Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Απο τον πελάτη ζητάτε δηλαδή περισσότερα λεφτά όταν έχετε να κάνετε ΜΣΕ, οπότε λέει ο νόμος, ε, ας του δώσουμε του καημένου του ανθρώπου ένα 10% έκπτωση, επειδή πληρωσε το μηχανικό περισσότερα λεφτά;

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να διευκρινήσω ότι τις αρνητικές ψήφους δεν τις έχω βάλει εγω΄. Στην τοποθέτησή σου διαφωνώ διότι προσπαθείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι το ίδιο μια ΜΣΕ με μια τεχνική έκθεση και εύλογα η ΜΣΕ θα είναι κατά πολύ αυξημένης δαπάνης. Προφανώς το κόστος ΜΣΕ θα το επιφορτιστεί ο πελάτης. Ξέρεις κανένα συνάδελφο μηχανικό να εργάζεται δωρεάν;

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι νέο για την εγκύκλιο που θα διευκρίνιζε τα της ΜΣΕ;

σε ημερίδα του τεε, είπαν οτι αυτή την εβδομάδα που διανύουμε θα κατατεθεί η τροπολογία του νόμου και έπειτα θα ακολουθήσει εγκύκλιος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρέμβαση, διότι δεν ειναι και του άμεσου αντικειμένου μου αλλά θα ήθελα να προσθέσω κάτι, διότι εδώ στο γραφείο έρχονται ιδιοκτήτες και έχουμε την ίδια συζήτηση....

Μια μελέτη στατικής επάρκειας απαιτεί αποτύπωση φ.ο., μοντελοποίηση, τρέξιμο, υπολογισμό ενισχύσεων, μη βάλω και όλα αυτά που απαιτούνται για να τεκμηριώσεις από που πήρες τα δεδομένα που θα βάλεις(ως ΠΜ) για να την τρέξεις και να υπολογίσεις...

Αυτό απέχει πάαααρα πολύ από μια Τ.Ε., την οποία-θεωρητικά-θα μπορούσα και εγώ να συντάξω, βλέπε δεδοτα, κλπ. Το ένα είναι "οφθαλμοστατική" (καταλαβαίνεται πως το λέω)και το άλλο όχι...

Για αυτό το λόγο δεν θα πεις και σε κάποιον "θέλω χ για την τακτοποίηση και ψ για την ΤΕ....".

Άλλο να υπογράφεις ότι τόσα τμ έχει αυθαίρετα και η κατασκευή μου φαίνεται έτσι κι έτσι...Και άλλο να  ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Ο ΠΜ ένα κτίριο για μια ζωή....

Edited by sissy_arch
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας να διευκρινήσω ότι τις αρνητικές ψήφους δεν τις έχω βάλει εγω΄. Στην τοποθέτησή σου διαφωνώ διότι προσπαθείς να συγκρίνεις δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι το ίδιο μια ΜΣΕ με μια τεχνική έκθεση και εύλογα η ΜΣΕ θα είναι κατά πολύ αυξημένης δαπάνης. Προφανώς το κόστος ΜΣΕ θα το επιφορτιστεί ο πελάτης. Ξέρεις κανένα συνάδελφο μηχανικό να εργάζεται δωρεάν;

Ναι, εμένα. Αυτή τη στιγμή κάνω απ' την αρχή δήλωση στον 4495 από ήδη περαιωμένη δήλωση του 4178, γιατί την ακυρώσε το ΤΕΕ με άδικη δικαστική απόφαση και δεν μεταφέρεται απλά με το πάτημα ενός κουμπιού. Χρειάζεται εκ νέου εισαγωγή όλων των στοιχείων, συν ορισμένες αρκετές τροποποιήσεις στα αρχεία που στοίχισαν κάμποσες εργατοώρες, συν τις άπειρες ακόμα ώρες που δαπάνησα με ερωτήματα στο ΤΕΕ και με αναζήτηση εδώ στο φόρουμ. Δεν τόλμησα να ζητήσω ούτε ευρώ επιπλέον για να κάνω την δήλωση των ανθρώπων αυτών στον 4495, γιατί θεωρούσαν ότι τα έχω έτοιμα ήδη όλα από τον 4178. Πέιτε με ηλίθια αν θέλετε, αλλά άντε να εξηγήσεις και να μαλώσεις, λέγοντας τους ότι αν δε δέχονται να δώσουν έξτρα, να ζητήσουν αλλαγή μηχανικού. Θα ρίσκαρες εσύ έτσι την φήμη σου σε τέτοιους καιρούς;

 

Τέλος πάντων, βγαίνουμε εκτός θέματος. Συνεχίστε την κουβέντα. Μια απλή ερώτηση έκανα. Σαφώς και γνωρίζω την ενέργεια που χρειάζεται η ΜΣΕ, απλά ήθελα μια διευκρίνηση, για το τι κάνουν άλλοι συνάδελφοι. Οπότε αυτός ή αυτή που έβαλε τις αρνητικές, απλά ντροπή του. Εδώ είμαστε για να βοηθιόμαστε, δεν είναι νηπιαγωγείο.

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από την ακύρωση της δήλωσης. Για ποιο λόγο αυτή ακυρώθηκε; ¨Ειχες ευθύνη ως μηχανικός της τακτοποίησης (πχ δεν ζήτησες συναινέσεις για τακτοποίηση επί κοινόχρηστων χώρων κλπ). 

Αν λοιπόν δεν ήταν δική σου ευθύνη τότε κακώς δεν απαίτησες την αμοιβή σου για τη νέα δήλωση. Υποτίθεται ότι είχες υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό για να οριστικοποιήσεις δήλωση στο ν. 4178. Ο ν. 4495 είναι μια άλλη διαδικασία η οποία προφανώς θα αμοιφθεί ο μηχανικος που θα την διεκπεραιώσει.

Αν με ρωτάς προσωπικά δεν θεωρώ ότι η "επαγγελματική φήμη" μειώνεται από το ότι θα ζητήσω αμοιβή για την εργασία μου. Ως επαγγελματίας κοστολογώ κάθε φορά την αμοιβή μου. Αν ο πελάτης δεν συμφωνεί μπορεί να απευθυνθεί αλλού.

Link to comment
Share on other sites

σε ημερίδα του τεε, είπαν οτι αυτή την εβδομάδα που διανύουμε θα κατατεθεί η τροπολογία του νόμου και έπειτα θα ακολουθήσει εγκύκλιος.

 σωστα,

για το θεμα αυτο  ρωτηθηκε η υπεύθυνη του υπουργειου  η  οποια απαντησε  με σαφήνεια...

 

 Ναι ναι α μπράβο, ύστερα ακούς μόλις είπανε... είπανε κοιτάξτε αυτοί ότι.. ότι.. ότι.. όχι δεν θέλαμε για να γίνει το παιχνίδι, ε, κι εμείς ύστερα είπαμε εντάξει θέλουμ..εεε...δεν θέλουμε κι εμείς και αυτοί ύστερα, μετά εμείς αφού είπαμε είπαμε με αυτό θέλουμε, είπαμε δεν θέλουμε κι εμείς το αλλάξαμε και λέμε εντάξει λέμε ούτε κι εμείς θέλουμε και μετά είπαν αυτοί πάλι ότι ξέρετε εμείς λέει θέλουμε να γίν...εεε εμείς όμως μετά δεν δεχτήκαμε μετά απ' όλα αυτά κι είπαμε να γα..γίνει μετά το παιχνίδι όποτε τοοο..το κάνει όπως ορίσει η ΕΠΑΕ. Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο!

 

[σημερα κλεινουν 5 μηνες και μια μερα απο την εκδοση του νομου]

 

"Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο!"

 

υγ

Επροκειτο να κατατεθουν οι σχετικες τροποποιησεις του 4495  στον νομο για την "θαλασσια χωροταξια"

Μεχρι αυτη την στιγμη, το σαιτ της Βουλης δεν εμφανιζει τπτ.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσουμε από την ακύρωση της δήλωσης. Για ποιο λόγο αυτή ακυρώθηκε; ¨Ειχες ευθύνη ως μηχανικός της τακτοποίησης (πχ δεν ζήτησες συναινέσεις για τακτοποίηση επί κοινόχρηστων χώρων κλπ). 

Αν λοιπόν δεν ήταν δική σου ευθύνη τότε κακώς δεν απαίτησες την αμοιβή σου για τη νέα δήλωση. Υποτίθεται ότι είχες υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό για να οριστικοποιήσεις δήλωση στο ν. 4178. Ο ν. 4495 είναι μια άλλη διαδικασία η οποία προφανώς θα αμοιφθεί ο μηχανικος που θα την διεκπεραιώσει.

Αν με ρωτάς προσωπικά δεν θεωρώ ότι η "επαγγελματική φήμη" μειώνεται από το ότι θα ζητήσω αμοιβή για την εργασία μου. Ως επαγγελματίας κοστολογώ κάθε φορά την αμοιβή μου. Αν ο πελάτης δεν συμφωνεί μπορεί να απευθυνθεί αλλού.

Ακυρώθηκε λόγω διαμάχης μεταξύ εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτητών. Έγώ δεν έκανα κάποιο λάθος. Ο μηνυτής είναι πρώην οικοπεδούχος, κατασκευαστής των αυθαιρετών και μετ' έπειτα πωλητης τους και ο κατηγορούμενος, (μετέπειτα αγοραστής του αυθαιρέτου και πελάτης μου). Ο κατασκευαστής των αυθαιρέτων λοιπόν μήνυσε τον αγοραστή με ψευδή στοιχεία, ότι δήθεν ο αγοραστής έχτισε μόνος του εκ των υστέρων τα αυθαίρετα, τα τακτοποίησε χωρίς την συναίνεσή του και έκανε και κατάληψη κοινόχρηστου χώρου, τι στιγμή που ο ίδιος τα είχε φτιάξει όλα πριν του τα πουλήσει!! Και αυτός ο μαφιόζος, το κέρδισε το δικαστήριο! Μιλάμε για τρέλα!

 

Έκτοτε εμφανίστηκαν κρυμμένα παλιά συμφωνητικά μεταξύ των παλιών οικοπεδούχων και σχέδια/έγγραφα που αποδεικνυουν ότι εν γνώση τους κατασκευάστηκαν και μεταπωλήθηκαν τα αυθαίρετα και έπεται νέο δικαστήριο το Μάιο για να βρει ο πελάτης μου επιτέλους το δίκιο του. Για το δικαστήριο αυτό χρειάζεται όμως να δείξει ότι έκανε εν τω μεταξύ και την τακτοποίηση  με τον 4495, γιατί αυτή τη στιγμή ο άνθρωπος δε φαίνεται πουθενά δηλωμένος και ας πλήρωσε όλα τα πρόστιμα τότε στον 4178, που απλά του τα κράτησαν!! Του ακυρώσαν την δήλωση και του κράτησαν όλα τα προηγούμενα λεφτά που έχει δωσει έως τώρα!! Ημαρτον δηλαδή!

Τα είπα περιληπτικά, είναι πολύ πιο πολύπλοκο το θέμα αλλά σε τέτοια υπόθεση, λυπάμαι, δεν μπόρεσα να ζητήσω έξτρα λεφτά. Είπαμε, πείτε με ελεύθερα ηλίθια και ψυχοπονιάρα... αν τον έστελνα να πάει αλλού, ο νέος μηχανικός θα του ζητούσε πολλαπλάσια αμοιβή για να κάνει όλα τα σχέδια και τα χαρτιά από την αρχή. Δεν είχα σκοπό να έδινα εγώ την δουλειά μου έτσι για να τα περάσει άλλος απλά στον 4495 χωρίς ιδρώτα.

 

Ο ίδιος άνθρωπος με μήνυσε και μένα επίσης για το ίδιο θέμα, ως μηχανικό, ότι έκανα ψευδής δηλώσεις και τρεχω επίσης στα δικαστήρια αυτό τον καιρό. Γι' αυτό προσέχετε πολύ συνάδερφοι!! Κάποιοι λέγανε κάποτε για τους προηγούμενους νόμους, εε σιγά,  είναι τόσο μπερδεμένοι που ποιος θα μπορέσει να μας στοιχειωθετήσει οποιαδήποτε κατηγορία, οι ερμηνείες είναι άπειρες ανάλογα με την περίπτωση και το ΤΕΕ και το κράτος δεν βοηθάνε και τόσο στο ξέμπλεγμα. Μόνο βγάζουν νέους νόμους που ακυρώνουν τους παλιούς...

 

Τέσπα τέλος Pavlos33, επιστροφή στο θέμα, θα με κράξουν οι διαχειριστές.

Edited by fraulitsa_f
Link to comment
Share on other sites

Αρνητικές στα παρακάτω έβαλα εγώ.

Ε, και η τεχνική έκθεση στατικής επάρκειας θέλει επίσης χρόνο για να γραφτεί, όπως και η ΜΣΕ, δε γράφεται μόνης της.

Ποιά δαπάνη γλιτώνεις;

Απο τον πελάτη ζητάτε δηλαδή περισσότερα λεφτά όταν έχετε να κάνετε ΜΣΕ, οπότε λέει ο νόμος, ε, ας του δώσουμε του καημένου του ανθρώπου ένα 10% έκπτωση, επειδή πληρωσε το μηχανικό περισσότερα λεφτά;

Γιατί έβαλα όμως?

Διότι είναι λάθος. Προσπαθείς να κάνεις σύγκριση μεταξύ δύο ανόμοιων πραγμάτων και στην ουσία με αυτά που γράφεις, αν τα διαβάσει ένας ιδιοκτήτης, θα συμπεράνει πως η ΜΣΕ είναι το ίδιο με την ΤΕ. Απλά "γράψιμο".

Και ακόμα χειρότερο, στο δεύτερο μνμ, υποβιβάζεις την εργασία της ΜΣΕ (και τον μηχανικό κατ'επέκταση) στο οικονομικό της κομμάτι.

 

 

Και οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου είναι:

1. Δεν γλυτώνεις κάτι επιπλέον από το πρόστιμο με την ΤΕ  

2. Ναι ζητάω επιπλέον αμοιβή γιατί θα κάνω μια εργασία η οποία είναι πρόσθετη στην διαδικασία τακτοποίησης

 

Και ναι, εδώ είμαστε για να βοηθάει ο ένας τον άλλο αλλά δεν διαβάζουν μόνο μηχανικοί, διαβάζουν και πολίτες.

 

Ας μην αναφερθώ και σε συναδέλφους που θεωρούν πως μπορεί να γίνει μια ΜΣΕ (χωρίς καμμία διαφοροποίηση ανάλογη με τον όγκο του κτιρίου πχ) με 300€ ή με μία fix τιμή για όλα τα κτίρια.....

 

Όλοι θυμόμαστε την υπουργάρα όταν μιλούσε για τα τοπογραφικά με το κινητό..

Ή τον άλλο τον μηχανικάρα στην tv που είχε πει μια εξευτελιστική τιμή.....

Και αυτοί αν τα είχαν γράψει εδώ μέσα, ακόμα αρνητικές θα παίρνανε...

 

 

edit.

Τώρα διάβασα τα νέα δεδομένα γιατί απαντούσα και το συγκεκριμένο θέμα που καταθέτεις, προφανώς είναι διαφορετικό από το γενικό και άπτεται ειδικής αντιμετώπισης.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

 

 

Τέλος πάντων, βγαίνουμε εκτός θέματος. Συνεχίστε την κουβέντα. Μια απλή ερώτηση έκανα. Σαφώς και γνωρίζω την ενέργεια που χρειάζεται η ΜΣΕ, απλά ήθελα μια διευκρίνηση, για το τι κάνουν άλλοι συνάδελφοι. Οπότε αυτός ή αυτή που έβαλε τις αρνητικές, απλά ντροπή του. Εδώ είμαστε για να βοηθιόμαστε, δεν είναι νηπιαγωγείο.

Αγαπητέ Faethon11

 

Σου απάντησα εδώ. Δεν υποβίβασα τίποτα. Ελέγξτε τα νεύρα σας μερικοί πριν αντιδράσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.