Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω αυθαίρετο σε παραδοσιακό οικισμό, όπου υπάρχει η απαίτηση έγκρισης συμβουλίου αρχιτεκτονικής...

μήπως γνωρίζει κανείς εάν πληρωθεί το παράβολο εντός της προθεσμίας της έκπτωσης του  20%, πόσο χρονικό περιθώριο έχω για να πάρω την έγκριση του ΣΑ, ώστε να προχωρήσω την δήλωση σε υπαγωγή και να μην χάσω την έκπτωση του 20% ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ενημέρωσέ μας αν δεν είσαι μηχανικός να μεταφέρουμε το μήνυμα στην ενότητα ιδιωτών.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή βραδιά! Υπόθεση εργασίας στην εκπνοή.  Σε παραδοσιακό οικισμό με Ο.Α. 2οροφης με υπόγειο, υπάρχει α)ξεμπάζωμα υπογείου (από 3πλευρες, πλεον υπόγειο μόνο επι οδ.δικτυου), β)επέκταση υπογείου εντός περιγράμματος ΟΑ γ)κατασκευή αποθηκών κατω από σκάλες υπογ-ισογ, ισογ-οροφ), γ)υπόγειο (νυν ισογειο?) με χρήση ΚΧ. δ)Κ.Β.  Ερωτηση: πως αναγάγω τον οικισμό αν είναι πχ>2000 κατοίκους; Με ποια απογραφή ή άλλο τρόπο (δεν εχω αυτή τη στιγμή το ΠΔ) ΣΟΣ γιατί αποφάσισαν να κάνουν ρύθμιση σήμερα!!

Με την απογραφή 2001, είναι <2000 κατοίκων με αυθαιρεσίες μετά την κήρυξη του ως παραδοσιακού οπότε γιοκ η ρύθμιση σωστά;; (ελπίδα κανείς??)

Με την απογραφή του 2011 είναι κατά τι >2000, οπότε πάω ως <5000 με επιτροπή. Κάνω αρχική και μετά αίτηση στην επιτροπή ώστε να πιάσουν το -20% . Ορθά ή από την κούραση να ζητήσω αναρρωτική λόγω αλλοφροσύνης;;

Αν όντως χρησιμοποιώ αυτήν του '81 παίρνω μόνιμο ή πραγματικό αριθμό;;

(κλαίω γοερά) Καλή Δύναμη συνάδελφοι :Ο

Edited by Rasasvada
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 7:04 ΜΜ, Rasasvada said:

Καλησπέρα κ καλή βραδιά! Υπόθεση εργασίας στην εκπνοή.  Σε παραδοσιακό οικισμό με Ο.Α. 2οροφης με υπόγειο, υπάρχει α)ξεμπάζωμα υπογείου (από 3πλευρες, πλεον υπόγειο μόνο επι οδ.δικτυου), β)επέκταση υπογείου εντός περιγράμματος ΟΑ γ)κατασκευή αποθηκών κατω από σκάλες υπογ-ισογ, ισογ-οροφ), γ)υπόγειο (νυν ισογειο?) με χρήση ΚΧ. δ)Κ.Β.  Ερωτηση: πως αναγάγω τον οικισμό αν είναι πχ>2000 κατοίκους; Με ποια απογραφή ή άλλο τρόπο (δεν εχω αυτή τη στιγμή το ΠΔ) ΣΟΣ γιατί αποφάσισαν να κάνουν ρύθμιση σήμερα!!

Με την απογραφή 2001, είναι <2000 κατοίκων με αυθαιρεσίες μετά την κήρυξη του ως παραδοσιακού οπότε γιοκ η ρύθμιση σωστά;; (ελπίδα κανείς??)

Με την απογραφή του 2011 είναι κατά τι >2000, οπότε πάω ως <5000 με επιτροπή. Κάνω αρχική και μετά αίτηση στην επιτροπή ώστε να πιάσουν το -20% . Ορθά ή από την κούραση να ζητήσω αναρρωτική λόγω αλλοφροσύνης;;

Αν όντως χρησιμοποιώ αυτήν του '81 παίρνω μόνιμο ή πραγματικό αριθμό;;

(κλαίω γοερά) Καλή Δύναμη συνάδελφοι :Ο

Εγώ λαμβάνω ως πληθυσμό τον μόνιμο της τελευταίας απογραφής του 2011, δεν γνωρίζω αν έχει προκύψει κάτι νεότερο επ' αυτού

αλλά κ στους <2000 πάλι ρυθμίζονται τα μετά τον χαρακτηρισμό αρκεί να μη ξεπερνούν το 40% των όρων δόμησης κλπ κλπ (παρ. 5, αρθ.116)

Όσο για το 20% πρέπει να πληρωθεί το παράβολο έως σήμερα /// για το ότι αποφάσισαν να κάνουν τη ρύθμιση τελευταία μέρα δεν φταις εσύ...το κάθε πράγμα θέλει τη μελέτη και το χρόνο του πες τους για να γίνει σωστά

Αφού εμφανιστεί πληρωμένο το παράβολο κάνεις αίτηση στην επιτροπή, η οποία πότε θα οριστεί δεν έχει κανείς ιδέα μιας και από 31/7 δεν γίνονται επιτροπές λόγω κωλύματος στη νομοθεσία

καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι,

Εχω αυθαιρετη κατοικια σε παραδοσιακο και ιστορικο τοπο.Εχει κατασκευαστει αφου κυρηχθηκε ιστορικος και παραδοσιακος.Εχω υποβάλει φάκελο στην Νεωτερων Μνημειων για να εξεταστεί απο Τοπικο Συμβούλιο. Μου ειπαν οτι ειναι παγωμένα ολα.

Γνωριζετε μηπως υπάρχει κατι νεότερο;;;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ioanna.d said:

Καλησπερα συναδελφοι,

Εχω αυθαιρετη κατοικια σε παραδοσιακο και ιστορικο τοπο.Εχει κατασκευαστει αφου κυρηχθηκε ιστορικος και παραδοσιακος.Εχω υποβάλει φάκελο στην Νεωτερων Μνημειων για να εξεταστεί απο Τοπικο Συμβούλιο. Μου ειπαν οτι ειναι παγωμένα ολα.

Γνωριζετε μηπως υπάρχει κατι νεότερο;;;

Σας ευχαριστώ!

Υπάρχει πρόβλημα με την ανανέωση των επιτροπών και χρειάζεται Υπουργική απόφαση...όλοι είμαστε σε αναμονή...υπομονή στην Ελλάδα ζούμε . Κανείς δεν σκέφτηκε  από τους νομοθετούντες ότι με τις χρονοβόρες διαδικασίες  των επιτροπών πολλοί θα έχαναν την έκπτωση του 20% :sad:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας
Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατοίκων.
Υφιστάμενη ισόγεια κατοικία Ε=49 τ.μ. προ '75 
Βγήκε άδεια προσθήκης κατ' επέκτασης το '75.
έχει γίνει το 2009 κάθετη και εδώ και λίγο καιρό έγινε κατάτμιση.
Εφόσον τώρα με την κατάτμσιση εγώ στην δήλωση ασχολούμαι μόνο με το υφιστάμενο χώρις Ο.Α.?? για τίς υπερβάσεις στο εξ' αδιαιρέτου τμήμα ?
Συνολικού εμβαδού = 106,54 τ.μ. μαζί με τα 49τ.μ. υφιστάμενα προ 75 άρα υπέρβαση δόμησης απο 100-200τ.μ?
θα πάω μέσω επιτροπής αλλά πρώτα βγάζω τα παράβολα και μετα αίτηση?
'Εμπλεξα με τους παραδοσιακούς οικισμούς.....
Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τι εμβαδον ειχε το οικοπεδο?

Τι καθετη εγινε το 2009  και σε τί?

Τι κατατμηση εγινε "εδω  και λιγο καιρο"...απο ποιον... σε τί ....και με ποιά βεβαιωση απο μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, dimitris GM said:

τι εμβαδον ειχε το οικοπεδο?

Τι καθετη εγινε το 2009  και σε τί?

Τι κατατμηση εγινε "εδω  και λιγο καιρο"...απο ποιον... σε τί ....και με ποιά βεβαιωση απο μηχανικο?

Εοικοπέδου= 325 τ.μ.

Συγνώμη για το λάθος πιο πάνω 

Έχει γίνει κάθετη σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο για να προκύψουν δυο αυτοτελείς κατοικίες (τα 49τ.μ. υφιστάμενα και η προσθήκη)  και τωρα το δουλευει ο τοπογραφος για να γινει κατατμιση. 

 

Link to comment
Share on other sites

εχετε συσταση καθετης του 2009

Επομενως, σήμερα,  καθε καθετη τακτοποιει ξεχωριστα, τυχόν δε υπερβασεις της μιας δεν μειωνουν τον σδ της αλλης.

Την κατατμηση γιατι  την κανετε?

υγ

που δεν βλεπω να   μπορειτε να την κανετε...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, rafamouka said:

Καλημερα σας
Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό <2000 κατοίκων.
Υφιστάμενη ισόγεια κατοικία Ε=49 τ.μ. προ '75 
Βγήκε άδεια προσθήκης κατ' επέκτασης το '75.
έχει γίνει το 2009 κάθετη και εδώ και λίγο καιρό έγινε κατάτμιση.
Εφόσον τώρα με την κατάτμσιση εγώ στην δήλωση ασχολούμαι μόνο με το υφιστάμενο χώρις Ο.Α.?? για τίς υπερβάσεις στο εξ' αδιαιρέτου τμήμα ?
Συνολικού εμβαδού = 106,54 τ.μ. μαζί με τα 49τ.μ. υφιστάμενα προ 75 άρα υπέρβαση δόμησης απο 100-200τ.μ?
θα πάω μέσω επιτροπής αλλά πρώτα βγάζω τα παράβολα και μετα αίτηση?
'Εμπλεξα με τους παραδοσιακούς οικισμούς.....
Ευχαριστώ

Κάνε και έλεγχο υπερβάσεων βάσει των παρακάτω....

Άρθρο 116 παρ. 5.

Μετά τη κήρυξη ως παραδοσιακού οικισμού κάτω των δύο χιλιάδων (2.000) κατοίκων δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος εξ ολοκλήρου
αυθαίρετων κατασκευών που έχουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του σαράντα τοις εκατό (40%) υπέρβαση οποιουδήποτε όρου δόμησης, πέραν των υφιστάμενων, κατά
την κήρυξη, αυθαίρετων κτισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.