Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε κοινόκτητο ή κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

Τα καμαράκια τα θεωρώ φουλ αυθαίρετα αφού εξαφανίστηκαν για να παρει δόμηση για την προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

   ...Πάντως, αυτα ειπε στο ερωτημα του:......

  • 1954 έκδοση άδειας για ισόγειο + καμαράκια στον ακάλυπτο που τότε τα έλεγαν ενοικιοστάσια.
  • 1964 έκδοση άδειας προσθήκης κατ' επέκτασιν και Α' ορόφου λαμβάνοντας υπόψιν στα τετραγωνικά και στο διάγραμμα κάλυψης και τα καμαράκια.
  • 1991 ΣΟΙ με σχέδια που δείχνουν αυτά τα καμαράκια ως ισόγειες αποθήκες

  Περιμενουμε διευκρινησεις..

καλημερα jbosdas

Link to comment
Share on other sites

διακρίνω να εχω κανει διαγώνια αναγνωση και να δηλώνω λάθος εκτίμηση...

την καλημέρα μου ( μεσημέριασε! )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Διαβάζοντας πάλι και πάλι το άρθρο 98 όλο και κάτι ανακαλύπτω :) Και μου γεννήθηκε η εξής απορία στη παράγραφο 7:

''Μετά από την υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος και εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι προϋποθέσεις των περ. α΄ και β΄ της παρ. 5 ή εφόσον η αυθαίρετη επέκταση ή απομείωση οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας και κτιρίων εν σειρά που αποτελούν οριζόντιες ή κάθετες ιδιοκτησίες ευρισκόμενες εντός οικοπέδων, τμημάτων οικοπέδων ή αγροτεμαχίων, υφίσταται από την ανέγερση – κατασκευή της οικοδομήςκαι συντελείται εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη, ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να προβαίνει μονομερώς σε συμβολαιογραφική πράξη τροποποίησης της πράξης σύστασης οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας...'

Και αναρωτιέμαι, τι εννοεί εντός νόμιμου όγκου? Η αυθαιρεσία όταν είναι επέκταση σε κοινόχρηστο δεν είναι έτσι κι αλλιώς εκτός νόμιμου όγκου κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις υπέρβαση πχ προς το πλατύσκαλο είσαι εντός νομίμου όγκου. Αν κανεις εις βάρος του φωταγωγού είσαι εκτός νομ όγκου

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλη παρεμηνεία και αυτή με τον νόμιμο όγκο...

παρ10,αρθ9,ΓΟΚ85:

...Για το υπολογισμό του πραγματοποιούμενου σ.ο., λαμβάνεται ο όγκος των πάνω από την οριστική στάθμη του εδάφους κλειστών και ημιυπαίθριων χώρων, καθώς και ο όγκος όσων ακάλυπτων χώρων προσμετρούνται στην κάλυψη. Για τον υπολογισμό αυτόν δεν προσμετρούνται ο ελεύθερος χώρος του ισογείου σε υποστυλώματα (pilotis), ο όροφος των ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων, όπως προβλέπεται από νόμιμη οικοδομική άδεια, ο χώρος της παρόδιας στοάς και το 50% του χώρου της εσωτερικής υποχρεωτικής στοάς της παρ. 6 του άρθρου 12 υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα προσαυξηθεί ο συντελεστής δόμησης κατά τις διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της παραγράφου αυτής, καθώς και ο χώρος των περιπτώσεων ιβ' και ιε' της παραγράφου 1Β' του άρθρου 7 του παρόντος νόμου.

 

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@sissy_arch πολύ σωστά, ευχαριστώ. Βέβαια στη περίπτωσή μου που πρόκειται επέκταση προς ακάλυπτο. Επομένως βάσει ''...εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη...' βρίσκομαι στο ή του 'μη υπόγεια στάθμη' οπότε και πάλι είμαι οκ..

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν γράφουν εξαρχής σε οποιαδήποτε στάθμη εκτός από υπόγεια να τελειώνουμε...

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, the_topo said:

@sissy_arch πολύ σωστά, ευχαριστώ. Βέβαια στη περίπτωσή μου που πρόκειται επέκταση προς ακάλυπτο, βάσει ''...εντός νόμιμου όγκου του κτιρίου ή σε νόμιμη ή μη υπόγεια στάθμη...'

 βρίσκομαι στο ή του 'μη υπόγεια στάθμη' οπότε και πάλι είμαι οκ..

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί δεν γράφουν εξαρχής σε οποιαδήποτε στάθμη εκτός από υπόγεια να τελειώνουμε...

Προσοχή!το ή μη πάει στην νόμιμη όχι στην υπόγεια!...δηλαδή νόμιμη υπόγεια στάθμη ή μη νόμιμη υπόγεια στάθμη.

Αν θέλεις πες μας τη περίπτωση σου ακριβώς γιατί μπορούμε να φιλοσοφούμε στην Πνύκα επί ώρες για το 98...

Edited by sissy_arch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι! Μιλούν για υπόγεια στάθμη ή οποία μπορεί να είναι νόμιμη ή μη...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.