Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Θα γράψεις στην τε που συνοδευει τη βεβαίωση ότι υπάρχει υποχρέωση υποβολής ΜΣΕ εντός της 5ετιας κλπ. Το θέμα είναι ποιος θα την πληρώσει

και καλό αυτό ειναι να ξεκαθαριστεί πριν γίνει οριστικά η πιθανή πώληση-μεταβίβαση.

Ερωτηση: Γιατι ακριβώς εχει συμφωνήσει πληρωθεί εως τώρα? Για τη ρύθμιση μόνο ή για όλο το πακέτο με ΜΣΕ? 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

εχουμε καμια εικόνα το τι θα γίνει σε περίπτωση που το κτίριο βγει επικύνδυνο σε μελλοντική ΜΣΕ;

επίσης επειδή ειμαι σιγουρος ότι θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον , εφόσον κανει ένας μηχανικός μια υπαγωγή τώρα , υποχρεούται να υποβάλλει και την ΜΣΕ ή η ευθύνη βαρύνει τον ιδιοκτήτη; ρωτάω γιατί μέχρι τώρα δεν βρήκα κανένα πρόθυμο να με πληρώσει για ΜΣΕ. και επειδή το ιδιο θα γίνεται και αργότερα μηπως θα ηταν καλυτερα να σταματήσω απο τώρα να ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή!!!

Μην "αναλαμβάνετε" δουλειές αυθαιρέτων 4495, που απαιτούν ΜΣΕ, χωρίς να έχετε συμφωνήσει πρωτίστως τη συνολική αμοιβή σας γι' αυτό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ερμηνεύσω τον Ιάσονα, αλλά νομίζω ότι η συμβουλή του έγκειται στο ότι πρέπει να γίνεται τουλάχιστον μιά μνεία στο συμφωνητικό για "έξτρα" αμοιβή ΜΣΕ (εάν η τελευταία χρειαστεί βάσει του αναμενόμενου ΦΕΚ), της οποίας (αμοιβής) το ύψος θα καθορισθεί μελλοντικά. Σε διαφορετική περίπτωση, ο Ιδιοκτήτης μπορεί να μην αναγνωρίσει τέτοιο "κονδύλι" μετά την απομάκρυνση από το ταμείο....

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι σαφές τι συζητάμε. ειναι δικη μου υποχρέωση να ανεβασω ΜΣΕ έαν απαιτηθεί ή του ιδιοκτήτη? εάν ειναι δική μου (όπως φαίνεται) εγω δεν την αναλαμβάνω για κανένα , διότι δε θα θέλει να την πληρώσει και διότι δεν πρόκειται να κανω αλχημείες με τις επάρκειες. Και φαντάσου εάν δεν θέλουν- δεν μπορούν να πληρώσουν την μελέτη τι θα γίνει εάν το κτίσμα είναι επικύνδυνο.

 

το ότι δεν έχει βγει το ΦΕΚ δεν σημαίνει οτι επειδή άλλη μια φορά έχουν βιαστεί και κάνουν μισές δουλειές στο υπουργείο , εμείς δεν θα έρθουμε αντιμέτωποι με δυσάρεστες καταστασεις. Και επίσης είναι πολλοί άνθρωποι που χρειάζονται να κάνουν συμβόλαια και πρέπει να γίνουν υπαγωγές. Αυτές θα τις αντιμετωπίσουμε όλοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οι τελευταιες εξελιξεις

[αργησαν, αλλα το καταλαβαν...]

 

Διάταξη βόμβα
Αυθαίρετα: Ποιοι ιδιοκτήτες θα επιβαρυνθούν με 2.000 ευρώ

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500203251

 

 

αποσπασμα

"Το ΥΠΕΝ, όπως αναφέρει ο Ελεύθερος Τύπος, παραδέχεται «σιωπηλά» πως υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες πράγματι δεν χρειάζεται μελέτη και για αυτό το λόγο, άλλωστε, έχει στα σκαριά Υπουργική Απόφαση με την οποία θα αποσαφηνίζεται κάθε «γκρίζα» ζώνη."

 

 

σε λιγο κλεινουμε 5 μηνες απο την δημοσιευση του 4495

Ακομα στα "σκαρια".. και τις "σκαλωσιες" εχουν τις τροποποιησεις/διευκρινισεις/εγκυκλιους :mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόστος που αναφέρει το δημοσίευμα προέρχεται από την κοιλιά του δημοσιογράφου, διότι κανείς σοβαρός μηχανικός δεν θα έδωσε κόστος μελέτης στατικής επάρκειας 2.000 Ε χωρίς καν να έχει γίνει γνωστό βάσει κάποιας απόφασης ή νόμου, ποιές θα είναι οι απαιτήσεις και οι προδιαγραφές μελέτης.

Η ΜΣΕ θα μπορούσε να παραμείνει ως απαιτούμενη, μόνο όταν ο ιδιοκτήτης ζητούσε συμψηφισμό προστίμου για να πραγματοποιήσει εργασίες στατικής ενίσχυσης και εννοείται ότι θα έπρεπε στην περίπτωση αυτή και η αμοιβή μηχανικών για την εκπονηση της μελέτης να αφαιρείται από το πρόστιμο.

Διαφορετικά, το να υπάρχει μια ΜΣΕ σε ένα τατκοποιημένο αυθαίρετο, είναι το ίδιο με το να παει ασθενής στον γιατρό, να κάνει εξετάσεις, αξονικές, μαγνητικές κλπ και στο τέλος να παει σπίτι του χωρίς καμία θεραπεία.

Επιπλέον, στην περίπτωση που ένα κτίριο βγει στατικά ανεπαρκές και είναι υποθηκευμένο (άρα και ασφαλισμένο κατά σεισμού και πυρός) μήπως μετά οι ασφαλιστικές εταιρίες ανοίξουν νέο κύκλο απαιτήσεων;

Έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αν διαπιστώσουν διαφορές στις συνθήκες του ασφαλιζόμενου. Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ερμηνεύσω τον Ιάσονα...............

 

Απλώς φίλε μου έγραψα ότι, ο μηχανικός - διαχειριστής μιας δήλωσης 4495, αυτομάτως καθίσταται υπόχρεος έναντι του νόμου κ.λπ. για τη "δημιουργία", κατοχή και υποβολή μέσω του συστήματος όλων των απαραίτητων κι αναγκαίων στοιχείων, εγγράφων, σχεδίων, μελετών κ.λπ.

Δηλαδή, ΚΑΙ της ΜΣΕ.....

Οπότε, το να φτιάξω μια σύμβαση με τον πελάτη που να λέει ότι, δεν αναλαμβάνω τη ΜΣΕ, να συμφωνήσω την αμοιβή μου για τη δήλωση και να την υποβάλλω στο σύστημα, κατ' εμέ είναι ΛΑΘΟΣ και ενέχει νομικές ευθύνες.

Το σύστημα θα με θεωρεί "εσαεί" υπεύθυνο....

Θα με ξεχρεώσει μόνο όταν ανέβει η ΜΣΕ.....

Δυστυχώς, έτσι "φρόντισε το αγαπημένο ΤΕΕ" να μας δέσει τα χέρια!!!!

Τόσο πολύ μας ...αγαπάει!!!

Θα μπορούσε π.χ. να την είχε ξεχωρίσει και ως "υποχρέωση" και ως "εργασία" (όπως είχα αναφέρει παλιότερα και δυστυχώς πολλοί λίγοι το είχαν καταλάβει)....

Μόνον ΕΤΣΙ θα μπορούσαν να υποβάλλονταν δηλώσεις και να έμενε η εκκρεμότητα για όποτε το αποφάσιζε ο ιδιοκτήτης ή τον ανάγκαζε ο νόμος κ.λπ.

 

 

P.s.

Αφού θα είναι ξεφτίλα να το αποσύρουν, λέτε μήπως λυθεί το "προβληματάκι" με ένα extra π.χ. "δεκαρικάκι" (για νά 'χει και ρίμα);;;;;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τα πιο σωστα μυνηματα που εχω διαβάσει στο συγκεκριμενο τοπικ. Ειχα γραψει αντίστοιχα παλαιοτερα και δυστυχως, ιδιως για εμάς τους πμ, ετσι εχει το ολο ζήτημα....Το είχα γράψει απο τον Νοέμβριο θα βγουμε κεραταδες και ζημιωνενοι απο το ολο ζήτημα....Αν δεν αποσυνδεθεί η ΜΣΕ απο την δήλωση ουτε το 10% των αντιστοιχων δηλωσεων δε θα έχει αίσια περαίωση.....Δυστυχως οι νομοι δε γραφονται οπως φαινεται απο μηχανικους εφαρμογής αλλα μαλλον οπως γραφεται το συγκεκριμενο αρθρο ουτε καν απο μηχανικους καταλληλης ειδικότητας

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.