Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα 

Σε νομίμως υφιστάμενη οριζόντια ιδιοκτησία υπογείου με άδεια του 1970, προκύπτει υπέρβαση ύψους. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 2, υπέρβαση ύψους σε νόμιμο υπόγειο δηλώνεται με αναλυτικό και με αυτόν τον τρόπο θα δηλωθεί. Το ερώτημα είναι το εξής : ενώ στην άδεια περιγράφεται ως υπόγεια αποθήκη, στην ΣΟΙ αναφέρεται ως ημιυπόγειο κατάστημα. Κατά την γνώμη σας πρέπει να δηλωθεί και η αλλαγή χρήσης; Αν ναι, αυτό σημαίνει ότι θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης, άρα αλλάζει και ο τρόπος δήλωσης του ύψους, δηλαδή έλεγχος της υπέρβασης με το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής; 

Το υπόγειο σήμερα είναι κενό. 

Edited by theofani
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στην ΣΟΙ αναφέρεται ως κατάστημα δηλώνεις την αλλαγή χρήσης ως Υ.Δ. χωρίς τον συντελεστή αλλαγής χρήσης 1,4.  Δες και το άρθρο 100 παρ. 6 & 7 .

Link to comment
Share on other sites

Η συνάδελφος υποθέτω εννοεί ότι αν δηλώσει αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια θα πρέπει να το τακτοποιήσει με ΥΔ. Δεν ξέρω αν γίνεται όμως αφού είναι σήμερα κενό και οι ιδιοκτήτες δεν θέλουν να διατηρήσουν τη χρήση καταστήματος, να δηλωθεί πάλι ως αποθήκη. Και αν όντως είναι υπόγειο να μη θεωρηθεί ότι άλλαξε χρήση.

Ο υπολογισμός της ΥΥ σε καμία περίπτωση δεν είναι με συντελεστή. (είτε επειδή είναι όντως υπόγειο -εγκύκλιος-, είτε επειδή είναι κάτω του επιτρεπόμενου -νόμος-)

 

Edited by tettris
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας. Όντως, ο προβληματισμούς μου είναι α} αν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω την αλλαγή χρήσης λόγω ΣΟΙ και β) αν ναι, επειδη αυτό θα γίνει με ΥΔ, αυτό θα επηρεάσει και τον τρόπο υπολογισμού της υπέρβασης του ύψους 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, theofani said:

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας. Όντως, ο προβληματισμούς μου είναι α} αν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω την αλλαγή χρήσης λόγω ΣΟΙ και β) αν ναι, επειδη αυτό θα γίνει με ΥΔ, αυτό θα επηρεάσει και τον τρόπο υπολογισμού της υπέρβασης του ύψους 

Η αλλαγή χρήσης δηλώνεται αναγκαστικά , διαφορετικά σε μελλοντική μεταβίβαση θα προκύψει το πρόβλημα. Για τον υπολογισμό στα φύλλα καταγραφής δες ξανά το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις σας. Όντως, ο προβληματισμούς μου είναι α} αν είμαι υποχρεωμένος να δηλώσω την αλλαγή χρήσης λόγω ΣΟΙ και β) αν ναι, επειδη αυτό θα γίνει με ΥΔ, αυτό θα επηρεάσει και τον τρόπο υπολογισμού της υπέρβασης του ύψους 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν δηλωθεί η αλλαγή χρήσης θα υπάρχει πρόβλημα με τον συμβολαιογράφο (μελλοντικά) και τον υποθηκοφύλακα, που δύσκολα διορθώνεται....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατά την αυτοψία  είναι κατάστημα δηλώνεις αλλαγή χρήσης με τη σύσταση να είναι το αποδεικτικό παλαιότητας. Ύψος δεν πρέπει να χρεωθεί αφού αν είναι εντός του μεγ. Επιτρεπόμενου  το όλο κτίριο... 

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εννοούσα ότι θα μπορούσε από τότε που έγινε η σύσταση και δηλώθηκε ως κατάστημα να άλλαξε εκ νέου (και αυθαίρετα) η χρήση σε αποθήκη (υποβιβάζεται βέβαια έτσι η αξία του ακινήτου) με αποτέλεσμα η σημερινή χρήση να είναι πάλι αποθήκη και στο εξής να μεταβιβάζεται ως τέτοια. Υπάρχει κάτι που καθιστά αδύνατη αυτή την περίπτωση (πέρα από το πρακτικό θέμα της αξίας του ακινήτου);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, tettris said:

............... Υπάρχει κάτι που καθιστά αδύνατη αυτή την περίπτωση (πέρα από το πρακτικό θέμα της αξίας του ακινήτου);

Πριν πάρει κάποιος αυτή την απόφαση, καλό είναι να μιλήσει πρώτα με το συμβολαιογράφο του.... Θα βοηθηθεί...

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.