Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Για την  εφαρμογή του άρθρου 112 ,θα πρέπει να είναι κάτοικος της περιοχής και να είναι η κύρια κατοικία;; 

Ευχαριστώ @venezia και πάλι για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@efoula Όχι. Τα κριτήρια υπαγωγής στο Α112 διαφέρουν από αυτά έκδοσης οικοδομησιμότητας οικοπέδου (ΦΕΚ 588/Δ/82). Για την υπαγωγή στο άρθρο 112 πρέπει να υπάρχει ακίνητο σε στάσιμο οικισμό ο οποίος να απέχει πάνω από 2.000 μ από θάλασσα ή χιονοδρομικό κέντρο, αποκλειστική χρήση κατοικία, αυθαιρεσία μεταγενέστερη του 1983. Συνήθως, στους στάσιμους υπάρχει το κριτήριο της εντοπιότητας  διότι είναι απαιτούμενο για να έχει οικοδομησιμότητα οικόπεδο που δημιουργείται μετά το 1982.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αυθαίρετη κατοικία προ του 83 σε στάσιμο οικισμό ανήκει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 και απαλλάσεται από την υποχρέωση υπαγωγής στον 4495.

Τι γίνεται όμως με άδειες μικρής κλίμακας και εξοικονομώ που ζητούν να είναι νομίμως υφιστάμενο το κτίριο; Πρέπει να υπαχθεί στο νόμο ή υπάρχει κάποια εξαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το 112 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες

2. Από τις διατάξεις της παραγράφου 1 εξαιρούνται τα ακίνητα στα οποία έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκατασταθεί αυθαίρετες χρήσεις που :
γ) έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.5 του άρθρου 16 του ν.1337/1983
 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, venezia said:

γ) έχουν εξαιρεθεί από την κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.5 του άρθρου 16 του ν.1337/1983

για να ισχύει αυτό δεν πρέπει να υπάρχει κάποια σχετική απόφαση νομάρχη που να τα εξαιρεί;

Εγώ με αυτό είχα κατα νου ότι πάμε:

δ) έχει ανασταλεί η κατεδάφιση, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του ν.1337/1983 (Α33), χωρίς όμως να έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμόδιου, κατά περίπτωση, οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από την κατεδάφιση,

Το οποίο άρθρο 21 μιλάει για εξαίρεση δήλωσης, όχι για εξαίρεση κατεδάφισης.

10 ώρες πριν, venezia said:

Σύμφωνα με το 112 θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες

Με αυτό συμφωνώ γιατί ο 4495 δε σου δίνει δυνατότητα τακτοποίηση εντός στάσιμων προ του 1983. Εκτός και αν δεν πρέπει να πάρουν καμία έκπτωση αφού παίρνουν ήδη την κατηγορία 2, που δε μου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

@cien η απορία σου είναι εύλογη καθώς την έχουμε όλοι μας, αφού στον ΝΟΚ η νομιμότητα ορίζεται όπως την έγραψε η συνάδελφος και ο 4495 σου ξεκαθαρίζει ότι δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής, άρα υπάρχει ένα κενό ερμηνείας αν όσα αναστάλθηκε η υποχρέωση τους ήταν σαν να εξαιρέθηκαν ή για να εξαιρεθούν θα μπορούσαν προαιρετικά να ακολουθήσουν όλη την κοστοβόρα διαδικασία της εξαίρεσης, αλλά ωστόσο το κράτος δεν τα θεωρεί και αυθαίρετα.

Τώρα αν ήταν να σηκώσεις 2ο όροφο σε ακίνητο σε στάσιμο οικισμό θα το συζητούσες διεξοδικά με την ΥΔΟΜ (προσωπικά παλαιότερα υπάλληλος της ΥΔΟΜ μου είπε ότι εκείνος τα κρίνει νομίμως υφιστάμενα). Η ΕΕΔΜΚ εκδίδεται ακόμη και σε ρυμοτομούμενα για εργασίες υγιεινής και αναβάθμισης, οπότε για τα προγράμματα εξοικονομώ νομίζω είναι ο ορισμός της αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, έχω ένα κτίσμα το οποίο βρίσκεται σε στάσιμο οικισμο και είναι κατασκευασμένο πριν το 1983.Τι αρχεία ανεβάζω για την έκδοση βεβαίωσης σύνδεσης με δίκτυα καθότι δεν απαιτείται να γίνει τακτοποίηση?
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, eleni_civil said:
Καλησπερα, έχω ένα κτίσμα το οποίο βρίσκεται σε στάσιμο οικισμο και είναι κατασκευασμένο πριν το 1983.Τι αρχεία ανεβάζω για την έκδοση βεβαίωσης σύνδεσης με δίκτυα καθότι δεν απαιτείται να γίνει τακτοποίηση?

Ανεβάζεις τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν ότι είναι προϋφιστάμενο του ΄83.

ΦΕΚ Χαρακτηρισμού

Τεχνική έκθεση τεκμηρίωσης εξαίρεσης από κατεδάφιση

Α/Φ ή άλλο Δημόσιο έγγραφο χρόνου κατασκευής κλπ...

Δες και το ΦΕΚ 31 Δεκεμβρίου 2021 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 6548
Άρθρο 1 παρ. ε)

Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης κατασκευών και εγκαταστάσεων που είναι αυθαίρετες, υποβάλλεται ελλείψει της απαιτούμενης οι-
κοδομικής άδειας ή άλλης πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών, είτε η βεβαίωση υπαγωγής σε διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων, συνοδευόμενη από το
αποδεικτικό καταβολής τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου, είτε η απόφαση εξαίρεσής τους από την κατεδάφιση.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

ξερει κανεις να μου πει αν σε στασιμο οικισμό εξαιρουνται της υπαγωγης στο Ν.4495 εκτος απο κτίσματα προ του '83 και άλλες κατασκευές όπως στέρνες-μαντρότοιχοι ή και περιφράξεις;

Εχω οικόπεδο εντός στάσιμου οικισμού το οποίο έχει μονο μια στέρνα μεσα και έναν πετρότοιχο επι της πρόσοψης κατασκευασμένα προ του 83. Χρήζουν τακτοποίησης ή όχι;

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου προφανώς και χρήζουν "τακτοποίησης" όλες αυτές οι αυθαίρετες κατασκευές που αναφέρεις (αφού δεν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία ως προ του 83 κατασκευασθέντα). Όπως επίσης χρήζουν ρύθμισης και όποιες άλλες αυθαιρεσίες εντοπισθούν κατά την αυτοψία σου στα κτίρια προ του 83. Δηλαδή, ανακατασκευή στέγης, κουφώματα από αλουμίνιο κ.λπ.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.