Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κάθετες ιδιοκτησίες


Recommended Posts

 

1 ώρα πριν, Pavlos33 said:

Προσωπικά, δεν έχω δει ως τώρα σύσταση καθέτου σε οικόπεδο ή γήπεδο (πράξεις προ 92) που να ήταν μη οικοδομήσιμο.

Η παραπάνω που συζητάμε με το Δημήτρη είναι μια λωρίδα πλάτους 7μ εμβαδού 8000μ²!

Στη σύσταση (προ 92)αναφέρει άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά την 651...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 365
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι καλημέρα!

σε οικόπεδο εντός οικισμού <2000 κατοίκων, το έτος 1989 εκδόθηκε Ο.Α για ισόγεια οικία.

Το 2007 ο πατέρας συστήνει Κάθετη(το Σ.Ε αναφέρει οριζόντια και κάθετη με το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης και δόμησης συγκεκριμένου τμήματος οικοπέδου), και το 50% μετά της υφιστάμενης οικίας το δίνει στην κόρη, και το υπόλοιπο 50% χωρίς κτίσμα στο υιό .

Σημειώνεται ότι η υφιστάμενη οικία δεν εξαντλεί το 50 % της δόμησης του οικοπέδου ( ούτε ακόμη και με την αυθαίρετη προσθήκη μίας αποθήκης σε επαφή με την οικία εντός της ίδιας κάθετης).

1. Ο υιός θέλει να βγάλει άδεια για να χτίσει στη δική του αδόμητη κάθετη ( 50%). Θα έχει πρόβλημα εάν οι αυθαιρεσίες της άλλης κάθετης δεν τακτοποιηθούν πριν? είναι προαπαιτούμενο?

2. Για την τακτοποίηση των όποιων αυθαιρεσιών στην κάθετη με την υφιστάμενη οικία θα χρειαστεί συναίνεση του υιού - ιδιοκτήτη της άλλης κάθετης? υποθέτω όχι.

3. Η σύσταση καθέτου έγινε μετά την  έκδοση και Ο.Α της οικίας. Η σύσταση καθέτου προφανώς και δεν αποτελεί ΜΕΤΑΓΕΝΈΣΤΕΡΗ κατάτμηση του οικοπέδου ( στο οποίο βγήκε η Ο.Α ) άρα επιλέγω κανονικά την ύπαρξη Ο.Α  κατά την υπαγωγή της κάθετης με την οικία. ΣΩΣΤΑ??? ή μήπως όχι?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

1. Όχι. Οι αυθαιρεσίες μιας κάθετης επιβαρύνουν το ποσοστό δόμησης της κάθετης που βρίσκονται, δεν 'ξεχειλίζουν' προς την άλλη κάθετη, αν εξαντληθεί η δόμηση της.

2. Όχι κατηγορηματικά!

3. Δεν είναι κατάτμηση η σύσταση καθέτου, επίσης απότι καταλαβαίνω έγινε και σωστά, αφού λες ότι η μια είναι αδόμητη και η άλλη δεν εξαντλεί το ποοσοστό της, αν και πάλι δεν νομίζω να έπαιζε ρόλο, αφού προηγήθηκε η άδεια (το πρόβλημα θα ήταν στη σύσταση, η οποία όμως δεν θα αμφισβητηθεί ποτέ από κανένα) (αντίθετα αν είχε προηγηθεί η σύσταση και δεν την είχε λάβει υπόψη της η άδεια, πηγαίναμε στις άδειες με εσφαλμένα στοιχεία (αμφισβητήσιμη από Πολεοδομία)).
Ναι πανηγυρικά!!

Την τύχη σου να ευχαριστείς που σου έτυχε τέτοια καθαρή περίπτωση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, 

έχω αναλάβει να δηλώσω στο Ν.4495/17 ένα κτίσμα το οποίο βρίσκεται σε κάθετη συνιδιοκτησία. Το οικόπεδο αποτελείται από δύο κάθετες. Το θέμα μου είναι ότι η εξωτερική σκάλα «πατάει» στην όμορη κάθετη η οποία είναι αδόμητη.

Λογικά έχω δύο επιλογές:

Ή κάνω μία κοινή δήλωση για το όλο οικόπεδο όπου βάζω τους ιδιοκτήτες από 50%. Προφανώς οι συντελεστές υπέρβασης για το κτίριο προκύπτουν για το 50% των επιτρεπομένων μεγεθών και όχι στο όλο.

ή κάνω δύο δηλώσεις? Δε μου φαίνεται λογικό...να βάλω πρόστιμο στην διπλανή όμορη για κάτι που δεν έκανε..

Το σενάριο να δηλώσω μόνο τη δική μας κάθετη και να πάρω συναίνεση του ιδιοκτήτη της άλλης όμορης δεν προβλέπεται λογικά.

Πρόκειται για δύο αδέρφια που συνεννοούνται μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον,  να κανετε μια τροποποιηση της σχεδιασης των καθετων,

- ειτε με ενα "ζικ ζακ"

[θα αλλαξει το σχημα της χτισμενης καθετης, αλλα τα τμ. θα ειναι ιδια]

-ειτε με την επαυξηση των τμ. της χτισμενης.

Συζήτησέ το με τον συμβολαιογραφο τους.

υγ

εφαρμογη του 98 δεν βλεπω να εχεις.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σ'ευχαριστώ για την απάντηση όμως δεν κατάλαβα τι θεωρείς ότι πρέπει να κάνω ως προς τις δηλώσεις. Να βάλω μόνο τη μία κάθετη και την άλλη καθόλου?

ΥΓ

Αυτό με το ζιγκ ζαγκ καλή λύση θα το προτείνω αλλά μετά την τακτοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Οταν για ενα συμβολαιο χρειαζεσαι πανω απο 15 πιστοποιητικα/σχετικα/βεβαιωσεις

ισχυει η προηγουμενη απαντηση

 

"Συζήτησέ το με τον συμβολαιογραφο τους. "

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.