Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου


Recommended Posts

Με τον 4178 μία αποθήκη ΚΑΤ3 την υπολογίζαμε με αναλυτικό αν είχαμε και άλλα αυθαίρετα που υπολογίζονταν με αναλυτικό. Η αποθήκη όμως είναι κλειστός χώρος....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά οι αποθήκες αυτές είχαν συγκεκριμένες προδιαγραφές (κάτω από 15 τμ και 2.5μ ύψος) που ο νόμος τις ανέφερε ξεκάθαρα. Ακόμα κι εκεί κάποιοι μηχανικοί τις έβαζαν αυστηρά κατηγορία 3 κι όχι με αναλυτικό γιατί αντιστοιχίζονταν σε επιφάνεια χώρου, άσχετα αν οι περισσότεροι (κι εγώ μερικές φορές) βάζαμε τα πάντα όλα ως μία λοιπή παράβαση για να μην δυσαρεστήσουμε τους πελάτες μας. Λέει πουθενά ο νόμος ότι αυθαίρετα υπόγεια 100τμ με ύψος κανονικού ορόφου (πχ 2.65 μέτρα και πάνω) μπορούν να πάνε με αναλυτικό? Μου κάνει εντύπωση που το γενικεύετε τόσο εύκολα? Όπως και να έχει ο μαχόμενος αυθαιρετοκίνητος μηχνικός είθισται να εμπιστεύεται το ένστικτό του και να παίρνει και τα ρίσκα του...

 

ΥΓ Στην κατηγορία 3 του 4178 αναφερόταν πως "Σε περίπτωση παραβάσεων που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των διαστάσεων που τίθενται με την παρούσα κατηγορία εφαρμόζεται η παρ. 5 του άρθρου 18 του παρόντος", δηλαδή αναλυτικός προϋπολογισμός. Είχα υποβάλλει ερώτημα στο helpdesk αν μπορεί ένας αποθηκευτικός χώρος που δεν πληροί τις προϋποθέσεις των διαστάσεων της κατηγορίας 3 (πχ έχει ύψος μεγαλύτερο των 2.5 μέτρων) να δηλωθεί με αναλυτικό προΰπολογισμό. Η άποψη τους ήταν πως όχι για αυτόν ακριβώς τον λόγο, ότι δηλαδή αντιστοιχίζονταν σε επιφάνεια χώρου.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Με μια πρώτη ματιά, τονίζω το εξής σημείο "ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης σε μια δήλωση είναι ενιαίος σε όλα τα ΦΚ αυτής".

Αργότερα τα υπόλοιπα....

Τότε θα έπρεπε να τσεκάρεται στα γενικά στοιχεία όπως με ΑΔΕΙΑ ή χωρίς κ.λ.π. ποιος ο λόγος να μπορεί να διαφοροποιείται σε κάθε ΦΚ !?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγω μια ερώτηση πάνω στο αρθρο 100, ελπίζω να γράφω στο σωστό σημείο, αν όχι πείτε μου και θα το μεταφέρω αλλού..

 

Αναφέρομαι στην παράγραφο 9: 

"9. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτι-

κά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων
στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπε-
ται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του
ν. 1221/1981, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των
υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο
καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης
δόσης, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ."

 

Εχω μια υπόθεση (τακτοποίηση διαμερίσματος σε πολυκατοικία) οπου:

Στο συμβόλαιο (και στο τοπογραφικό που το συνοδεύει) περιγράφεται μια θέση στάθμευσης (υπάιθρια, ασκεπής), 

Στην άδεια δέν υπάρχει τίποτα όσον αφορά θέσεις στάθμευσης (η αδεια είναι του '75)

Στην πραγματικότητα υπάρχουν ασκεπείς θέσεις στάθμευσης αλλού (edit: σε άλλο σημείο του οικοπέδου απο αυτό που αναφέρεται το συμβόλαιο). 

 

Με 4178 που το ειχα ψαξει δέν χρειαζόταν να την καταχωήσω. Όμως παρήλθε ο καιρός και τελικά θα κάνω δήλωση 4495. Με "πιάνει" αυτή η παράγραφος?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις συμβουλές.

 

Β

Edited by V.Chlorok.
Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 9 κάνει σύγκριση των προβλεπομένων απο την ΟΑ ,με τα σχέδια της συβμολαιογραφικής πράξης. Απο την στιγμη που στην ΟΑ δεν φαίνεται κάτι , δεν βλέπω που μπορεί να υπάρχει αυθαιρεσία. Πιο πολύ για θέμα κανονισμού πολυκατοικίας μου κάνει. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπήρχε το 1975 -που είναι η Ο.Α- ο Ν 1221/1981

Δηλαδή δεν έχεις υποχρεωτική θέση στάθμευσης στην Ο.Α 

και επομένως δεν έχεις τίποτα να ρυθμίσεις

 

Δηλ δεν απαιτείται η ρύθμιση  όλων των Θ/Σ (όπως αυτές που προκύπτουν από συμβόλαια)

ακόμη και αν αν καταπατήθηκαν! 

(Ξαναδιάβασε προσεκτικά το κομμάτι που ανάρτησες) 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Κι εγώ συμφωνώ απολύτως! Αυτό είχα αποφασίσει να κάνω, και σήμερα τυχαία το ανάφερα πάνω στην κουβέντα με μια συνάδελφο και επέμενε οτι πρέπει να τακτοποιήσω, οπότε μπερδεύτηκα και είπα να ρωτήσω.

Είστε φοβεροι.

 

καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.