Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Τις εξουσιοδοτήσεις τις έχουν κάνει με τα ποσοστά τους- όπως αυτά τους αντιστοιχούν προ της δημοσίευσης της διαθήκης- οι νόμιμοι κληρονόμοι αφού έχει παρέλθει το 4μηνο που δικαιούνται να αποποιηθούν (εντός πενταμήνου είναι υποχρεωμένοι να τα δηλώσουν και στο Ε9 τους-στην περίπτωση που εξετάζω έχει παρέλθει 8μηνο).

Edited by berti
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα η πράξη αποδοχής κληρονομιάς μετά η υπαγωγή. Στο μεταξύ μπορείς να κάνεις τις αποτυπώσεις, ώστε η πράξη αποδοχής να βασιστεί στην υφιστάμενη κατάσταση, ώστε μετά την τακτοποίηση να μην απαιτούνται συμβολαιογραφικές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει τύχει περίπτωση που κάποιος θέλει να κάνει μεταβίβαση ακινήτου που προέρχεται από χρησικτησία (δεν υπάρχει τίτλος δλδ, κτίριο προ του 1955) στο οποίο υπάρχουν αυθαιρεσίες? Μπορεί να γίνει υπαγωγή στο σύστημα?Πως προκύπτει ότι είναι ιδιοκτήτης? Μόνο από τη Υ.Δ. του και από το Ε9? Από ένορκη βεβαίωση? 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καταλάβει πώς αποφασίζει το σύστημα ποια δικαιολογητικά "υπολείπονται για πληρότητα" σε κάθε περίπτωση?

Αλλού ζητάει Ε9, αλλού όχι. Αλλού ζητάει τοπογραφικό αδείας, αλλού όχι.

Τί κάνετε με αυτά που δεν απαιτούνται? Τα ανεβάζετε ή τα κρατάτε στο φάκελλο?

Edited by geor_ge
Link to comment
Share on other sites

@ berti  δες ποστ  #225

 

@ger_ge 

Τα δικαιολογητικά που ζητάει ειναι απο τα δικαιολογητικά του αρθρου 99 σύμφωνα με το αρθρο 96 ανάλογα με την κατηγορία,  αν υπάγεται σε μια κατηγορία του αρθρου 103, αν ειναι σε διατηρητέο κτίριο κτλ. Νομιζω Ε9 μονο στην ΚΑΤ3 δεν ζητάει.

Εχεις υποχρέωση να ανεβάσεις αυτα που ζητάει. Εγω αυτά ανεβαζω εκτός αν θεωρήσω οτι κάποιο ειναι απαραίτητο Π.χ. κάποιο έγγραφο που αποδεικνύει την παλαιότητα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@pitsirik0s

 

 

Ευχαριστώ. 

Ωστόσο έχω κάνει υπαγωγή ένα διαμέρισμα στην κατηγορία 5 (υπέρβαση δόμησης >40% + διαφορετική διαμερισμάτωση), και παρ' όλα αυτά δεν ζητάει ούτε Ε9, ούτε φωτογραφίες κλπ.

Το αυτό και σε μονοκατοικία κατηγορίας 4 (ββ) με κλείσιμο ημιϋπαίθριων  και διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο γιατί π.χ. φωτογραφιες ζητάει πάντα. Έλεγξε αν κατά λάθος έχει καταχωρηθεί κάποιο άλλο αρχείο στη θέση φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείστε με το τι ζητάει ή δεν ζητάει το "σύστημα του ΤΕΕ".....

Να σας απασχολεί μόνο το τι ακριβώς απαιτήσεις έχει ο ίδιος ο νόμος και μ' αυτές και μόνον αυτές, ν' ασχολείστε!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω αρχίσει να ανησυχώ για κάποιο bug στο σύστημα.Ιδού μια ενδεικτική περίπτωση.Υπάρχουν κι άλλες.

 

Εντός σχεδίου, με άδεια.Υπερβάσεις κάλυψης και δόμησης. Η δόμηση πάνω από 50%. Κατηγορία 5. Συν λοιπές παραβάσεις.

 

Και δεν ζητάει τίποτε, πέραν αυτών που βλέπετε και έχω ήδη ανεβάσει.

 

Ούτε καν ΜΣΕ, που έχω εγώ ο ίδιος δηλώσει ότι χρειάζεται

 

Υπολειπόμενα για πληρότητα 0.

 

 

 

Εν τω μεταξύ μάλλον βρήκα ποιο είναι το bug.

 

Πιθανόλογώ ότι συμβαίνει αν δηλώσεις αλλαγή διαμερισμάτωσης στο ίδιο φύλλο καταγραφής με άλλη παράβαση. 

 

Τότε υπολογίζει μεν κανονικά το πρόστιμο, αλλά κάνει "εκπτώσεις" στα απαιτούμενα στοιχεία.

 

Και ερωτώ. Τους ενημερώνω, ή το αφήνω έτσι.

 

Και μήπως πρέπει να πληρώσω για να κάνω αίτημα επαναφοράς όσων δηλώσεων έχω σε οριστική υπαγωγή, προκειμένου να διορθώσω το δικό τους λάθος?

 

rbmw7tW.jpg

Edited by geor_ge
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι οδηγίες στο ν. 4178 ήταν ότι δεν βάζεις Δ.Δ αν έχεις άλλες παραβάσεις. Τη δηλώνεις ως μια ξεχωριστή (επιπλέον αν έχεις άλλες) λοιπή παράβαση. Ο γενικός κανόνας είναι. Ακολουθείς τα δικαιολογητικά που απαιτεί ο νόμος. Το σύστημα είναι αποδεδειγμένο ότι δυσλειτουργεί και έχει λάθη. Δεν το εμπιστεύεσαι, διότι είσαι υπόλογος έναντι του νόμου για λάθη και παραλείψεις και δεν μπορείς να ισχυρισθείς ανεπάρκεια συστήματος ΤΕΕ στην οποιαδήποτε στραβή γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.