγορα...λαχανιασα:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε δήλωση αντίστοιχη εβαλα τον ιδιοκτήτη με το ποσοστό του (100%) και απο κατω τον εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο χωρίς ποσοστό

αλλά τον τίκαρα ώς ο αιτών!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ κι αυτό καλό ακούγεται. Αιτών δηλαδή και νόμιμος εκπρόσωπος χωρίς ποσοστό (δεν ήξερα ότι το σύστημα το δέχεται να είναι κενό το κουτάκι του ποσοστού)

Δημήτρη είσαι το πιο γρήγορο πληκτρολόγιο του φόρουμ!!! Απαντάς πιο γρήγορα και από τον ίσκιο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και το πληρεξούσιο να δεις όντως αν εξουσιοδοτεί ο ιδιοκτήτης για την υπαγωγή του ακινήτου του στον 4495 ή είναι πληρεξούσιο για "...άλλα πράγματα"! Προφανώς το πληρεξούσιο πρέπει ν' ανέβει στο σύστημα μαζί με την εξουσιοδότηση.

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Να υπογράφει και καταθέτει στον Συμβολαιογράφο υπεύθυνες δηλώσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4178/2013, καθώς επίσης και οποιοδήποτε άλλο πιστοποιητικό ή βεβαίωση απαιτείται ή θα απαιτηθεί από τον νόμο για την κατάρτιση του συμβολαίου.

Οπότε καλύπτει και για Ν.4495/2017 έτσι όπως το καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν τον καλύπτει! Να ζητήσεις ν' αλλάξει το πληρεξούσιο και να σου φέρουν καινούργιο για τον 4495. Ακόμα και στην περίπτωση εκείνη που αρχικώς είχε υποβληθεί δήλωση για τον 4178.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.