Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

διόροφη κατοικία με υπόγει, στο υπόγειο, κατασκευάστηκε το δάπεδο +1.50 πάνω από την στάθμη που έπρεπε, σε αυτή την περίπτωση βάζω ΥΥ>20%?

Βάζω την ΥΥ στον όροφο ή στο υπόγειο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το διώροφο είναι ενός ιδιοκτήτη;

Αν ναι, τότε κατά την γνώμη μου έχεις ΥΔ για το υπόγειο και ΥΥ για τον όροφο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε διώροφη οικοδομή με οικοδ. άδεια κατασκευάσθηκε αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος της οικοδομής να ξεπερνά το επιτρεπόμενο της περιοχής...Εγώ θα  δηλώσω την απόληξη με αναλυτικό χωρίς να λαμβάνω υπόψη την ΥΥ, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς μόνο απόληξη κλιμακοστασίου χωρίς προσθήκη εν επαφή, χώρου κατοικίας, θα το υπολογίσεις όπως το αναφέρεις με αναλυτικό χωρίς Υ.Υ γνωρίζοντας όμως ότι το υπολογίζεις κατ΄ εφαρμογή της εγκ. 2, καθώς στο νόμο (αλλά και στον προηγούμενο ) ο τρόπος υπολογισμού με αναλυτικό για την συγκεκριμένη αυθαιρεσία δεν αναφέρεται στο άρθρο 100.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 2:17 ΠΜ, patty said:

Καλησπέρα,

διόροφη κατοικία με υπόγει, στο υπόγειο, κατασκευάστηκε το δάπεδο +1.50 πάνω από την στάθμη που έπρεπε, σε αυτή την περίπτωση βάζω ΥΥ>20%?

Βάζω την ΥΥ στον όροφο ή στο υπόγειο?

Ευχαριστώ!

Συνάδελφε καλησπέρα! Αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση σε ακίνητο όπου έχει γίνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών. Ο πελάτης μου έχει την οριζόντια του ορόφου. Παίρνει την ΥΥ αυτός ή το ξεμπαζωμένο υπόγειο;;; Mήπως έβγαλες άκρη; 

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το έχω κοιτάξει ακόμα, εμένα είναι ίδια ιδιοκτησία, απλά προσπαθώ να δω πως δηλώνεται σωστά, βάζω τα τμ του υπογείου με υπέρβαση ύψους ή του ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου συντελεστή ύψους θα πάρουν μόνο οι επιφάνειες που ξεπερνούν το επιτρεπόμενο. Για τις υπόλοιπες (πχ υπόγειο) η υπέρβαση ύψους σε σχέση με την άδεια θα υπολογιστεί με αναλυτικό (ή τίποτα αν είναι τελείως αυθαίρετοι). Παραμένει βέβαια η απορία αν χώρος που δεν έχει μεταβολή ύψους σε σχέση με την άδεια, αλλά βρίσκεται σε στάθμη άνω της αδειοδοτημένης, λόγω μεταβολής υποκείμενων ορόφων θα χρεωθεί με πρόστιμο, αλλά το παράρτημα δεν είναι ξεκάθαρο. Αν όπου αναφέρει "αυθαίρετο ύψος" εννοεί "αυθαίρετη στάθμη" τότε και χώροι που δεν έχουν μεγαλύτερη διάσταση ύψους, αλλά έχουν βρεθεί σε στάθμη ανώτερη της άδειας και ξεπερνούν το επιτρεπόμενο θα πρέπει να πληρώσουν πρόστιμο με συντελεστή (ακόμα και με τους συντελεστές 0,2 και 0,4 εφόσον δεν υπάρχει ΥΔ). Το οποίο είναι από τη μία άδικο, αλλά από την άλλη ακούσια "επωφελούνται" και αυτοί οι χώροι από την υπέρβαση ύψους. Αυτό το "Στις περιπτώσεις υπέρβασης ύψους κτηρίου το οποίο εκ κατασκευής έχει κατανεμηθεί σε ορόφους, οι ιδιοκτήτες κάθε ορόφου είναι υπόχρεοι και αναφέρουν το τμήμα που τους αναλογεί." δεν προσδιορίζει κάτι ως προς το πρόστιμο που να αίρει την παραπάνω αδικία (π.χ. διαμοιρασμός προστίμου). Επίσης αν ένας τέτοιος χώρος παρά την υπερύψωση βρίσκεται κάτω του επιτρεπόμενου, πώς θα χρεωθεί αναλυτικό προϋπολογισμό, αφού δεν υπάρχει επαύξηση υλικών και εργασιών;

Γενικά θα ήταν πιο ξεκάθαρη λύση, αν με παράβαση ύψους τιμωρούνταν μόνο χώροι που έχουν μεταβολή στην διάσταση του ύψους σε σχέση με την άδεια, ανεξάρτητα από τη στάθμη που βρίσκονται σε σχέση με την άδεια. Τότε θα ήταν με αναλυτικό για υπερβάσεις κάτω του επιτρεπόμενου και με συντελεστή για περιπτώσεις άνω του επιτρεπόμενου. Η διαφορά στη στάθμη χωρίς μεταβολή της διάστασης του ύψους να μην έχει πρόστιμο. Θα ήταν τότε και πιο ενιαία η αντιμετώπιση του ύψους σε σχέση και με τα κτίρια χωρίς οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

επισυνάπτω σχέδιο γιατί είναι λίγο πιο ιδιαίτερη η κατάσταση.

αν θεωρήσουμε ως 0,00 το πάτωμα του ισογείου, στις 2 τομές φαίνεται το φυσικό έδαφος να είναι στους -0,80 περιμετρικά του κτιρίου (σαν το οικόπεδο να είναι φλατ) και στο τοπογραφικό αδείας δεν έχει υψόμετρα, στην πράξη όμως το οικόπεδο είναι επικλινές, όπου η πίσω πλευρά του είναι στο -0,80 (ταυτίζεται με την άδεια)  αλλά μπροστά είναι στο -2,02, αρα 1,22 χαμηλότερα από ότι στην άδεια. βλ σχέδιο.

όλο το κτίριο είναι μια κατοικία και εσωτερικά το υπόγειο έχει 2 ύψη, εντός περιγράμματος αδείας αντί 2,50μ>2,75μ και εκτός περιγράμματος (αυθαίρετο τμήμα) 2,55μ ύψος. Ο όροφος είναι 0,09μ υψηλότερος από την άδεια.

Πως να το δηλώσω? έχω υπέρβαση ύψους υπογείου? εκσκαφή-αναλυτικό?

 

IMG_2307.JPEG

IMG_2313.JPEG

τομή.jpg

Τοπογραφικό διάγραμμά κάλυψης.jpg

Κάτοψη τομή.pdf όψη 1.PDF

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοιο προβληματισμό, κατέληξα στα εξής:

- Να θεωρήσω τις στάθμες της άδειας ως το διαμορφωμένο έδαφος που θα όφειλε να έχει υλοποιηθεί και άρα η η σημερινή απόκλιση από αυτό ως παράβαση μη ολοκλήρωσης του περιβάλλοντος χώρου. Ίσως η περίπτωσή σου είναι "ακραία", αλλά δεν βλέπω να αναιρεί την παραπάνω λογική.

- Σε περαιτέρω ανάλυση δεν ξέρω κατά πόσο θα έπρεπε να λάβεις υπόψη σου τις διατάξεις των οικοδομικών κανονισμών για μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος διαμορφωμένου εδάφους από το φυσικό, άνω του οποίου δεν μπορείς να λάβεις ως μηδενική στάθμη (διαμορφωμένη στάθμη).

- Το ουσιαστικό πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι η βασική παράβαση είναι πως το τοπογραφικό της άδειας είναι εσφαλμένο ως προς το ανάγλυφο και δεν υπάρχει σαφής αντιμετώπιση αυτής της παράβασης στον 4495. Με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κανόνας για τον μηχανικό της σημερινής αυτοψίας, ώστε να προσδιορίσει τη μηδενική στάθμη που θα ήθελε (εκ του πονηρού προφανώς) να εννοεί η Ο.Α.

Go figure...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.