Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Το ό,τι μια ΟΙ έχει το δικαίωμα της αποκλειστικής χρήσης τμήματος ακάλυπτου χώρου ενός ακινήτου, δεν σημαίνει ότι, έχει και το δικαίωμα με διάφορες κατασκευές (αυθαίρετες ή μη, εδώ, στο "μη" δηλαδή, απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών και έκδοση άδειας - ούτε οι πολεοδομίες δεν το γνωρίζουν αυτό ή κάνουν ότι, δεν το γνωρίζουν) ν' αλλάξει και τη συγκεκριμένη χρήση του χώρου αυτού. Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή....

Υ.Γ. Δεύτερη φορά το γράφω σήμερα...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προσθετα οτι:

  Kαι πώς θα τακτοποιησεις σαν αυθαιρετο, κατι που σημερα δεν   ειναι;;;

  Κατα τα λοιπά, συμφωνώ με τον ιασονα, οτι,  οι "επεμβασεις" σε κοινοχρηστα,   ειναι δυνατον να προσβληθούν δικαστικώς...

[με 3 ή 4  τέτοιες αποφασεις μεχρι σήμερα..]

 

πλην θεωρω οτι, μια περγκολα  σε χωρο αποκλειστικης χρήσης,  δεν αναιρει τον "χαρακτηρα" του συγκεκριμενου τμηματος του ακαλύπτου

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι σε ποιά δήλωση τακτοποιούνται παραβάσεις σε ακάλυπτους χώρους με αποκλειστική χρήση.Στη δήλωση της οριζόντιας η οποία έχει το δικαιώμα αποκλεστικής χρήσης η σε άλλη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

Στη περίπτωση 2όροφης οικοδομής με σύσταση, όπου υπάρχει ΥΔ προς το κλιμακοστάσιο εκ κατασκευής της οικοδομής, λογικά πρέπει να αναφέρω στη κάτοψη της τακτοποίησης (στη δήλωση του μηχανικού) ότι η ΥΔ είναι προς κοινόχρηστους χώρους (δηλαδή προς το κλιμακοστάσιο), σωστά?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις έλεγχο σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου και υποβάλλεις δήλωση Ν.4495 για ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών, που θα εντοπίσεις. Τη δήλωση υποβάλλουν από κοινού όλοι οι συνιδιοκτήτες.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@the_topo η επέκταση προς τον κοινόχρηστο αναφέρεται στην ΤΕ της δήλωσης υπαγωγής και καλό είναι να αναφέρεται και στα υπόλοιπα στοιχεία. Βάσει παρ6/96 απαιτείται ΥΔ ιδιοκτήτη ότι έχει επεκταθεί από την ανέγερση. Για την μονομερή (παρ7/98) αναγράφεται, ότι συντελείται εντός νόμιμου όγκου, έχει παρέλθει η 10ετία, και δεν υπάρχει δικαστική απόφαση για την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για εμένα δεν είναι το ότι υπάρχουν δύο διαφορετικές απόψεις μεταξύ των συναδέλφων jbosdas και Ιάσονας, αλλά το ότι για διαφορετικό λόγο μάλλον και οι δύο έχουν δίκαιο. (που προσπαθώ να εντοπίσω)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, τα λεγόμενα μου βασίζονται σε συγκεκριμένο άρθρο. Φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποιες δικαστικές αποφάσεις (εφετεία, ΣτΕ, ΑΠ) οι οποίες έχουν επηρεάσει τις θέσεις και του @ΙΑΣΟΝΑΣ αλλά και του @dimitris GM . Αν όμως βασίζονται στις δικαστικές αποφάσεις που αφορούν περιπτώσεις του 4178 με κατασκευές σε πιλοτές για τις οποίες έχει συσταθεί ΟΙ, τότε δε νομίζω ότι έχουν εφαρμογή σε αυτά που συζητάμε.

Δεκτή πάντως οποιαδήποτε παραπομπή.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το ίδιο υποπτεύομαι για τις "άλλες" απόψεις. Για τις δικές σου εξυπακούεται. Αλλά για την έμμεση γνώση των "άλλων" απόψεων (που ακόμα πιο δύσκολα αποκτάται), είπα και εγώ ότι έχει ενδιαφέρον να τις κατανοήσουμε και αν πρέπει να ενστερνιστούμε σε όποιον βαθμό. Φυσικά είναι προσωπική υποχρέωση του καθενός να ερευνήσει, αλλά αν υπάρχουν έτοιμες πηγές πληροφόρησης, είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτες.

Και όπως είπα και σε άλλο νήμα, σπανίζουν σχόλια συναδέλφων (ακόμα και για υποθέσεις που εκκίνησαν με 4011) που να επιστρέφουν για να μας πουν πώς εξελίχθηκε κάποια σχετική υπόθεση, πού και αν κόλλησε κάπου κτλ.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κάνεις έλεγχο σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου και υποβάλλεις δήλωση Ν.4495 για ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών, που θα εντοπίσεις. Τη δήλωση υποβάλλουν από κοινού όλοι οι συνιδιοκτήτες.

 

Εννοείς κάνω έλεγχο και ρύθμιση αυθαιρεσιών σε όλους τους κοινόχρηστους σε δεύτερο χρόνο? Γιατί στη παρούσα φάση έχω αναλάβει τη τακτοποίηση μόνο για την Ο.Ι. του ά ορόφου..(εκεί δλδ που βρίσκεται η ΥΔ)..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.