Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μεταφορά μέσω 4178 στον 4495 είτε από τον συνάδελφο της αρχικής δήλωσης, είτε από σένα. Ο συμψηφισμός θα γίνει αυτόματα κατά την μεταφορά (μέσω ψηφιακού αιτήματος) δήλωσης από 4178 σε 4495.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Tim22 said:

Καλησπέρα,

Δήλωση με τον 4014/11, που είχε ανοίξει άλλος συνάδελφος, δεν έχει δικαιολογητικά αναρτημένα, έχει πληρωθεί παράβολο 500 ευρώ και η κατάστασή της είναι ληξιπρόθεσμη. Η δήλωση πρέπει να μεταφερθεί από τον συνάδελφο στον 4495/17 και μετά να εξοφληθούν τα πρόστιμα; Μπορεί να ανοίξει νέα δήλωση τώρα και να γίνει συμψηφισμός των 500;

Πρέπει να μιλήσεις με τον συνάδελφο για Αλλαγή υπευθύνου μηχανικού δήλωσης (εάν δεν επιθυμεί να συνεχίσει), τουλάχιστον να την μεταφέρει στον 4178 και να αναλάβεις εσύ την δήλωση, να συμπληρώσεις ολα τα απαιτούμενα αρχεία και μετά να την περάσεις στον 4495 για τα περαιτέρω.  Έκανα όλη αυτή την διαδικασία πρόσφατα. Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με την κατάσταση της δήλωσης που είναι χαρακτηρισμένη ληξιπρόθεσμη. Πάντως η διαδικασία είναι αυτή που σου περιέγραψα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκεί βεβαίως να έχεις στη διάθεσή σου τις κατάλληλες εξουσιοδοτήσεις από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και να έχεις συμφωνήσει - εξασφαλίσει την αμοιβή σου κ.λπ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα αγαπητοί Κοι Συνάδελφοι.

Κατ αρχάς να ευχηθώ Καλή Χρονιά και Χρόνια πολλά σε όλους.

Έχω δυο ερωτήματα 

1ο. Συνάδελφος συνταξιούχος πλέον, έχει κάνει δήλωση στον 4178 που θα την πάρω εγώ να την συνεχίσω, για Ιδιοκτησία με σύσταση κάθετης δυο αδερφών. Έχει κάνει κοινή δήλωση και για τους δυο. Μετά από τον έλεγχο που πραγματοποίησα διαπίστωσα ότι έχει ξεχάσει να βάλει μια Υπόγεια αποθήκη στην μια κάθετη με αποτέλεσμα να πρέπει τώρα να μεταφέρω την δήλωση στον 4495 για να την διορθώσω. Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να έχω κοινή δήλωση και για τις δυο κάθετες στον 4495.

2ο. Φίλος συνάδελφος έχει δώσει Βεβαίωση για μη ύπαρξη αυθαιρέτων κατασκευών σε ένα ακίνητο. Δυστυχώς όμως έκανε τον έλεγχο από την κάτοψη της σύστασης που φαίνονται όλα οκ. Από τα σχέδια όμως τις πολεοδομίας που ζήτησα υπάρχει υπέρβαση 80 μ2. Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό? Μπορώ να κάνω Δήλωση στον 4495 και να αναφέρω την υπέρβαση παρά την Βεβαίωση που έχει δώσει ο συνάδελφος? Κι αν όχι, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεπεραστεί αυτό το πρόβλημα?

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

1. Υποθέτω ότι, η κάθε κάθετη δεν έχει και σύσταση οριζοντίων... Εγώ θα έκανα διαφορετική δήλωση για κάθε κάθετη.

2. Υποθέτω ότι, με τη βεβαίωση που δόθηκε έγιναν νέα συμβόλαια... Οπότε πρέπει να ακυρωθούν, να γίνει δήλωση και να ολοκληρωθεί και στη συνέχεια να επαναληφθούν τα συμβόλαια. Κάποιος θα πληρώσει τα σπασμένα...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα

1.  οι καθετες ειναι τμηματα οικοπεδου, με αυτοτελες δικαιωμα δομησης σε καθε ενα...και ξεχωριστους ιδιοκτητες. Δεν μπορουν απο κοινού. Δηλωνονται χωριστα ανα καθετη.

2. Σωστα και για το "2", αν και λειπουν αρκετα στοιχεια στην ερωτηση. σδ/ποσοστο δικαιωματος δομησης/πότε/τι πραξεις εγινανκλπ.

ιασονα τις καλησπερες μου

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2024 at 10:51 ΠΜ, teo2 said:

Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να έχω κοινή δήλωση και για τις δυο κάθετες στον 4495.

Βεβαίως μπορείς.
Στο εδάφιο α του άρθρου 99 καθορίζεται ότι «σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης».
Πρώτη επιλογή: δήλωση για το σύνολο του γεωτεμαχίου.
Δεύτερη επιλογή: ξεχωριστή δήλωση για κάθε κάθετη ιδιοκτησία.

Παράθεση

Πως μπορεί να διορθωθεί αυτό?

Απαιτείται συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο.
Εσύ οφείλεις να τον ενημερώσεις για το γεγονός ότι υπάρχει υπέρβαση δόμησης.
Το τι πρέπει να τροποποιηθεί ή να ακυρωθεί από τα συμβόλαια και τις πράξεις που βασίστηκαν στη βεβαίωση είναι δική του αρμοδιότητα.

Edited by Σερίφης
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

1. Υποθέτω ότι, η κάθε κάθετη δεν έχει και σύσταση οριζοντίων... Εγώ θα έκανα διαφορετική δήλωση για κάθε κάθετη.

2. Υποθέτω ότι, με τη βεβαίωση που δόθηκε έγιναν νέα συμβόλαια... Οπότε πρέπει να ακυρωθούν, να γίνει δήλωση και να ολοκληρωθεί και στη συνέχεια να επαναληφθούν τα συμβόλαια. Κάποιος θα πληρώσει τα σπασμένα...

1. Ευχαριστώ για την απάντηση Ιάσωνα. Όχι δεν έχει γίνει καμία σύσταση Οριζόντια. Συμφωνώ ότι έπρεπε να γίνουν δυο δηλώσεις κι εγώ έτσι κάνω σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχει γίνει αναστροφή του κτηρίου και έχω χρεώσει Υ.Δ.Κ.Χ. και Υ.Κ. στα τμήματα που είναι εκτός περιγράμματος της Ο.Α. εάν κάνω διαφορετικές δηλώσεις θα πληρώσουν δυο φορές το πρόστιμο για αυτές τις παραβάσεις.

2. Αυτό ακριβώς του είπα δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, teo2 said:

1. Ευχαριστώ για την απάντηση Ιάσωνα. Όχι δεν έχει γίνει καμία σύσταση Οριζόντια. Συμφωνώ ότι έπρεπε να γίνουν δυο δηλώσεις κι εγώ έτσι κάνω σε αντίστοιχες περιπτώσεις. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή έχει γίνει αναστροφή του κτηρίου και έχω χρεώσει Υ.Δ.Κ.Χ. και Υ.Κ. στα τμήματα που είναι εκτός περιγράμματος της Ο.Α. εάν κάνω διαφορετικές δηλώσεις θα πληρώσουν δυο φορές το πρόστιμο για αυτές τις παραβάσεις.

E και, εσύ θα το πληρώσεις; Δικό σου είναι; Εσύ απλώς θέλεις νόμιμα να κάνεις την εργασία που σου έχει ανατεθεί και χωρίς ιδιαίτερες φιλοδοξίες για αναγόρευσή σου σε φιλόπτωχο ταμείο.....

1 ώρα πριν, teo2 said:

2. Αυτό ακριβώς του είπα δυστυχώς...

Όχι δυστυχώς! Ευτυχώς να λες, διότι εσύ εντόπισες ένα πρόβλημα και θα φροντίσεις να το λύσεις μια και καλή! Δυστυχώς για τον "φίλο" σου, που δεν έκανε αυτό που όφειλε να κάνει και ο οποίος φέρει εξ ολοκλήρου την ευθύνη.....

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να ανοίξω την δήλωση μου στο Ν4178 για κάποιες αλλαγές σε βιοτεχνικό χώρο,μετά πρεπει να την μεταφέρω στο 4495 ή μπορώ να παραμείνω στο 4178;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.