Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Οκ το έπιασα! Κάτι υπάρχει λοιπόν...ευχαριστώ.

(Πάντως ένα μπλέξιμο για το πώς δικαιολογείται/ορίζεται η αυθαίρετη χρήση ενός χώρου ως ενός είδους ή έτερου το έχω. Θυμάμαι η Λεμπέση να προσπαθεί να δημιουργήσει κριτήρια με βάση τα καθαρά ύψη, ως προς την κυριότητα ή τη βοηθητική χρήση του χώρου, αλλά, ας πούμε, αυτό που συζητάμε τώρα μεταξύ καταστήματος αποθήκης και αν δεν υπήρχε ΣΟΙ, από τι εξαρτάται;)

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

προσωπική και καθαρά πρακτική εμπειρία δείχνει πως η χρήση εμφανίζεται κατευθείαν στον ηλ/κο πίνακα και στην εγκατασταση. Μια απλη αποθήκη δεν θελει πολλές καταναλώσεις. Οταν βλέπεις επαυξηση, κατι σημαίνει. Βεβαια δεν είναι και υποχρεωτικό επειδή μπορεί να υπήρξε σε μία περίοδο κατάστημα και μετά να΄λλαξε πάλι σε αποθήκη. Σε καθε περιπτωση εμφανίζεται μια τελευταία ευκαιρια να ρυθμίσει ως ΚΧ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση του ακινήτου από την αυτοψία δεν μπορεί να εξαχθει λόγω του ότι είναι κενό. Θα συμφωνήσω με τον Ιάσωνα για μελλοντικά προβλήματα μεταβίβασης αν δεν γίνει αλλαγή χρήσης τώρα, Το αν είναι το υπόγειο στις προδιαγραφές του ΓΟΚ το εξετάζετε ή αρκεί η υπόγεια στάθμη;

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τον ορισμό υπογείου, καλά θα ήταν να μπορεί να αιτιολογηθεί (με όποιες εκχωματώσεις και διαφοροποιήσεις της διαμορφωμένης στάθμης) ότι πληρεί τις προδιαγραφές ΓΟΚ ή έστω (έμμεσο συμπέρασμα) τις προδιαγραφές κατά τον χρόνο κατασκευής του.

Link to comment
Share on other sites

Αν η υφιστάμενη κατάσταση δεν ικανοποιεί τις διατάξεις του ορισμού του υπογείου λόγω υπερύψωσης της οροφής του και αύξησης του ελεύθερου ύψους θεωρώ δεδομένο την αλλαγή χρήσης.

Σημαντικό στοιχείο για την χρήση του ακινήτου είναι ο ηλεκτρολογικός πίνακας.

Ως ακινητο θα έχει μεγαλύτερη αξία αν ρυθμιστεί ως κατάστημα. Ειναι η τελευταία του ευκαιρία...

Άρα υπέρβαση δόμησης με αναλυτικό για το ύψος με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας να αποτελούν το μεγαλύτερο σου πρόβλημα. Αν έχει η αποθήκη 1/1000 μπορεί να σε βγάλει κατηγορία πέντε.

την καλημέρα μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον ηλ/λογικό πίνακα σωστό. Αν όμως δεν υπήρχαν αντίστοιχες εγκαταστάσεις και -έστω- άτυπα και παράνομα είχε δηλωθεί κατάστημα στη ΣΟΙ, εφόσον δεν είχε εκδοθεί άδεια αλλαγής χρήσης, πάλι θεωρούμε αιτιολογημένη την χρήση "κατάστημα"; Γενικότερα συμφωνώ ότι είναι ευκαιρία να επισημοποιηθεί η χρήση καταστήματος, αλλά ψηρίζω τις λεπτομέρειες..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς είναι κατ. 1 και δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα. Το θέμα είναι να τακτοποιηθεί το ακίνητο σωστά. 

Την καλημέρα μου σε όλους 

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα,

Σε τριώροφη οικοδομή όπου δεν έχει συσταθεί σύσταση οριζοντίου αλλά ανήκει όλη σε ένα ιδιοκτήτη έχω υπέρβαση ύψους συνολικά 0.50m ( 10,80 έναντι 10,30 εγκεκριμένο αδείας) χωρίς υπέρβαση δόμησης και κάλυψης.

Το ισόγειο και ο Ά όροφος έχουν εμβαδό 90,70τ.μ έκαστος και ο Β όροφος 47 τ.μ.

Η υπέρβαση ύψους σε σχέση με τα εγκεκριμένα της Ο.Α κατανέμεται ως εξής:

  • Ισόγειο +0,25 μ (+4,75μ έναντι+ 4,50 Ο.Α)
  • Α όροφος +0,20μ (+7,85 έναντι +7,40 Ο.Α)
  • Β όροφος +0,05μ (+10,80 έναντι +10,30 Ο.Α)
 
Το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 10,70μ
 
Μπορώ να το αντιμετωπίσω ως κατηγορία 3 δεδομένου ότι: 
  • υπέρβαση (=10,80-10,30=0,50μ)  < 5% εγκεκριμένο ύψος (=0,05*10,30=0,515μ)
  • σύμφωνα με το αρθρο 96 του Ν.4495/2017 περίπτωση ιειε) 
  •     αλλαγές στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου ή της αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως πέντε τοις εκατό (5%)
            και την διευκρινιστική εγκύκλιο 2 όπου διευκρινίζεται ότι
                     ιειε) Στις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος του κτιρίου συμπεριλαμβάνεται και η διάσταση του ύψους. 

ή 

θα πρέπει να το αντιμετωπίσω ως υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης? 
Και αν ναι πως θα αντιμετωπιστεί σαν ενιαίο κτίριο ή ανα όροφο με καταγραφή σε ξεχωριστά φύλλα? 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σε αγροτεμάχιου εκτός σχεδίου και εκτός ορίων οικισμού έχω αυθαίρετο διώροφο κτίσμα με σοφίτα χωρίς Ο.Α. 

Καθαρό ύψος ισογείου: Υ=2,50 μ., Α' ορόφου: Υ=2,90 τ.μ. και Υmax στέγης= 2,20 μ.

Γνωρίζω ότι τα επιτρεπόμενα σε εκτός σχεδίου δόμησης είναι 7,50 μέτρα και 1,20 για την στέγη.

Αν έχω καταλάβει σωστά,  από όσα έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο νήμα είναι πως, όσον αφορά το ισόγειο και Α' όροφο είμαι εντός επιτρεπόμενου άρα είμαι Οκ. Όσον αφορά το ύψος της στέγης, το συγκρίνω ξεχωριστά με το 1,20 της επιτρεπόμενης; Όπότε έχω υπέρβαση άνω του επιτρεπόμενου 1 μέτρο και το χρεώνω στην επιφάνεια της σοφίτας σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής; Δηλαδή στο ΦΚ θα βάλω 40 τ.μ. ΥΔ 0,3 ΥΥ>20% λόγω (2.20-1.20)/2.20 και στο κουτάκι της υπέρβασης σε εκατοστά βάζω 100 (εκ.) ;;

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά καθώς διάβασα παρόμοια ζητήματα στο νήμα, αλλά είμαι νέος μηχανικός, είναι η πρώτη υπόθεση με ΥΥ εκτός επιτρεπόμενου και θέλω να είμαι σίγουρος. 

Παραθέτω και μία φωτογραφία ακινήτου για το καλό!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

 

2021-12-06 20_57_34-Google Earth.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.