Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

ναι, ανα περιοχη

δες εδω

http://listedmonuments.culture.gr/fek.php?ID_FEKYA=9347641

και στην  νεα  αναζητηση εχει περισσοτερα.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Αν γνωρίζει κάποιος να με κατευθύνει γιατί τα έχω μπλέξει και δεν είμαι σίγουρη ότι το σκέφτομαι ολιστικά..

Ακίνητο στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας. Στο οικόπεδο υπάρχει κτίσμα προ 55 με μεταγενέστερη προσθήκη μεταλλικής στέγης(λαμαρίνα) και αύξηση του ύψους. Η επέμβαση αυτή εικάζω από α/φ ότι έγινε το 1970 (πριν το ΦΕΚ χαρακτηρισμού του 1979).

Στο οικόπεδο υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης και δεν έχει γίνει υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής.

Θέλω να το μεταβιβάσω και να βγάλω άδεια προσθήκης. 

Α) Μπορώ να εντάξω στις ρυθμίσεις του 4495 με αναλυτικό την αντικατάσταση στέγης και την Υ.Υ. βάσει παρ.10 άρθρου 100 και να αποφύγω την επιτροπή λόγω του ότι είναι πριν το 79? 

Β) Αν ναι, θα έχω πρόβλημα που στη δήλωση θα φαίνεται κατ.2 επειδή δεν είναι κατοικία αλλά επαγγελματική αποθήκη?

Γ) Το οικόπεδο δεν συνορεύει με διατηρητέο κτίσμα. Αρκεί ή κοιτάω σε μεγαλύτερη απόσταση;

Δ) Πρέπει να ελέγξω κάτι ακόμα που μου διαφεύγει (αρχαιολογικά κλπ)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

έχω έναν πελάτη που έχει διαμέρισμα πολυκατοικίας στο Ιστροικό Κέντρο της Πάτρας. Στην άδεια υπήρχε απλό μπαλκόνι με κάγκελο, όμως ο πελάτης έχει παραβιάσει την άδεια καθώς ξύλωσε το κάγκελο και έκλεισε όλο το μπαλκόνι με αλουμινοκατασκευή, δλδ έχει προσθέσει τετραγωνικά στο διαμέρισμα, αφού πλέον σπίτι και μπαλκόνι είναι ενιαία και με ανοιχτή πρόσβαση. Γίνεται να το τακτοποιήσω και αν ναι με ποιές εγκρίσεις; (Αρχαιολογία; Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής;). Με ενδιαφέρει πολύ να το τακτοποιήσω άμεσα γιατί ετοιμάζεται για την επόμενη έναρξη του εξοικονομώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις το αρθρο116

Άρθρο 116
Αυθαίρετες κατασκευές και χρήσεις σε παραδοσιακό οικισμό

1.   Στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, υπάγονται αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό ή τμήμα πόλης, εφόσον αυτές έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της διοικητικής πράξης χαρακτηρισμού του οικισμού ή τμήματος πόλης ως παραδοσιακού, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό τμήμα πόλης και σε παραδοσιακούς οικισμούς άνω των πέντε χιλιάδων (5.000) κατοίκων, είτε έχουν ολοκληρωθεί πριν από τη δημοσίευση της πράξης χαρακτηρισμού είτε μεταγενέστερα, εφόσον προσκομίζεται τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού, στην οποία τεκμηριώνεται[T1]  ότι η αυθαίρετη κατασκευή προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες που τίθενται από τις ειδικές διατάξεις.

Κατ’ εξαίρεση, για αυθαίρετες κατασκευές εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος πόλεως άνω των 5.000 κατοίκων, που διέπονται και από ειδικότερες διατάξεις προστασίας (όπως ιστορικό κέντρο) ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 2 και 3.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2018 at 7:55 ΜΜ, christsanto said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

έχω έναν πελάτη που έχει διαμέρισμα πολυκατοικίας στο Ιστροικό Κέντρο της Πάτρας. Στην άδεια υπήρχε απλό μπαλκόνι με κάγκελο, όμως ο πελάτης έχει παραβιάσει την άδεια καθώς ξύλωσε το κάγκελο και έκλεισε όλο το μπαλκόνι με αλουμινοκατασκευή, δλδ έχει προσθέσει τετραγωνικά στο διαμέρισμα, αφού πλέον σπίτι και μπαλκόνι είναι ενιαία και με ανοιχτή πρόσβαση. Γίνεται να το τακτοποιήσω και αν ναι με ποιές εγκρίσεις; (Αρχαιολογία; Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής;). Με ενδιαφέρει πολύ να το τακτοποιήσω άμεσα γιατί ετοιμάζεται για την επόμενη έναρξη του εξοικονομώ.

Ευχαριστώ πολύ.

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 116 και τα πολύ σωστά που παρέθεσε ο Δημήτρης. Δεν ξέρω αν ανήκεις στις περιπτώσεις με ή χωρίς επίτροπη αλλά όποιο και απο τα 2 να είναι αμφιβάλλω κατά πόσο α)η επιτροπή θα σου εγκρίνει ή β)θα μπορέσεις να τεκμηριώσεις ότι προσαρμόζεται και δεν αντίκειται στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες ή αλουμινοκατασκευή που περιγράφεις

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα σε  παραδοσιακους οικισμους κατω των 2000 κατοικων.Ο περιορισμος του 40% αναφερεται και σε προσθηκη στατικως εξαρτημενη(απανωσηκωμα)?παραγραφος5.Τι σημαινει εξολοκληρου αυθαιρετων κατασκευων?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!!

το 1980 εκδόθηκε οικοδομική άδεια..

η νόμιμη οικοδομή με βάση την παραπάνω οικοδομική άδεια κατασκευάστηκε το 1981.

το έτος 1982 στο ίδιο οικόπεδο κατασκευάστηκε αυθαίρετος αποθηκευτικός χώρος 25 τμ.

το έτος 1989 η περιοχή χαρακτηρίστηκε σαν ιστορικό κέντρο πόλης.

για την τακτοποίηση της αυθαίρετης κατασκευης 25 τμ  πρέπει να περάσω από επιτροπή?

ή απλά χρειάζεται τεχνική έκθεση ?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 116

"Κατ’ εξαίρεση, για αυθαίρετες κατασκευές εντός παραδοσιακού οικισμού ή παραδοσιακού τμήματος πόλεως άνω των 5.000 κατοίκων, που διέπονται και από ειδικότερες διατάξεις προστασίας (όπως ιστορικό κέντρο) ακολουθείται η διαδικασία των παραγράφων 2 και 3." *Δηλαδή επιτροπή

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.