Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 115 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετα Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας (Ο.Ε.Κ.)


Recommended Posts

Καλημέρα. Αυτό απαντάει και στον δικό μου προβληματισμό, ότι στους οικισμούς εργατικών κατοικιών, άτυπα υπάρχει μικτή κάθετη ιδιοκτησία (οριζόντιες επί καθέτων) με όρια χρήσεις των κάθετων, όσο το περίγραμμα των κτιρίων κάθε στοίχου. Για την τακτοποίηση και εφόσον έγινε εκ κατασκευής (το δηλώνει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης) η υπαγωγή γίνεται χωρίς συναίνεση. Για την μεταβίβαση όμως υπάρχει πρόβλημα. Άραγε, πως θα μπορέσει να τροποποιηθεί σύσταση Ο.Ι σε οικισμό του άλλοτε Ο.Ε.Κ;

Ακόμη και αν πληρούνταν οι προυποθέσεις της παρ 7 για μονομερή τροποποίηση, επιτρέπεται από τον κανονισμό ;

5.   Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις : 
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή  
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

και για την μονομερή τροποποίηση:

  Για  την  υπαγωγή  των  ανωτέρω  περιπτώσεων  στις  ρυθμίσεις  του  παρόντος,  απαιτείται,  κατά  περίπτωση,  επιπλέον  των  υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99 : 
α)  υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας, ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί -καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής, 
β)  βεβαίωση μηχανικού, ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας. 
7.   Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της  παρ.5  ή  εφόσον  η  αυθαίρετη  επέκταση  ή  απομείωση  οριζοντίου  ή  καθέτου  ιδιοκτησίας  και  κτιρίων  εν  σειρά  που αποτελούν  οριζόντιες  ή  κάθετες  ιδιοκτησίες  ευρισκόμενες  εντός  οικοπέδων,  τμημάτων  οικοπέδων  ή  αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια  στάθμη,  ο  ιδιοκτήτης  έχει  δικαίωμα  να  προβαίνει  μονομερώς  σε  συμβολαιογραφική  πράξη  τροποποίησης  της 
πράξης  σύστασης  οριζόντιας  ή  καθέτου  ιδιοκτησίας,  προκειμένου  να  ενσωματώσει  τον  υπαγόμενο  στις  διατάξεις  του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν. Στην περίπτωση αυτήν, η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών  τεκμαίρεται. 
Η παρούσα εφαρμόζεται αναλόγως και σε περιπτώσεις που η ίδια αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται σε όλους τους ορόφους και δεν είναι από κατασκευής. Απαραίτητη προϋπόθεση για την εφαρμογή του παρόντος, σε περίπτωση που δεν συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5, είναι η παρέλευση δεκαετίας από την τέλεση της αυθαιρεσίας μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και η μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης που να διατάσσει την κατεδάφιση. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστά

και να παρουμε απαντήσεις στα ερωτήματα

-ειδε τι γράφει το παραχωρητήριο;

-υπαρχει χωρος αποκλειστικής χρησης;

- τι εχτισε; Πότε;

[ και σε ποιά παράγραφο του αρθρου 115 μπορεί να υπαχθεί].

Παντως, η τακτοποίηση μπορει να γίνει  και ξεχωριστά ανα αυτοτελή ΟΙ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

σωστά

και να παρουμε απαντήσεις στα ερωτήματα

-ειδε τι γράφει το παραχωρητήριο;

-υπαρχει χωρος αποκλειστικής χρησης;

- τι εχτισε; Πότε;

[ και σε ποιά παράγραφο του αρθρου 115 μπορεί να υπαχθεί].

Παντως, η τακτοποίηση μπορει να γίνει  και ξεχωριστά ανα αυτοτελή ΟΙ.

 

 

 

Καλησπέρα, είδα τι γράφει το παραχωρητήριο και όπως προαναφέρω δεν υπάρχει αποκλειστική χρήση αλλά όλοι οι υπόλοιποι χώροι εκτός περιγράμματος οριζόντιων ιδιοκτησιών είναι κοινόκτητοι... Έχτισε ένα δωμάτιο περίπου 15,00τ.μ. στην ''αυλή'' της διώροφης μονοκατοικίας. Κατά δήλωση του ιδιοκτήτη η αυθαίρετη κατασκευή δεν έγινε κατά την ανέγερση των εργατικών κατοικιών αλλά μεταγενέστερα. Η Οικοδομική Άδεια εκδόθηκε το 1979 ενώ η αυθαίρετη κατασκευή πραγματοποιήθηκε περίπου το 1990

 

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Καλημέρα. Αυτό απαντάει και στον δικό μου προβληματισμό, ότι στους οικισμούς εργατικών κατοικιών, άτυπα υπάρχει μικτή κάθετη ιδιοκτησία (οριζόντιες επί καθέτων) με όρια χρήσεις των κάθετων, όσο το περίγραμμα των κτιρίων κάθε στοίχου. Για την τακτοποίηση και εφόσον έγινε εκ κατασκευής (το δηλώνει υπεύθυνα ο ιδιοκτήτης) η υπαγωγή γίνεται χωρίς συναίνεση. Για την μεταβίβαση όμως υπάρχει πρόβλημα. Άραγε, πως θα μπορέσει να τροποποιηθεί σύσταση Ο.Ι σε οικισμό του άλλοτε Ο.Ε.Κ;

Ακόμη και αν πληρούνταν οι προυποθέσεις της παρ 7 για μονομερή τροποποίηση, επιτρέπεται από τον κανονισμό ;

5.   Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις : 
α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση - κατασκευή της οικοδομής ή  
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής.

και για την μονομερή τροποποίηση:

  Για  την  υπαγωγή  των  ανωτέρω  περιπτώσεων  στις  ρυθμίσεις  του  παρόντος,  απαιτείται,  κατά  περίπτωση,  επιπλέον  των  υπόλοιπων δικαιολογητικών που ορίζονται στο άρθρο 99 : 
α)  υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη της οριζόντιας ιδιοκτησίας, ότι η οριζόντια ιδιοκτησία του έχει επεκταθεί -καταλάβει κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο από τον χρόνο ανέγερσης κατασκευής της όλης οικοδομής, 
β)  βεβαίωση μηχανικού, ότι η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας. 
7.   Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της  παρ.5  ή  εφόσον  η  αυθαίρετη  επέκταση  ή  απομείωση  οριζοντίου  ή  καθέτου  ιδιοκτησίας  και  κτιρίων  εν  σειρά  που αποτελούν  οριζόντιες  ή  κάθετες  ιδιοκτησίες  ευρισκόμενες  εντός  οικοπέδων,  τμημάτων  οικοπέδων  ή  αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομής και συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια  στάθμη,  ο  ιδιοκτήτης  έχει  δικαίωμα  να  προβαίνει  μονομερώς  σε  συμβολαιογραφική  πράξη  τροποποίησης  της 
πράξης  σύστασης  οριζόντιας  ή  καθέτου  ιδιοκτησίας,  προκειμένου  να  ενσωματώσει  τον  υπαγόμενο  στις  διατάξεις  του παρόντος χώρο στην οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία του ή να τον εξαιρέσει από αυτήν. Στην περίπτωση αυτήν, η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών  τεκμαίρεται. 
Η παρούσα εφαρμόζεται αναλόγως και σε περιπτώσεις που η ίδια αυθαίρετη κατασκευή υφίσταται σε όλους τους ορόφους και δεν είναι από κατασκευής. Απαραίτητη προϋπόθεση για την εφαρμογή του παρόντος, σε περίπτωση που δεν συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ.5, είναι η παρέλευση δεκαετίας από την τέλεση της αυθαιρεσίας μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος και η μη έκδοση αμετάκλητης δικαστικής απόφασης που να διατάσσει την κατεδάφιση. 

Αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό για μονομερής τροποποίηση σύστασης... Δυστυχώς δε γνωρίζω αν δύναται να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης σε οικισμούς εργατικών κατοικιών. Θα επικοινωνήσω με τον πανελλήνιο σύλλογο υπαλλήλων ΟΑΕΔ - τ.ΟΕΕ - τ.ΟΕΚ στον παρακάτω δίαυλο που βρήκα στο διαδίκτυο, ο οποίος παρέχει αντίγραφα σχεδίων και Ο.Α. για οικισμούς σε όλη την Ελλάδα, μήπως και γνωρίζουν κάτι.

Ακόμα και να είχε κατασκευαστεί από την ανέγερση η αυθαίρετη κατασκευή, θα έπρεπε να το αποδείξω με κάποιο τρόπο;

 

https://www.pansypo.gr/plirofories-daneia

1. Για την παροχή αντιγράφων σχεδίων & οικοδομικών αδειών των οικισμών Ο.Ε.Κ για όλη την Ελλάδα

Απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να έχει ο δικαιούχος μαζί του:

α. Παραχωρητήριο ή συμβόλαιο κατοικίας
β. Δελτίο ταυτότητας ή οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο αναγνώρισης ταυτότητας
γ. Αίτηση (συμπληρώνεται στο γραφείο)
Δ/νση: Σολωμού 60 και Πατησίων (κτήριο ΟΕΚ)
Τηλ.: 210-5281486
 
 

 

59 λεπτά πριν, komati5 said:

Αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό για μονομερής τροποποίηση σύστασης... Δυστυχώς δε γνωρίζω αν δύναται να γίνει μονομερής τροποποίηση της σύστασης σε οικισμούς εργατικών κατοικιών. Θα επικοινωνήσω με τον πανελλήνιο σύλλογο υπαλλήλων ΟΑΕΔ - τ.ΟΕΕ - τ.ΟΕΚ στον παρακάτω δίαυλο που βρήκα στο διαδίκτυο, ο οποίος παρέχει αντίγραφα σχεδίων και Ο.Α. για οικισμούς σε όλη την Ελλάδα, μήπως και γνωρίζουν κάτι.

Ακόμα και να είχε κατασκευαστεί από την ανέγερση η αυθαίρετη κατασκευή, θα έπρεπε να το αποδείξω με κάποιο τρόπο;

 

https://www.pansypo.gr/plirofories-daneia

1. Για την παροχή αντιγράφων σχεδίων & οικοδομικών αδειών των οικισμών Ο.Ε.Κ για όλη την Ελλάδα

Απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να έχει ο δικαιούχος μαζί του:

α. Παραχωρητήριο ή συμβόλαιο κατοικίας
β. Δελτίο ταυτότητας ή οποιοδήποτε επίσημο έγγραφο αναγνώρισης ταυτότητας
γ. Αίτηση (συμπληρώνεται στο γραφείο)
Δ/νση: Σολωμού 60 και Πατησίων (κτήριο ΟΕΚ)
Τηλ.: 210-5281486
 
 

Με συγχωρείτε για τις επαναλαμβανόμενες παραθέσεις αλλά έχω νέα από τον Σύλλογο. Με ενημέρωσαν ότι σύμφωνα με το ΦΕΚ 441/Β/1976 ορίζονται χώροι αποκλειστικής χρήσης. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά ο υπάλληλος που μίλησα από το σύλλογο, με ενημέρωσε ότι αποκλειστικές χρήσεις ορίζονταν κυρίως σε εργατικές κατοικίες με μονοκατοικίες... Επίσης το τηλέφωνο του συλλόγου όπου κάποιος μπορεί να επικοινωνήσει για σχέδια κτλ είναι το 210-5281407 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν οι αποκλειστικές χρήσεις (δηλαδή οι κάθετες ιδιοκτησίες επί της ουσίας) οριοθετούνται σύμφωνα με τα περιγράμματα των κτιρίων ή υπάρχει και ακάλυπτη επιφάνεια. Αν η απάντηση είναι θετική σε αυτό, τότε σε ποιο σχέδιο φαίνονται και γιατί δεν αναφέρεται ξεκάθαρα ότι υπάρχει και σύσταση καθέτων (εξυπακούεται ότι για εμάς υπάρχει άτυπη σύσταση καθέτων αφού έχουμε αυτοτελείς κατοικίες, σε απόσταση μεταξύ τους χωρίς κοινό φέροντα οργανισμό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στο ΦΕΚ 441/Β/1976, 

Α. ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΟΙΚΙΣΜΟΥ

α) Κοινόχρηστοι χώροι - Δικαιώματα οικιστών

αναφέρεται ότι ''Εξ αυτών (κοινόχρηστοι χώροι οικοπέδου οικισμού) οι μεν πέριξ των μονοκατοικιών χώροι, ως εμφαίνονται εν τω σχεδίω γενικής διατάξεως του οικισμού, ανήκουν αποκλειστικως και μόνον κατ' ιδιοχρήσιν της αντιστοίχου κατοικίας, άπαντες δε οι πέριξ των πολυκατοικιών κοινόκτητοι χώροι είναι κοινόχρηστοι δι' άπαντας τους οικιστάς.'' 

Προς το παρόν έχω στα χέρια μου ένα σχέδιο Γενικής Διάταξης σε Α4, στο οποίο δε μπορώ να διακρίνω τι συμβαίνει. Παρ'ολα αυτά, υπάρχουν κάποιες γραμμές που μάλλον οριοθετούν τις αποκλειστικές χρήσεις... Θα καταλάβω ακριβώς τι συμβαίνει μόλις πάρω σε κανονική κλίμακα ή ψηφιακά το σχέδιο Γενικής Διάταξης.

Πιστεύεις ότι δεν ισχύουν αποκλειστικές χρήσεις επειδή δεν αναφέρονται στο παραχωρητήριο;

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Σε  αυτους τους οικισμους, η γενικη διαταξη ηταν κτισματα/κηποι αποκλειστικής χρήσης/κοινοχρηστοι χωροι

Ετσι τα περιγραφει και ισχύουν κατά το ανω ΦΕΚ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@komati5 Για να μην ανακυκλώνουμε τους ίδιους προβληματισμούς, σε πρώτη φάση θα ζητήσεις να σου αποσταλεί το διάγραμμα γενικής διάταξης (ουσιαστικά είναι το τοπογραφικό του οικισμού με το Ο.Τ),  η οικοδομική άδεια, οι κατόψεις της ιδιοκτησίας, το παραχωρητήριο (και αν υπάρχει και συμβόλαιο μεταβίβασης να το πάρεις και αυτό). Δες και μέσω ΚΑΕΚ αν μπορείς να αλιεύσεις κάτι χρήσιμο από το Κτηματολόγιο. Η τεχνική μας λογική λέει ότι οι διάδρομοι προσπέλασης και σκάλες που περικλείουν είτε μεμονομένα κτίρια, είτε στοίχους θα είναι ιδιωτικής χρήσης (αποκλειστικής χρήσης όπως λέμε), ενώ οι πιο κεντρικοί δρόμοι θα είναι κοινόχρηστοι. Σε περιγραφή παραχωρητηρίου, έχω δει να αναφέρεται ότι η τάδε ιδιοκτησία συνορεύει με κοινόκτητο οικόπεδο και με άλλες ιδιοκτησίες που τις ονομάζει χωρίς να αναφέρεται συγκεκριμένα σε αποκλειστικές χρήσεις ή αμιγώς κοινόχρηστους χώρους. Γενικά με τους οικισμούς του ΟΕΚ δεν είναι εμφανή και πολυ λεπτομερώς συνταγμένες οι περιγραφές στους τίτλους παραχωρητηρίων (ίσως διότι τις εποχές εκείνες δεν υπήρχε και η ανάγκη βάσει των νέων νόμων για ρυθμίσεις αυθαιρέτων κλπ και ούτε ήταν συχνή η μεταβίβαση ιδιοκτησίας κατόπιν άδειας από τον ΟΕΚ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα.

Έχω οριστικό παραχωρητήσιο σε κτίριο ΟΕΚ (Μεταμόρφωση ΙΙΙ, αν έχει ασχοληθεί κανείς).

Υπάρχει άδεια πολεοδομίας.

Από ΟΕΚ παρέλαβα όλα τα σχέδια τα οποία συμφωνούν με πραγματικότητα.

Στην Πολεοδομία ο φάκελος έχει τα αρχικά σχέδια, τα οποία έχουν αναθεωρηθεί από ΟΕΚ, αλλά δεν υπάρχουν στην πολεοδομία (μάλλον δεν έχουν κατατεθεί ποτέ).

Ελέγχω βάσει σχεδίων Πολεοδομίας ή με αυτά του ΟΕΚ;

Επίσης όσον αφορά ΗΤΚ, μπαίνω στο σύστημα και με το συγκεκριμένο ΚΑΕΚ μου βγάζει 5 διαφορετικές εγγραφές. Ενημερώνω ΤΕΕ, πως προχωράω σε αυτή την περίπτωση; (πρόκειται για 5 οικοδομικά τετράγωνα)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

 

εχω περίπτωση προσφυγικού στην Καισαριανή. Δεν έχω πέσει ποτέ σε τέτοια περίπτωση, και δε ξέρω απο πού να αρχίσω. Διάβασα το αρ. 115, καταλαβαίνω οτι είμαι στην παρ. γ) αλλά το κύριο πρόβλημα μου είναι πού βρίσκω σχέδια και άδεια ή ΦΕΚ ανέγερσης. Το μόνο που έχω είναι το έγγραφο που επισυνάπτω.

 

Αν γνωρίζετε σε ποια υπηρεσία και ποιο τηλέφωνο πρέπει να πάρω ώστε απο κάπου να ξεκινήσω, θα ήμουν ευγνώμων.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos 33

11.jpg

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2023 at 9:46 ΜΜ, Christos said:

Καλησπέρα,

 

εχω περίπτωση προσφυγικού στην Καισαριανή. Δεν έχω πέσει ποτέ σε τέτοια περίπτωση, και δε ξέρω απο πού να αρχίσω. Διάβασα το αρ. 115, καταλαβαίνω οτι είμαι στην παρ. γ) αλλά το κύριο πρόβλημα μου είναι πού βρίσκω σχέδια και άδεια ή ΦΕΚ ανέγερσης. Το μόνο που έχω είναι το έγγραφο που επισυνάπτω.

 

Αν γνωρίζετε σε ποια υπηρεσία και ποιο τηλέφωνο πρέπει να πάρω ώστε απο κάπου να ξεκινήσω, θα ήμουν ευγνώμων.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos 33

11.jpg

Θα πρέπει να μιλήσεις με τον οργανισμό εργατικών κατοικιών, και να κάνεις μια αίτηση (όχι ηλεκτρονικά) για να πάρεις τα σχέδια. Η διεύθυνση είναι Σολωμού 60, 2105281507.  Είναι αρκετά εξυπηρετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.