Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 106 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα με δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης ή κατεδάφισης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 646
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, katerina1984 said:

ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΚΑΘΕΤΕΣ.

ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΧΡΗΣΗ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟ ΝΕΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ Η ΠΛΕΥΡΑ ΜΕ ΤΟ ΡΥΜΟΤΟΜΟΥΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ ΜΑΖΙ ΕΙΝΑΙ 15,80 ΕΝΩ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΡΥΜΟΤΟΜΟΥΜΕΝΟ ΤΜΗΜΑ 15,90 Η ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 0,46μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άρθρο 83 του Ν4759/2020

Υπαγωγή αυθαιρέτων για τα οποία εκδίδεται
άδεια νομιμοποίησης ή κατεδάφισης -
Τροποποίηση της παρ. 1 του άρθρου 106 του
ν. 4495/2017:

ββ) Εφόσον υφίσταται στατική εξάρτηση των δύο
τμημάτων ιδίου ακινήτου ή ιδιοκτησίας που αποκλείει
τη δυνατότητα έκδοσης άδειας νομιμοποίησης, δύναται
να υποβάλλεται:
i) δήλωση υπαγωγής του συνόλου αυτού στις διατάξεις
αναστολής επιβολής κυρώσεων του άρθρου 97, με την...

 

  • Στην περίπτωση που υπάρχει στατική εξάρτηση αλλά επιτρέπεται

η έκδοση άδειας νομιμοποίησης στο δεύτερου τμήμα υπάρχει

αναφορά σε κάποιο νόμο της περίπτωσης αυτής ;

  • Επιπλέον στην αρχή του παραπάνω άρθρου :

1. α) Στην περίπτωση αυθαίρετων κατασκευών ή χρή-
σεων για τις οποίες εκδίδεται άδεια νομιμοποίησης, εφό-
σον καταβληθεί το παράβολο της περ. ι΄ του άρθρου 99

Πόσο είναι το παράβολο αυτό ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/1/2019 at 7:20 ΜΜ, tetris said:

Από τη στιγμή που οι αυθαίρετες κατασκευές είναι προϋφ. του 83, με την υπαγωγή (κατ.2) και την πληρωμή του σχετικού προστίμου, νομιμοποιούνται.

Εκτός, κι αν θέλεις να προχωρήσεις σε έκδοση άδειας, οπότε θα πρέπει να εκπονήσεις και την αντίστοιχη στατική μελέτη (εδώ είναι τα δύσκολα...)

 

On 28/1/2019 at 8:11 ΜΜ, Pavlos33 said:

Νομίζω ότι ο συνάδελφος παραπάνω σε προτρέπει να κάνεις υπαγωγή αντί για νομιμοποίηση, διότι

α) θα έχεις οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση λόγω κατηγορίας 2 και κατ επέκταση νομίμως υφιστάμενο κτίριο βάσει του Α 23 ΝΟΚ.

και

β) θα έχεις γλυτώσει την Μ.Σ.Ε

Καλησπέρα, σε κτίριο που προϋφίσταται του 83... ίσως και του 75...(αρκεί να αποδείξω ότι έχει ολοκληρωθεί ο φορέας πριν το 1975 ή πρέπει να είναι πλήρως ολοκληρωμένο; ) , θέλω να βγάλω άδεια προσθήκης καθ' ύψος.

Ένα τμήμα έχει κατασκευαστεί χωρίς Ο.Α. Για να υλοποιηθεί η προσθήκη σε όλο το περίγραμμα σύμφωνα με τη νομοθεσία επιτρέπεται σε κτίριο νομίμως υφιστάμενο. Επομένως είχα κατά νου την έκδοση άδειας νομιμοποίησης στο τμήμα χωρίς Ο.Α.

Διαβάζοντας όμως τις απόψεις σας σε αυτό το topic τις οποίες παραθέτω πιο πάνω ίσως αξίζει του κόπο να εξετάσω αναλυτικότερα κάποια πράγματα.

Σύμφωνα με το Άρθρο 23 του ΝΟΚ λοιπόν :

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :
α) αν έχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια ή αναθεώρηση και σύμφωνα με τους όρους αυτής,
β) αν έχει νομιμοποιηθεί με το εδάφιο 5 της παραγράφου 8 του άρθρου 8 του ν.1512/1985 ή την παράγραφο 3 του άρθρου 22 του ν.1577/1985, όπως τροποποιήθηκε με το ν.2831/2000 ή την παράγραφο 2 του άρθρου 26 του ν.4014/2011,
γ) αν προϋπήρχε της έγκρισης του σχεδίου πόλης και συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δόμησης στην περιοχή προ της δημοσίευσης του προεδρικού διατάγματος της 23.10.1928 για τις εκτός σχεδίου δόμησης περιοχές και προ της δημοσίευσης του ν.δ. της 16.8.1923 για τις εντός σχεδίου περιοχές,
δ) Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.
ε) αν πρόκειται για κτίρια που έχουν χαρακτηρισθεί νεότερα μνημεία ή διατηρητέα είτε στο σύνολο, είτε μόνο τμήματα αυτών όπως ιδίως όψεις, φέρουσα τοιχοποιία,
στ) αν πρόκειται για κτίριο που έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια πριν την ισχύ του παρόντος και που έχει πρόσωπο σε οικοδομική γραμμή που βρίσκεται απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο στα ακραία σημεία του σχεδίου και με τους όρους δόμησης του απέναντι οικοδομικού τετραγώνου.

δε μπορώ να διακρίνω που περιγράφεται η περίπτωση που με αφορά. Το κύριο ερώτημα μου είναι το εξής: από που προκύπτει ο χαρακτηρισμός νομίμως υφιστάμενου κτιρίου ή νόμιμο περίγραμμα αν δε βγει άδεια νομιμοποίησης ;

 

 

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Το νομίμως υφιστάμενο έχει νόμιμο περίγραμμα, πάνω στο οποίο μπορείς να πατήσεις για προσθήκη καθ΄ ύψος, ακόμη κι αν δεν τηρούνται οι π.α.

όσο για το ποιά θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα, τα αναφέρει η παραπομπή σου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στο δ) :  ..εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων. 

το οποίο δεν πρόσεξα κατά την παράθεση προηγουμένως ;

Τώρα κατά τα λοιπά στο άρθρο 8 παρ. 6 του ν. 1512/1985 έχω τη φράση κλειδί που μου

έλειπε  στο προηγούμενο μου post( ; )  :

Σε περίπτωση που κτίσμα εξαιρείται από την κατεδάφιση το μεν τμήμα που δεν αντιβαίνει στους περιορισμούς και όρους δόμησης θεωρείται νομίμως υφιστάμενο.  

Αυτό δεν είχες κατά νου ; (Ψάχνω νομοθεσία κατοχύρωσης της άποψης μου για ενδεχόμενο διαφωνίας με πολεοδομία. Αν τα παραπάνω με καλύπτουν τα βήματα είναι τακτοποίηση κι έκδοση άδειας προσθήκης στη συνέχεια)

Αν δεν τηρούνται οι π.α. τότε και σήμερα αυτό δεν αντιβαίνει στους περιορισμούς και όρους δόμησης ;

Γνωρίζω ότι αν σήμερα τηρούνται οι π.α. τότε το υφιστάμενο χωρίς Ο.Α. αλλά και η προσθήκη σε αυτό μπορούν να υλοποιηθούν αν επιτρέπεται στους σημερινούς όρους δόμησης.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχουμε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα, δεν ελέγχουμε (σε περίπτωση προσθήκης καθ΄ύψος) κάλυψη και π.α.. Αν δεν τηρήσουμε το νόμιμο (του νομίμως υφισταμένου) περίγραμμα, θα πρέπει να  εφαρμόσουμε τις σήμερα ισχύουσες π.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, προβλεπόταν σε οικοδομική άδεια, υπόγειο, ισόγειο και α' όροφος. Στην πραγματικότητα το υπόγειο ξεμπαζώθηκε από τις 3 πλευρές και άλλαξε η χρήση του από αποθήκη σε κατοικία (μπορεί να αποδειχτεί ότι τοποθετήθηκε σε σωστή στάθμη). Η σημερινή πραγματοποιούμενη δόμηση που έχω στο οικόπεδο, είναι 210τ.μ. <240τ.μ.. Σε κάλυψη δεν έχω θέμα γιατί το περίγραμμα του κτιρίου έγινε ολόσωστο και έχω τοποθετηθεί σε σωστή θέση. Μπορώ να εκδώσω άδεια νομιμοποίησης για την αλλαγή χρήσης του υπογείου από αποθήκη σε κατοικία και το ξεμπάζωμα να το δηλώσω προς ρύθμιση μιας και δεν νομιμοποιείται ή επειδή το τελικό ύψος από το σημερινό Δ.Ε. ξεπερνάει τα 7.50μ. δεν μπορώ να πάω για άδεια νομιμοποίησης;   

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει σε αυθαίρετα που έχουν τακτοποιηθεί ( αν δεν μου έχει ξεφύγει κάποια νέα νομολογία - ίσχυε τουλάχιστον με τον 4178 , δες και το Α.106 του 4495) . Άρα αν δεν είσαι κατηγορία 5 , κάνεις πρώτα τακτοποίηση και προσμετράς και το υπόγειο στην δόμηση , και μετά αλλαγή χρήσης .

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει σε αυθαίρετα που έχουν τακτοποιηθεί ( αν δεν μου έχει ξεφύγει κάποια νέα νομολογία - ίσχυε τουλάχιστον με τον 4178 , δες και το Α.106 του 4495) . Άρα αν δεν είσαι κατηγορία 5 , κάνεις πρώτα τακτοποίηση και προσμετράς και το υπόγειο στην δόμηση , και μετά αλλαγή χρήσης .

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η χρήση όμως έχει αλλάξει προ του 2011 οπότε ψάχνω να δω αν είναι μονόδρομος η ρύθμιση με το Ν.4495 ή αν έχω επιλογή να το πάω προς νομιμοποίηση. Επομένως το ερώτημα που έθεσα είναι αν έχω το δικαίωμα να το δηλώσω προς νομιμοποίηση  την στιγμή που αν έρθει ο ελεγκτής δόμησης στον έλεγχο, θα μετρήσει ύψος από το δ.ε. άνω του 7.50μ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.