Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Για την κάλυψη και δόμηση συμφωνώ απόλυτα για ενιαίο συντελεστή. Για τις πλάγιες αποστάσεις όμως θεωρώ ότι όταν υπάρχει παραβίαση προς περισσότερα του ενός όρια του οικοπέδου/γηπέδου, τότε θα υπολογίσουμε ποσοστό παραβίασης για κάθε ένα όριο ξεχωριστά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι κι ετσι (όσον αφορά τη δόμηση) αλλά για μένα δεν προκύπτει ξεκάθαρα από κάπου κι ούτε στους πρηγούμενους νόμους προέκυπτε. Για κάλυψη συμφωνώ με τον ενιαίο συντελεστή ενώ για πλάγιες αποστάσεις πιο λογική μου φαίνεται η προσέγγιση του armenopoulos. Θα φανεί (αν φανεί) στις επόμενες διευκρινιστικές. Καμία γνώμη για αυτό?:

 

Επίσης ας υποθέσουμε πως ένα άλλο ενιαίο ακίνητο είναι πλήρως αυθαίρετο (χωρίς Ο.Α.) και αποτελεί την κύρια και μοναδική κατοικία ενός ιδιοκτήτη χωρίς τέκνα κατά πλήρη κυριότητα. Το ακίνητο αυτό αποτελείται από 100τμ ισόγεια κατοικία και 100 τμ υπόγειο με βοηθητική χρήση. Δικαιούται συντελεστή κκμ κατοικίας για τα πρώτα 70 τμ του ισογείου, τα υπόλοιπα 30 τμ του ισογείου υπολογίζονται με συντελεστή άλλης κατοικίας και το υπόγειο που αποτελεί αποθήκη υπολογίζεται με βάση την επικρατούσα χρήση της δήλωσης, δηλαδή την κκμ κατοικία αφού 70τμ>30 τμ.

 

Είναι έτσι? Αν όχι πού εντοπίζονται τα λάθη κατά τη γνώμη σας?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Άρα συνάδελφε karanus λες ότι και η περίπωση 3) επέκτασης εκτός περιγράμματος υπογείου επηρεάζει το συνολικό ποσοστό υπέρβασης δόμησης.

Το γράφω αυτό γιατί έχω την εντύπωση ότι όταν υπάρχει υπόγειο εκτός του περιργάμματος πέρα απο την κάλυψη μετράει και στην δόμηση. Ξέρω ότι δεν πρέπι να ερμηνεύουμε με τον Πολεοδομικό κανονισμό τον νόμο των αυθαιρέτων, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι γίνεται αλλιώς.

 

Εμένα με προβληματίζει που το Παράρτημα Α αναφέρεται σε κύριους χώρους. Αν ήθελαν να υπολογίζουμε απλά τους χώρους που προσαυξάνουν τη δόμηση γιατί γράφουν τη λέξη "κύριους".

Δεν έχω απάντηση. Φαντάζομαι θέλουν να αναφερθούν στις πλείστες των περιπτώσεων , που σίγουρα δεν είναι το συγκεκριμένο παράδειγμα.

 

Επίσης στο 2) αναφέρομαι σε πλήρως αυθαίρετο υπόγειο εντός περιγράμματος ισογείου και όχι σε υπόγειο που άλλαξε χρήση σε σχέση με την Ο.Α., το οποίο πρέπει να δηλωθεί κι αυτό ως υπέρβαση δόμησης αφού άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Εκεί θα έβαζες τον ενιαίο συντελεστή της ΥΔ της δήλωσης ή 0, δηλαδή <50%?

Δεν θα το έβαζα με ΥΔ ,οπότε δεν τίτεται θέμα συντελεστή δόμησης. Θα το πήγαινα με αναλυτικό. Βαζοντάς το με ΥΔ  είναι σαν να τον τιμωρείς και για αυθαίρετη αλλαγή , κάτι το οποίο δεν έχει γίνει. Το είχα ψάξει αυτό και στον προηγούμενο νόμο και είχα καταλήξει κατά κάποιον τρόπο σε αυτό που λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ. Ότι καλύτερα ήταν να αποφεύγω να αλλάζω τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης στην ίδια δήλωση. 

 

Μέχρι να βγουν οι οδηγίες ή οι εγκύκλιοι ή οτιδήποτε άλλο μας λύσει τις απορίες θα έχουμε οριστικοποιήσει ήδη πολλές δηλώσεις. Η αγορά τώρα κινείται μετά από πολλά χρόνια και οι περισσότερες υποθέσεις θα προκύψουν το πρώτο εξάμηνο λόγω της μεγάλης έκπτωσης στα πρόστιμα. Δυστυχώς δεν έχουμε την πολυτέλεια να αφήνουμε τις ευκαιρίες να φεύγουν περιμένοντας περαιτέρω διευκρινήσεις...

>.

Αυτό είναι σίγουρο θα αναγκστούμε να πάρουμε αποφάσεις και κατά την κρίση μας. Γι ' αυτό τον λόγο είναι πολύ χρήσιμο αυτό που κάνουμε εδώ , προσπαθώντας  να αλληλοβοηθηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ  μόνο με τον ενιαίο συντελεστή δόμησης, οι άλλοι μπορούν να "παίζουν"

π.χ

γιατί να υπολογίζεται συν Υ.Υ για όλες τις αυθαιρεσίες όταν έχω μόνο Υ.Υ λόγω απόληξης ή μιας μικροκατασκευής στο δώμα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης στο 2) αναφέρομαι σε πλήρως αυθαίρετο υπόγειο εντός περιγράμματος ισογείου και όχι σε υπόγειο που άλλαξε χρήση σε σχέση με την Ο.Α., το οποίο πρέπει να δηλωθεί κι αυτό ως υπέρβαση δόμησης αφού άλλος τρόπος δεν υπάρχει. Εκεί θα έβαζες τον ενιαίο συντελεστή της ΥΔ της δήλωσης ή 0, δηλαδή <50%?

Δεν θα το έβαζα με ΥΔ ,οπότε δεν τίτεται θέμα συντελεστή δόμησης. Θα το πήγαινα με αναλυτικό. Βαζοντάς το με ΥΔ  είναι σαν να τον τιμωρείς και για αυθαίρετη αλλαγή , κάτι το οποίο δεν έχει γίνει. Το είχα ψάξει αυτό και στον προηγούμενο νόμο και είχα καταλήξει κατά κάποιον τρόπο σε αυτό που λέει ο ΙΑΣΟΝΑΣ. Ότι καλύτερα ήταν να αποφεύγω να αλλάζω τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης στην ίδια δήλωση. 

Τόσο ο 4495 όσοι και οι προηγούμενοι νόμοι αναφέρουν ότι για να δηλωθεί μια αυθαιρεσία με αναλυτικό προϋπολογισμό δεν πρέπει να αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τόσο ο 4495 όσοι και οι προηγούμενοι νόμοι αναφέρουν ότι για να δηλωθεί μια αυθαιρεσία με αναλυτικό προϋπολογισμό δεν πρέπει να αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)

 

 

Να πω κάτι πάνω σε αυτό: Ενα υπόστεγο η την κατασκευή ενός η/χ (όχι κλείσιμο η/χ), πως  το υπολογίζουμε; με αναλυτικό δεν το υπολογίζουμε; Εχει όμως επιφάνεια , έτσι δεν είναι;

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κλειστός χώρος από 4 πλευρές και από πάνω. Αλλιώς επιφάνεια έχουν τα πάντα, ακόμα και οι ζαρτινιέρες.

 

Να το πω αλλιώς, όταν σε μια κάτοψη υπολογίζεται η επιφάνεια του κτιρίου λαμβάνοντια υπόψη οι κλεισμένοι από όλες τις πλευρές χώροι, ανεξάρτητα αν υπάρχουν κι επιπλέον κατασκευές που μετράνε στη δόμηση.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα πάντα έχουν επιφάνεια. Γι' αυτό τον λόγο ακριβώς ένας πρώτος διαχωρισμός  ήταν : οταν οι πρώτες 12 περιπτώσεις (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α) είχαν να κάνουν  με τ.μ. , για να μπορέσουν να κατηγοριοποιήσουν και την 13η (αναλυτικός) , εισήγαγαν , εσφαλμένα κατά την γνώμη μου, την έννοια   "δεν πρέπει να αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.)"  

Όσο για την ζαρντινιέρα δεν στέκει για ειναι κινητή .

Και απο επάνω τα παραδείγματα που ανέφερα είναι κλειστά.

 

 

Να το πω αλλιώς, όταν σε μια κάτοψη υπολογίζεται η επιφάνεια του κτιρίου λαμβάνοντια υπόψη οι κλεισμένοι από όλες τις πλευρές χώροι, ανεξάρτητα αν υπάρχουν κι επιπλέον κατασκευές που μετράνε στη δόμηση.

 

Δηλ. τα βιομηχανικά υπόστεγα 1000,00 και 2000, τμ που είναι ανοικτά απο όλες τις πλευρές δεν μετράνε στη δόμηση;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτά δεν υπολογίζονται με συντελεστή υπέρβασης δόμησης αλλά με αναλυτικό. Το αν μετράνε στη δόμηση ή όχι αυτό αφορά τους οικοδομικούς κανονισμούς, όχι τους νόμους αυθαιρέτων, στους οποίους βεβαίως έχουν γραφτεί εσφαλμένα πολλά πράγματα αλλά από τη στιγμή που είναι νόμοι δεν πρέπει να τα αγνοούμε γιατί μπορεί να βρεθούμε προ απροόπτου. Εγώ προσωπικά θα φοβόμουν να δηλώσω ολόκληρο αυθαίρετο υπόγειο με αναλυτικό προΰπολογισμό τη στιγμή που ο νόμος αναφέρει ξεκάθαρα κάτι τελείως διαφορετικό, είτε έχει γραφτεί εσφαλμένα είτε όχι. Μπορεί και η φράση "κύρια χρήση" να γράφτηκε εσφαλμένα στην ΥΔ του Παραρτήματος Α, αλλά από τη στιγμή που γράφτηκε εμένα μου λύνει τα χέρια όσον αφορά την μηδενική υπέρβαση δόμησης (δηλαδή <50%) των υπόγειων βοηθητικών χώρων, ή τουλάχιστον μέχρι να βγει μια εγκύκλιος που να λέει το αντίθετο, και πάλι αυτό όμως θα ισχύει από την ημερομηνία δημοσίευσης της εγκυκλίου και μετά. Αν έχουν οριστικοποιηθεί δηλώσεις κι έχουν συνταχθεί βεβαιώσεις, τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τις αφήσω ως έχουν από τη στιγμή που η διευκρίνηση δεν έγινε νωρίτερα. Να θυμίσω ότι στον 4178 έβγαιναν εγκύκλιοι που η μία ανέτρεπε την άλλη και πολλές φορές ακόμα και τον ίδιο τον νόμο. Εκεί εμείς τι έπρεπε να κάνουμε πριν βγουν, να μαντεύουμε?

 

ΥΓ Η ζαρτινιέρα ήταν troll έτσι για να δωσει λίγο χιουμοριστική διάθεση στη συζήτηση και να ξεχνάμε τα άγχη μας....

Edited by pipakos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Μα αυτά δεν υπολογίζονται με συντελεστή υπέρβασης δόμησης αλλά με αναλυτικό. " 

Αυτό εξηγώ και εγώ , ότι ενω ατιστοιχούν σε επιφάνεια τα υπολογίζουμε με αναλυτικό.  Δηλ. δεν υπολογίζουμε με αναλυτικό μόνο, ότι δεν αντιστοιχεί σε επιφάνεια .

 

ΥΓ Η ζαρτινιέρα ήταν troll έτσι για να δωσει λίγο χιουμοριστική διάθεση στη συζήτηση και να ξεχνάμε τα άγχη μας...

 

Δεν υπάρχει  πρόβλημα. Χρειάζονται και αυτά. Πιστεύω όλοι με καλή διάθεση προσπαθούμε να προσεγγίσουμε αυτά που μας ταλαιπωρούν.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.