Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Faethon11

Ως προς την αλλαγή χρήσης, επειδή ακριβώς υπάρχει υπερύψωση στάθμης θεμελίωσης, το εσωτερικό ύψος του υπογείου από 2,40 μ. έγινε 2,60μ., το ύψος του υπογείου από το διαμορφωμένο έδαφος είναι μεγαλύτερο από 1,50μ. θεωρώ ότι υπολογίζεται ως ΥΔ. Η χρήση του παραμένει αποθήκη και γκαράζ αλλά έχει γίνει η κουζίνα και το wc, άρα ΥΔ. Σωστά?

 

karanus

Ως προς την μετακίνηση του κτιρίου σε νέα θέση, το περίγραμμα είναι ακριβώς όπως της άδειας εκτός από το λεβητοστάσιο που κατασκευάστηκε εκτός εγκεκριμένου περιγράμματος στο υπόγειο, σαν προσθήκη κατ' επέκταση ας πόυμε.

Δηλαδή, έτσι όπως το ξανασκέφτομαι,  και αφού διάβασα το θέμα του επισυναπτόμενου συνδέσμου, θα πρέπει να θεωρήσω ότι λόγω του λεβητοστασίου το περίγραμμα δεν ταυτίζεται με το νόμιμο, και άρα δεν πάει με κατηγορία 3. Θα θεωρηθεί ως νόμιμη μόνο η επιφάνεια που ταυτίζονται τα δύο περιγράμματα, ό,τι είναι εκτός αυτής της επιφάνειας με ΥΔ και ΥΚ, και το λεβητοστάσιο που ενώ είναι εντός της κοινής επιφάνειας θα πάει, κι αυτό, ως ΥΔ και ΥΚ επειδή δεν υπήρχε στην άδεια. Η αλλαγή χρήσης για την επιφάνεια του υπογείου που είναι εντός νομίμου περιγράμματος ως ΥΔ και ΥΚ, χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης (Αρθ. 100, παρ. 7). Το υπόλοιπο υπόγειο εκτός περιγράμματος ΥΔ και ΥΚ με συντελεστή αλλαγής χρήσης. Στο ισόγειο δεν έχω αλλαγή χρήσης έτσι κι αλλιώς, οπότε το εντός νομίμου περιγράμματος τμήμα είναι εντάξει, το υπόλοιπο ΥΔ και ΥΚ.

Μπορεί να γίνει διαχωρισμός, δηλαδή, το ισόγειο του οποίου το περίγραμμα είναι όπως της άδειας να πάει κατηγορία 3 για αλλαγή θέσης, και στο υπόγειο  αλλαγή χρήσης για το νόμιμο περίγραμμα και αναλυτικό για το μη νόμιμο περίγραμμα, όπως περιγράφτηκε πιο πάνω? Στην κατηγορία 3, ιδιδ, αναφέρεται στο κτίριο, άρα, μάλλον δεν γίνεται διαχωρισμός ανά όροφο.

Edited by Suzanne
Link to comment
Share on other sites

......ό,τι είναι εκτός αυτής της επιφάνειας με ΥΔ και ΥΚ.....

Δηλ. είναι κι'άλλα πράγματα εκτός περιγράμματος ; Γιατί πιό επάνω γράφεις μόνο για το λεβητοστάσιο.

 

Όπως και να έχει , για το τμήμα του περιγράμματος που είναι ίδιο με της άδειας και μετακινείται σε νόμιμη θέση βάζεις 1Κ1.

Για το τμήμα που προεξέχει του περιγράμματος της άδειας , θα πάρεις ΥΔ και ΥΚ και βέβαια αν αυτό είναι υπόγειο (που προεξέχει),με μειωτικό συντελεστή.

 

Για την αλλαγή χρήσης δεν έχω καταλάβει αυτό που περιγράφεις.

Ούτε και αυτό που σου απάντησαν.

Ακόμα δεν κατάλαβα πως διαπίστωσες την διαφορά στην στάθμη θεμελίωσης. Ποιό σημείο θεώρησες σαν σταθερό για να βρείς αυτήν τη διαφορά;

Αμα θέλεις ανέβασε ένα σκαρίφημα κάτοψης και τομής  πως ήταν στην ΟΑ και πως είναι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. είναι κι'άλλα πράγματα εκτός περιγράμματος ; Γιατί πιό επάνω γράφεις μόνο για το λεβητοστάσιο.

 

Όπως και να έχει , για το τμήμα του περιγράμματος που είναι ίδιο με της άδειας και μετακινείται σε νόμιμη θέση βάζεις 1Κ1.

 

Για την αλλαγή χρήσης δεν έχω καταλάβει αυτό που περιγράφεις.

 

Ακόμα δεν κατάλαβα πως διαπίστωσες την διαφορά στην στάθμη θεμελίωσης.

 

Καλημέρα,

Εκτός περιγράμματος σε επαφή με το κτίριο είναι μόνο το λεβητοστάσιο, το οποίο έχει κατασκευαστεί στην ίδια περίπου στάθμη με το υπόγειο που έχει γίνει η υπερύψωση. Υπάρχουν κάποιες πρόχειρες κατασκευές, όχι σε επαφή με το κτίριο, αλλά αυτές θα τις πάω Κ3.

 

Για το τμήμα που είναι ίδιο με της αδείας εννοείτε Κ3, κ όχι Κ1?

 

Στο Άρθρο 100, παρ. 7 λέει "για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α". θεώρησα ότι και σε αυτή την περίπτωση υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, όπως για αλλαγές χρήσης από κύρια σε κύρια ή από βοηθητική σε βοηθητική, όπως αναφέρεται στην ίδια παράγραφο. Ίσως το ερμηνεύω λάθος.

Ως προς το αν έχει γίνει αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια, αν εφαρμόσω τις διατάξεις του ΓΟΚ '85 που ίσχυε όταν κτίστηκε το κτίριο, τότε το υπόγειο όπως είναι τώρα δεν τις τηρεί, κατά συνέπεια θα πρέπει να θεωρήσω ότι είναι χώρος κύριας χρήσης και να υπολογίσω ΥΔ.

 

Για τη διαφορά στάθμης, μου το επιβεβαίωσε και ο ιδιοκτήτης. Επίσης υπάρχει γκαραζόπορτα, (υπήρχε και στην άδεια) απ' όπου φαίνεται ότι η κλίση της ράμπας είναι πολύ μικρή. Επίσης, ο ιδιοκτήτης περιμετρικά έκανε μια διαμόρφωση εδάφους για να μετράει το ύψος του υπογείου από το διαμορφωμένο έδαφος αλλά και πάλι δεν έχω 1,50μ. του ΓΟΚ, έχω παραπάνω. Μπορώ να σας στείλω κάποια φωτογραφία στο inbox?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς συγνώμη για το μπέρδεμα.

Ναι είναι 1Κ3. Και μάλιστα είναι η δεύτερη φορά που κάνω το ίδιο λάθος..... το είχα κάνει και σε άλλο post.

 

Στο Άρθρο 100, παρ. 7 λέει "για αυθαίρετες αλλαγές χρήσης από βοηθητική χρήση σε κύρια, εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου, υπολογίζεται η υπέρβαση συντελεστή δόμησης που προέκυψε λόγω της αυθαίρετης αλλαγής και δεν υπολογίζεται ο ειδικός συντελεστής αλλαγής χρήσης κατά το Παράρτημα Α". θεώρησα ότι και σε αυτή την περίπτωση υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό, όπως για αλλαγές χρήσης από κύρια σε κύρια ή από βοηθητική σε βοηθητική, όπως αναφέρεται στην ίδια παράγραφο. Ίσως το ερμηνεύω λάθος.

 

Ναι νομίζω λάθος το ερμηνεύεις. Θα πρέπει να πας με υπέρβαση δόμησης.

Το θέμα τώρα είναι αν θα χρησιμοποιήσεις μειωτικό η όχι.

Αν inbox εννοείς τα π.μ του michanikos, ναι βεβαίως μπορείς να μου στείλεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Στην άδεια που εκδόθηκε υπάρχει υπόγειο. Στην πραγματικότητα δεν έγινε. Δεν αποτελεί αυθαιρεσία σωστά;

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν  υπαρχει...

 

.... δεν θα χρειαστει να δοσεις βεβαιωση για αυτο...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. σε διωροφη κατοικια που επικοινωνουσε εσωτερικα με κλιμακοστασιο εξωτερικο (ομως με τρεις πλευρες κλειστες απο τοιχοποιοια,η μπροστα και δυο πλαινες και απο πανω πλακα) και μεταγενεστερα κλειστηκε και η τεταρτη πλευρα με τοιχοποιια το υπολογιζουμε το προστιμο με αναλυτικο ή με υπερβαση δομησης? Μπορω να χρησιμοποιησω ΝΟΚ και να το παω με αναλυτικο?

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες σας και καλη χρονια σε όλους!

 

Εχω μια απορία που ακόμα δεν έχω διευκρυνίσει και θέλω να ρωτήσω πως αντιμετωπίζετε εσείς αντίστοιχες περιπτώσεις που σας έχουν τύχει.

 

Σύμφωνα με το άρθρο 100 παρ.2  συγκρίνω σε περίπτωση συγκυριότητας με το μέρος των επιτρεπόμενων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας κάθε συγκύριου.

 

Εχω λοιπόν σύμφωνα με την αδεια και τα συμβόλαια υπόγειο που περιλαμβάνει μια αποθήκη 49,50 τ.μ. με ποσοστο συνιδιοκτησιας 131,76/1000 και ένα κλειστό χωρο στάθμευσης 36,28 τ.μ με ποσοστο συνιδιοκτησιας 96,57/1000 και ανήκουν σε ζευγαρι εξαδιαιρετου 50%.

 

Στο παραπάνω υπόγειο έχουν γίνει πλήθος αυθαιρεσιών οι οποίες θέλουν να τακτοποιηθούν από το ζευγάρι (πχ η αποθήκη ένα τμήμα της έγινε χωλ, ενα αλλο τμήμα της λεβητοστάσιο, ενα άλλο γκαρσονιέρα, ενα άλλο τμημα μιας άλλης γκαρσονιέρας ενω ο κλειστός χώρος σταθμευσης εγινε ενα τμημα του τμήμα μιας γκαρσονιέρας και μεγάλωσε αφού ενώθηκε με ξεμπάζωμένο χώρο).

Πολλες απο αυτές αφορούν και κοινόχρηστους χώρους. Στον α όροφο και β όροφο έχει την πλήρη και ψιλή κυριότητα αντ/χα η κόρη.

Σημερα λοιπόν στο υπογειο μετα τα ξεμπαζώματα και τις τροποποιήσεις, αλλαγές χρήσεων κ.τ.λ (μεσα στο περίγραμμα του ισογείου) υπάρχουν ενας νέος κλειστος χώρος στάθμευσης , 2 νέες αποθήκες, 1 λεβητοστάσιο, και 2 γκαρσονιερες!

 

θέλω να κάνω μια άιτηση από το ζευγάρι για όλο το υπόγειο (2 οριζόντιες σύμφωνα με τα συμβόλαια) και τη συναίνεση της κόρης για τους κοινόχρηστους που έχουν ξεμπαζωθεί ή εχουν καταπατηθεί.

Η απορία μου είναι πως υπολογίζετε εσείς το πρόστιμο σε αντίστοιχες περιπτώσεις??? Με τα χιλιοστά τι κάνω και πως υπολογίζω το πρόστιμο αφου υπάρχουν νέοι χώροι οι οποίοι δεν υπήρχαν στα συμβόλαια και αρα δεν αντιστοιχούν σε χιλιοστά?

Πως καταγράφω τους χώρους αυτούς στα φύλλα καταγραφής?

 

θα μου ήτνα πολύ χρήσιμη η γνώμη σας πανω στο θέμα!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνεται ο κανονας...

οι ιδιωτικες οικοδομες  απλα εβγαζαν μια αδεια

κατα τα λοιπα τις εχτιζαν οι "ιδιωτες"  όπως τους βολευε..

 

τεσπα

εδω εχεις

και διαμερισματωση

και αλλαγη χρησης και καταληψη- επεκταση σε κοινοχρηστα

και κοινοχρηστα που εγιναν ειτε κυριοι ειτε βοηθητικοι χωροι

 

και δεν ξερω εάν αφησαν καποια αυθαιρεσια που να μην την εχουν κανει...

 

Η βαση σου ειναι οι δυο ΟΙ και τα χιλιοστα καθε μιας, που περιγραφονται στην αδεια και στην συσταση ΟΙ.

Οπου επεκταθηκαν ή αλλαξαν χρηση πας με τα χιλιοστα τους.

Οπου "εχασαν" λογω διαμερισματωσης   το αναφερεις και τακτοποιεις την διαμερισματωση

Για  τα κοινοχρηστα θες ξεχωριστο φυλλο.

 

Αυτο που θα κανεις ειναι,

να δειξεις την σημερινη κατασταση, τακτοποιωντας τις αυθαιρεσιες που αντιστοιχουν στο καθε τμημα που δειχνει η αδεια και η συσταση

και μετα

να μπορεις να  προχωρησεις σε τροποποιηση της συστασης ΟΙ

 [ειναι πιο δυσκολο απο όσο φαινεται, αλλα δεν ειναι και ο γορδιος  δεσμος...]

 

και ξεκινας απο τα Ε9, που ειναι απαραιτητα, οχι μονον για την αποδειξη παλαιοτητας, αλλα και για την τροποποιηση  της συστασης ΟΙ..

 

[πότε εγιναν ολα αυτα?]

υγ

αν εκανες ενα απλο σχεδιακι...με ενα  "υπομνημα" θα βοηθουσε...

 

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

προς παρόν σου επισυναπτω το σχεδιο της άδειας και ένα πρόχειρο σχεδιακι με την τωρινη κατάσταση πάνω σε αυτό

 

η πρώτη αδεια ειναι στο όνομα του ζευγαριου το 98 "ισογεια κατοικια με υπογειο".

το 2006 βγηκε νεα αδεια στο ονομα της κόρης αναθεωρηση της παλιας με την προσθήκη 2 ορόφων

 

οι αυθαιρεσίες στο υπόγειο είχαν δημιουργηθεί εξαρχης απο το 98 αλλά στη μετεπειτα αναθεώρηση είναι σα να μην υπάρχουν :mrgreen:

Αρα δε μπορώ να δείξω οτι πτουπηρχαν γιατι μετά θεωρείται ακυρη η μετειτα αναθεωρηση αφού εγινε με ψευδη στοιχεια .

Αρα τροποποιουν ε9 ωστε να φαινονται οτι δημιουργήθηκαν το 2006 μετα την αναθεωρηση. Ετσι?

 

post-41331-0-82345500-1516367409_thumb.png

post-41331-0-78836500-1516367470_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.