Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Οι δηλώσεις του 4495 υπόκεινται σε δειγματοληπτικό έλεγχο 20% για κατηγορία 5.

Αυτό ισχύει και για τις μεταφορές από 4178?

Σε δηλώσεις που παραμένουν στον 4178 ισχύει ο δειγματοληπτικός έλεγχος ή μόνο σε καταγγελία?

γιατί αυτό είναι κίνητρο για μη μεταφορά στον 4495....

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Largy said:

 

Ευχαριστώ. Αν όμως ακόμη δεν είμαι 100% σίγουρος για το σύνολο των παραβάσεων και κατά συνέπεια το πρόστιμο θα είναι πάλι κατ εκτίμηση σε αυτή τη φάση τι γίνεται? Το πας Υπαγωγή, επιλέγεις εφάπαξ πληρωμή, του λες να το πληρώσει σε ένα μήνα και μετά αν τα μετρήσεις ακριβώς και το πρόστιμο βγει διαφορετικό τι γίνεται? Αν βγει παραπάνω πληρώνει να υποθέσω συμπληρωματικά μετά πριν την Οριστική Υπαγωγή? Αν είναι παρακάτω?

Link to comment
Share on other sites

να γίνεις 100% σίγουρος και μετά να το πας υπαγωγή.

Αν όμως βρεθεί κατι παραπάνω πχ απο λάθος τότε βγαίνει συμπληρωματικό ποσό και πληρώνεται κανονικά.

Αν βγει λιγότερο τότε απλώς χάνονται τα επιπλέον χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποβάλλεις σήμερα, το εφάπαξ μπορεί να πάει ως 30/11. Επίσης μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο πληρωμής ως τότε. Αλλά και ως τότε δε θα έχεις σίγουρο το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορώ να βγάλω τώρα το πρόστιμο όπως τα έχω υπολογίσει πρόχειρα και να βάλω εφάπαξ εξόφληση και να το σιγουρέψω μέχρι το τέλος του άλλου μήνα (πριν το πληρώσει) και να το ξαναυπολογίσει το σύστημα και να πληρώσει το νέο πρόστιμο ή μπορώ προς το παρόν να το αφήσω έτσι (σε αρχική υποβολή) και πριν το τέλος του άλλου μήνα να σιγουρέψω το πρόστιμο και να το βάλω για εφάπαξ εξόφληση και να το πληρώσει τότε πριν το τέλος του μήνα? Θα έχει αν το κάνω τότε την έκπτωση εφάπαξ 20%?

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 3:00 ΜΜ, Roukat said:

Θα ήθελα να μου επιβεβαιώσετε αν έχετε ανάλογη εμπειρία από μεταφορά από Ν.4178/13 σε Ν.4495/17 σε δήλωση που βρίσκεται στο στάδιο της υπαγωγής και πληρώνει δόσεις,

 κατά τη μεταφορά, εφόσον δε γίνεται κάποια αλλαγή στα μεγέθη ΔΕΝ πληρώνεται ποσοστό ανταπόδοσης, ούτε παράβολο σωστά?

 

Επιβεβαιώνω-απαντάω μόνη μου:razz: στον εαυτό μου, ότι ΔΕΝ πληρώνεται ποσοστό ανταπόδοσης, ούτε παράβολο διότι μόλις έκανα μεταφορά και το είδα ιδίοις όμμασι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Μπορώ να κάνω μεταφορά δήλωσης από τον 4178/2013 στον 4495/2017 και να μεταβάλλω π.χ. τα τετραγωνικά των υπερβάσεων δόμησης? Αν ναι, ισχύει η προϋπόθεση της επιτρεπόμενης μεταβολής του προστίμου +- 20%?

Σας ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν είσαι σε κατάσταση υπαγωγής στον Ν4178 , μπορείς να μεταφέρεις στον Ν4495 και εκεί να κάνεις ότι αλλαγές θέλεις

χωρίς να εξετάσεις την μεταβολή του +-20%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ νομίζω ότι οποιαδήποτε δήλωση του Ν 4178/13 (άσχετα με το αν είναι σε υπαγωγή ή ολοκληρωμένη)

μπορεί να μεταφερθεί στον 4495/17?

 

Αν ισχύει αυτό τότε όσοι δεν προλαβαίνουν να περαιώσουν τις δηλώσεις του 4178 (κατά τα δεδομένα του)

τότε το μόνο που έχουν να κάνουν  είναι να τις μεταφέρουν στον 4495 (άσχετα με τις συνέπειες του Ν) 

και να τις ολοκληρώσουν τουλάχιστο εκεί σε 6 μήνες από την μεταφορά τους

"Απ' το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα";

Εσείς τι λέτε ισχύει κάτι τέτοιο ή όχι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.