Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 101 - Ν. 4495/17 ] Καταβολή Ενιαίου Ειδικού Προστίμου – Προθεσμίες


Recommended Posts

On 22/10/2018 at 1:30 ΜΜ, ksteve said:

Η εφάπαξ πληρωμή πρέπει να γίνει έως 30/11. Με πληρωμή του παραβόλου έως 31/10 κλειδώνεται η έκπτωση.

που το λέει ότι πρέπει να γίνει μέχρι 30/11? 

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στο νόμο. Πληρωμή για εφάπαξ γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την υπαγωγή. Το αν το σύστημα το εφαρμόσει ή όχι, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα πάντως δεν έχει εφαρμοστεί αυτό 

 

32 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το λέει στο νόμο. Πληρωμή για εφάπαξ γίνεται μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα από την υπαγωγή. Το αν το σύστημα το εφαρμόσει ή όχι, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

σορρυ γιατι κολλησα 

 

σε αρχικη υποβολή έχω με πληρωμη παραβολου

αλλα θελω να κανω μελετη στατικης επαρκειας για να παρει επιπλεον 10%

έχω μέχρι τέλος του επόμενου μήνα για να κάνω την υπαγωγή και την εφάπαξ πληρωμή? 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ρώτησες μέχρι πότε μπορείς να πληρώσεις για να λάβεις έκπτωση 20% για εφάπαξ εξόφληση προστίμου. Σε αυτό απάντησα. Η μετάβαση της δήλωσης σε υπαγωγή σημαίνει ότι έχεις επιλέξει το σχήμα πληρωμής. Αν επιλέξεις εφάπαξ ισχύει ότι η εξόφληση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα υπαγωγής.  Παλιότερα μπορεί να μην ίσχυε, αλλά δεν ξέρουμε μετά τις αλλαγές που έκαναν στο σύστημα (μετά και την ισχύ του Ν. 4546) αν πλέον εφαρμόζεται και εκεί που περίμενες 20% έκπτωση, πετάξει ξανά στο αρχικό ποσό προ έκπτωσης για εφάπαξ καταβολή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι!

 

πελάτης μου, παρά την προτροπή μου να πληρώσει στις 30

πλήρωσε 31 λίγο πριν το μεσημέρι

 

σήμερα στη δήλωσή του γράφει:

Πληρωμή

31/10/2018
Ημ/νία εισαγωγής01/11/2018

 

δε νομίζω να έχω θέμα έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι, το σύστημα δεν έχει εφαρμόσει τις προθεσμίες στις πληρωμές έως τώρα ή τουλάχιστον δεν έχω ακούσει περίπτωση που να τις έλαβε υπόψη.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Fritz Todt said:

...

πλήρωσε 31 λίγο πριν το μεσημέρι

....

Για σιγουριά πάτησε (πρόχειρα) το Υπαγωγή και δες με τι πρόστιμο στο υπολογίζει.

Αν δηλαδή έχει το -20% και ενημερώνεις έτσι για την ιστορία ….

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα με αφήσει

δεν έχω ανεβάσει την ανάθεση

και επίσης θέλω να ανεβάσω ταυτόχρονα και μελέτη στατικής επάρκειας

 

νομίζω πάντως πως υπερισχύει η "πληρωμή"

 

την ίδια ώρα πλήρωσε και το 15άρι του ΤΕΕ

αλλά εκεί γράφει ημερομηνία εισαγωγής 31/10

 

όπα τώρα βλέπω γκριζαρισμένο στους δείκτες "ημερομηνία υπαγωγής 31/10"

 

Mην κάνεις συνεχόμενες δημοσιεύσεις. Αν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο αρχικό μήνυμα επέλεξε "επεξεργασία". Tα μηνύματά σου έχουν συγχωνευτεί. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση λίγο μπερδεμένη με συνιδιοκτήτες κλπ...  και η αίτηση έγινε λίγο βιαστικά για να προλάβουμε τις προθεσμίες...

ο Ιδιοκτήτης με ρωτάει αν πληρωθεί όλο το ποσό των αυθαιρεσιών (με 20% έκπτωση), μπορεί να αλλάξει αργότερα το ποσό αν έχει διαφύγει κάποια παράβαση; Μήπως θα ήταν καλύτερα να πληρώσει με δόσεις;

Γενικά πότε μπορούν να γίνουν αλλαγές; Μέχρι την οριστική υπαγωγή; και το πρόστιμο πως θα το αλλάξουμε;

αυτό που βρήκα στο Νόμο 4495/2017 στο άρθρο 99 είναι:

"Επεξεργασία δηλώσεων υπαγωγής, οι οποίες έχουν
καταστεί οριστικές, για διόρθωση υποβαλλόμενων στοι-
χείων επιτρέπεται μόνο ύστερα από αίτημα ...."

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές μπορεί να γίνουν μέχρι την οριστική υπαγωγή. Το πρόστιμο αλλάζει με την επαναϋποβολή  και υπολογίζεται συμπληρωματικό στα οικονομικά στοιχεία. Αν είναι εκπρόθεσμο, ως μετά την ημερομηνία λήξης του αρχικού ποσού με έκπτωση 20%, το αν έχει προσαύξηση δύσκολο θα σου το απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.