Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

@tettris ευχαριστώ κατ'αρχήν για την απάντηση.

Σίγουρα θεωρώ τις στάθμες της άδειας ως το διαμορφωμένο έδαφος που θα όφειλε να έχει υλοποιηθεί.

'δεν υπάρχει σαφής αντιμετώπιση αυτής της παράβασης στον 4495' > Ακριβώς οπότε είναι στην κρίση μου να πω ότι ήταν πχ το έδαφος υψηλότερα μπροστά και ξεμπαζώθηκε αφού στην πίσω είναι σωστό και να το πάω ως εκσκαφή?

Να το αιτιολογίσω και στην τεχνική έκθεση ότι είναι ελλιπής η παρουσίαση του τοπογραφικού, οπότε δεν μπορεί να κρίνει κανείς σωστά ποια έπρεπε να είναι η τοποθέτηση του κτιρίου? επίσης μπορώ να πω ότι έγινε η τοποθέτηση της δυσμενέστερης πλευράς(πίσω) σωστά, ώστε να βγαίνει παράθυρο και ακολούθησαν την κλίση του οικοπέδου?

Και έστω ότι το παίρνω σαν εκσκαφή > το υπόγειο που έχει δύο επίπεδα, πως δικαιολογείται? με αναλυτικό αφού δεν έχει υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, patty said:

Και έστω ότι το παίρνω σαν εκσκαφή > το υπόγειο που έχει δύο επίπεδα, πως δικαιολογείται? με αναλυτικό αφού δεν έχει υπέρβαση ύψους

Εφόσον καταλήξεις στον προσδιορισμό της νόμιμης μηδενικής στάθμης, ό,τι έχει αυξηθεί προς τα κάτω (μείον) είναι αύξηση του βάθους θεμελίωσης και υπολογίζεται με αναλυτικό. Εξάλλου σύμφωνα με την εγκύκλιο:

"Επίσης δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση αυθαίρετου υπογείου ή υπέρβασης του ύψους νομίμου υπογείου. Στις περιπτώσεις που δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους, τυχόν υπερβάσεις στο ύψος χώρων ή κτιρίων υπολογίζονται με αναλυτικό προϋπολογισμό."

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο με μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος 11,00μ + 1,50μ στέγη η άδεια προέβλεπε την κατασκευή κτιρίου ύψους 9,80μ+1,50μ και την πραγματικότητα κατασκευάστηκε  9,80μ+2,20μ. Αφού δεν έχω υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους την αύξηση της στέγης την υπολογίζω με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω για διαμέρισμα στο οποίο μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση και το οποίο κατά την αυτοψία μου είναι οκ στα εμβαδά του, παρατήρησα ότι ενώ στην άδεια αναφέρει καθαρό ύψος ορόφου 3,20 εγώ μετράω 2,95. Μπορεί αυτοί οι 25 πόντοι να είναι γέμισμα, δάπεδα, σοβάδες κλπ. ? Είμαι οκ δηλαδή στο να θεωρήσω ότι το ύψος της άδειας ισχύει και να προχωρήσω  στην έκδοση βεβαίωσης? Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες γιατί είμαι νέα μηχανικός και ψάχνομαι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, l_kostas said:

Κοίταξες μήπως υπάρχει ψευδοροφή γυψοσανίδας; Συνήθως γύρω στα 10εκ είναι όλα αυτά μαζί.

Καλημέρα, όχι δεν υπάρχει ψευδοροφή από ότι είδα. Πρόκεται για πολυκατοικία του 1970 στην οποία και στο διπλανό διαμέρισμα που είδα το ύψος του ορόφου είναι ίδιο 2,95μ. Με βάση αυτά που μέτρησα υποθέτω ότι τα ύψη των ορόφων γίνανε μικρότερα από αυτά της άδειας. Κατ' επέκταση θα πρέπει να τακτοποιηθεί ?

Link to comment
Share on other sites

η μείωση του ύψους δεν είναι παράβαση που τακτοποιείται. Η βεβαίωση αναφέρεται σε αυθαίρετες κατασκευές καθ’ υπέρβαση της δόμησης, της κάλυψης και του ύψους της ιδιοκτησίας. Δεν έχεις υπέρβαση, οπότε δεν έχεις και κάτι να χρεώσεις. Αν έχεις αλλαγές σε ανοίγματα, εξώστες κλπ το βάζεις και αυτό σαν λοιπή παράβαση για πληρότητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Angela_Liako said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω για διαμέρισμα στο οποίο μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση για μεταβίβαση και το οποίο κατά την αυτοψία μου είναι οκ στα εμβαδά του, παρατήρησα ότι ενώ στην άδεια αναφέρει καθαρό ύψος ορόφου 3,20 εγώ μετράω 2,95. Μπορεί αυτοί οι 25 πόντοι να είναι γέμισμα, δάπεδα, σοβάδες κλπ. ? Είμαι οκ δηλαδή στο να θεωρήσω ότι το ύψος της άδειας ισχύει και να προχωρήσω  στην έκδοση βεβαίωσης? Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες γιατί είμαι νέα μηχανικός και ψάχνομαι ακόμα.

Η μείωση ύψους δεν αποτελεί παράβαση.

Τις στάθμες δαπέδου και οροφής να ελέγξεις σε σύγκριση με τις εγκεκριμένες τις άδειας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς αυτό που λες συνάδελφε, θα πρέπει να ελέγξει την στάθμη που βρίσκεται το δάπεδο του ορόφου. Αν το κτίριο, ο όροφος μάλλον βρίσκεται σε στάθμη ανώτερη από την στάθμη που περιγράφεται στην οικοδομική άδεια , ίσως τότε να υπάρχει παράβαση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.