Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

(από μεταφορά-Pavlos33)

Καλημέρα συνάδελφοι.

Πολύ πιθανόν να δημοσιεύω σε λάθος ομάδα, ζητώ συγνώμη. Αν κρίνει ο συντονιστής ότι ανήκει σε άλλη ομάδα τότε ας μεταφέρει την ερώτηση μου.

Έχω περίπτωση μιας οικοδομής στην οποία έχω αυθαιρεσίες που έγιναν σε διαφορετικές χρονικές στιγμές ( 1964 και 2003). Με ποιο νομοθετικό πλαίσιο θα κάνω θα κάνω το διάγραμμα δόμησης;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σε μια τακτοποίηση σε εκτός σχεδίου περιοχή χρειάστηκε να κάνω τοπογραφικό διάγραμμα, το οποίο και έδωσα σε τοπογράφο. Πριν από λίγο πήρα το τοπογραφικό στο οποίο δεν υπάρχει υψομετρική αποτύπωση. Είναι εξαρτημένο στο ΕΓΣΑ 87 αλλά έχω μόνο συντεταγμένες χ,y των κορυφών και όχι υψόμετρα. Πιστεύοντας ότι κάποιο λάθος έγινε παίρνω τον τοπογράφο και μου λέει ότι δεν χρειάζονται τα υψόμετρα. Με κούφανε λίγο. Ισχύει κάτι τέτοιο? Γενικά ένα τοπογραφικό απλά για ρύθμιση αυθαιρέτων τι πρέπει να περιλαμβάνει?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι χρειάστηκε τοπογραφικό επειδή δεν είχε άδεια και όχι λόγω του εκτός σχεδίου, οπότε

σύμφωνα με το άρθρο 99 παρ. στ περ. ββ, ααα θα πρέπει "στο εξαρτημένο τοπογραφικό να αποτυπώνονται τα μεγέθη της αυθαίρετης κατασκευής"  ...

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι απαιτούνται τα υψόμετρα αν εμπλέκεται αυθαιρεσία που έχει να κάνει με τα υψόμετρα... π.χ. διαμόρφωση εδάφους ή υπέρβαση ύψους στο κτίριο

Σε διαφορετική περίπτωση δεν τα θεωρώ απαραίτητα... εκτός κι αν υπάρχει κάπου άλλη οδηγία για τα τοπογραφικά του 4495/17 και μου διαφεύγει ή 

αν λέει κάπου ότι και στον 4495/17 ισχύουν οι προδιαγραφές των τοπογραφικών των αδειών δόμησης...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι προ 1955, εγώ το θεωρώ σαν να έχει άδεια και δεν μπορώ να πάω σύμφωνα με αυτό το τοπογραφικό(άρθρο 99 παρ. στ περ. ββ, ααα), οπότε θεώρησα ότι πρέπει να πάω σύμφωνα με τα όσα περιγράφονται στο άρθρο 39. Ωστόσο δεν γνωρίζω εάν υπάρχει διάκριση μεταξύ τοπογραφικών αδειών δόμησης και τοπογραφικών που συνοδεύουν τη ρύθμιση αυθαιρέτων. Εν τέλει πήρα κανονικά τα υψόμετρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μου συνέβη το εξής περίεργο, δε ξερω αν έχει συμβεί σε άλλο συνάδελφο:

 

έχω τακτοποίηση Η/Υ σε τρεις διαφορετικούς ορόφους. Στον τελευταίο η μόνη διαφοροποίηση είναι και μια διαφορετική διαμερισμάτωση. Όλα με τον ίδιο τρόπο υπολογισμένα, και με παλαιότητα 1983-1992.

Ειδικά για τον τελευτάιο όροφο, μου ζητάει δικαιολογητικά σα να είχα μέσα μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση: Δε ζητάει  ΔΚ, τομή, τοπογραφικό άδειας, απόδειξη παλαιότητας, Ε9, ΔΕΔΟΤΑ...είναι λάθος του συστήματος; εγώ θα τα ανεωάσω όπως και να χει γιατί τα έχω προμηθευτεί. Αλλά αν δε τα ανέβαζα έτσι όπως ειναι το σύστημα εγώ κανονικά θα ήμουν καλυμμένος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ένας ιδιοκτήτης έχει κτίριο με ΟΑ του 1955 στο οποίο έχει γίνει σύσταση για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες και 2 καταστήματα. Ο φάκελος με τα σχέδια έχει απολεσθεί (υπάρχει βεβαίωση από την υπηρεσία δόμησης) και είναι διαθέσιμο μόνο το στέλεχος της αδείας. Υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες (υπερβάσεις δόμησης) σε σχέση με τη σύσταση. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση με βάση τη σύσταση ή πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Christos said:

Μου συνέβη το εξής περίεργο, δε ξερω αν έχει συμβεί σε άλλο συνάδελφο:

 

έχω τακτοποίηση Η/Υ σε τρεις διαφορετικούς ορόφους. Στον τελευταίο η μόνη διαφοροποίηση είναι και μια διαφορετική διαμερισμάτωση. Όλα με τον ίδιο τρόπο υπολογισμένα, και με παλαιότητα 1983-1992.

Ειδικά για τον τελευτάιο όροφο, μου ζητάει δικαιολογητικά σα να είχα μέσα μόνο διαφορετική διαμερισμάτωση: Δε ζητάει  ΔΚ, τομή, τοπογραφικό άδειας, απόδειξη παλαιότητας, Ε9, ΔΕΔΟΤΑ...είναι λάθος του συστήματος; εγώ θα τα ανεωάσω όπως και να χει γιατί τα έχω προμηθευτεί. Αλλά αν δε τα ανέβαζα έτσι όπως ειναι το σύστημα εγώ κανονικά θα ήμουν καλυμμένος!

ναι δυστυχώς το σύστημα έχει θέμα με τη διαφορετική διαμερισμάτωση και τα αρχεία .... 

εγώ προσωπικά ξεκλίκαρα την αλλαγή διαμερισμάτωσης και επέλεξα μια λοιπή παράβαση ... δεν ξέρω πιο είναι το σωστό μέχρι να το διορθώσουν !!!

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, KapaLamda74 said:

Καλησπέρα σε όλους.

Ένας ιδιοκτήτης έχει κτίριο με ΟΑ του 1955 στο οποίο έχει γίνει σύσταση για 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες και 2 καταστήματα. Ο φάκελος με τα σχέδια έχει απολεσθεί (υπάρχει βεβαίωση από την υπηρεσία δόμησης) και είναι διαθέσιμο μόνο το στέλεχος της αδείας. Υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες (υπερβάσεις δόμησης) σε σχέση με τη σύσταση. Μπορεί να γίνει τακτοποίηση με βάση τη σύσταση ή πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου;

Η σύσταση χρησιμοποιείται μόνο για να υποδείξει τα όρια των ιδιοκτησιών και όχι τη νομιμότητα των κατασκευών ή χρήσεων (κάτι που κάνει η άδεια και τα σχέδια που τη συνοδεύουν)

Χρειάζεται ανασύσταση φακέλου ... ή ρύθμιση με υπαγωγή στον 4495 ως αυθαίρετο προ του '75

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ppanag said:

Η σύσταση χρησιμοποιείται μόνο για να υποδείξει τα όρια των ιδιοκτησιών και όχι τη νομιμότητα των κατασκευών ή χρήσεων (κάτι που κάνει η άδεια και τα σχέδια που τη συνοδεύουν)

Χρειάζεται ανασύσταση φακέλου ... ή ρύθμιση με υπαγωγή στον 4495 ως αυθαίρετο προ του '75

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εννοείς ρύθμιση με υπαγωγή στον 4495 για κάθε ιδιοκτησία στο σύνολό της παρόλο που υπάρχει οικοδομική άδεια;

Link to comment
Share on other sites

ναι αν δεν βρεθούν τα σχέδια της άδειας, ρύθμιση με υπαγωγή στον 4495 για κάθε ιδιοκτησία στο σύνολό της, στην κατηγορία 1 (προ του '75)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.