Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω αν για ολοκληρωμένη υπαγωγη Ν.4014/2011 (παλαιοτητα 1978)
γινεται μεταφορά δήλωσης σε :
 
α)    Ν.4178/13 
ή 
β)    Ν.4495/17
 
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς να μην είχε μεταφερθεί αυτόματα η δήλωση απο τον 4014 σε 4178 και ετσι υπαρχει ανοικτή δηλωση στον 4178 . σωστά; επειδη ηταν παντελως αυθαιρετο λογικα δεν μεταφερθηκε (θυμαμαι μεταφεροταν μονο εως καποιο ποσοστο υπερβασεων αυτοματα) αλλα θα το τσεκαρω με την μηχανικο της τακτοποιησης 4014. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα αγαπητοί Συνάδελφοι.

Εχω κι εγώ το πρόβλημα με δήλωση περαιωμένη στον 4014 με πληρωμένο ολο το πρόστιμο και ανεβασμένα ολα τα αρχεία από άλλο συνάδελφο. Μου ζητήθηκε να κανω Η.Τ.Κ. Επικοινώνησα με τον συνάδελφο και με παρακάλεσε να το αναλάβω εγώ. Εχθές έκανε μεταφορά την δήλωση στον 4178 και δήλωσε στα αιτήματα ότι θέλει να παραιτηθεί για λογους υγείας. Σήμερα μπαίνω στον 4178 με τον Α/Α της δήλωσης για να κανω αποδοχή αλλαγής υπεύθυνου Μηχανικού, αλλά ακόμα δεν την εμφανίζει. 

Εκτός αυτού το ερώτημα είναι το εξής. Στον 4014 είχε βάλει ο συνάδελφος 5 παραβάσεις για στέγαστρα, δηλαδή πρόστιμο 2.500 ε. Το πλήρωσαν μετρητοίς 2.000 ε. Στον 4178 αλλά και στον 4495 αυτές οι παραβάσεις μπορούν να μαζευτούν σε μια λοιπή παράβαση ουσιαστικά. Επομένως θα εχω πρόβλημα με το 20% μεταβολής του προστίμου. Έχετε κάποια πρόταση για να μην πέσω στο τρυπάκι?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να την κάνει και μεταφορά στον 4495 για να φανεί

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον  η αίτηση μεταφερθεί στον 4495 και όσο η αίτηση (μετά την μεταφορά στον 4495) βρίσκεται σε υπαγωγή (το πρόβλημα του 20% προκύπτει μόνο όταν βρίσκεται στο 4495 σε οριστική υπαγωγή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

θα πρέπει να την κάνει και μεταφορά στον 4495 για να φανεί

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον  η αίτηση μεταφερθεί στον 4495 και όσο η αίτηση (μετά την μεταφορά στον 4495) βρίσκεται σε υπαγωγή (το πρόβλημα του 20% προκύπτει μόνο όταν βρίσκεται στο 4495 σε οριστική υπαγωγή)

Ευχαριστω πολύ ΚΑΝΑ για την απάντηση.

Τελικά μόλις μου πέρασαν στην μερίδα μου την δήλωση στον 4178. Βρίσκεται στο στάδιο Αρχικής υποβολής και εχω ξεκινήσει να διορθώνω και να συμπληρώνω στοιχεία. Μου ξέβγαλε κι ένα Ανταποδοτικό τέλος 15 ε το οποίο και πλήρωσα για να με αφήσει να κάνω τις πρόβες κάνοντας υποβολή χωρίς ουσιαστικά να την κάνω. Απλά για να δω τι γίνεται. Επομένως δεν θα πειράξω τίποτα οσον αφορά το πρόστιμο. Θα το αφήσω ως εχει. Ούτως η αλλως χρήματα δεν πρόκειται να επιστραφούν. Ορθώς? Θα συμπληρώσω τις υπόλοιπες μελέτες και έγγραφα που απαιτούνται. Είμαι περίεργος αν θα με αφήσει να κάνω περαίωση στον 4178 και να βγάλω βεβαίωση στον 4495.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, teo2 said:

.....Είμαι περίεργος αν θα με αφήσει να κάνω περαίωση στον 4178 και να βγάλω βεβαίωση στον 4495.

Δεν θα σε αφήσει.... Οφείλεις να την πας στον 4495 και να την προσαρμόσεις κ.λπ. εκεί. Προσοχή στις εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις (για μεταπήδηση της δήλωσης και υπαγωγή στο νέο νόμο), νέα τεχνική έκθεση, τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας, αποδεικτικά παλαιότητας, νέα σχέδια κ.λπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2023 at 5:10 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν θα σε αφήσει.... Οφείλεις να την πας στον 4495 και να την προσαρμόσεις κ.λπ. εκεί. Προσοχή στις εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις (για μεταπήδηση της δήλωσης και υπαγωγή στο νέο νόμο), νέα τεχνική έκθεση, τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας, αποδεικτικά παλαιότητας, νέα σχέδια κ.λπ.

Ευχαριστω πολύ ΙΑΣΟΝΑ

Θα το προσέξω ιδιαιτέρως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@teo2 για τις λοιπές παραβάσεις ίσχυε ότι για προϋπολογισμό "έως και 5.000 ευρώ θεωρείται μία παράβαση για την οποία καταβάλλεται πρόστιμο 500 ευρώ".  
Για την ακρίβεια, το όριο των πέντε χιλιάδων προστέθηκε δύο μήνες μετά την αρχική δημοσίευση του τότε ισχύοντα νόμου.
Το παράβολο ήταν 500 ευρώ και, ως γνωστόν, δεν επιστρέφεται.
Το υπόλοιπο ποσό, όμως, μπορείς να το διεκδικήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες υποβολής αιτήματος επιστροφής ποσών ενιαίου ειδικού προστίμου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί Κοι αγαπητοί Συνάδελφοι

Επανέρχομαι με ένα ακόμα ερώτημα που αφορά στους Ιδιοκτήτες.

Οι Ιδιοκτήτες που αναγράφονται στην Δήλωση του 4014 η οποία μεταφέρθηκε στον 4178, έχουν αποβιώσει αφήνοντας διαθήκη.

Υπάρχουν τρεις κληρονόμοι (παιδιά τους) οι οπαίοι έχουν κάνει αποδοχή της κληρονομιάς.

Το ερώτημα είναι : Στην Δήλωση του 4178 που επεξεργάζομαι τώρα, θα πρέπει να αλλάξω τα ονόματα από αυτούς που απεβίωσαν και να βάλω τα ονόματα των κληρονόμων και να αναφέρω στην Τεχνική Έκθεση το τι έχει συμβεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.