Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Σε κτίριο με οικοδομική άδεια γίνεται επέκταση και στη συνέχεια ξεμπάζωμα. Για το νόμιμο κτίριο η υπέρβαση ύψους προκύπτει θεωρώντας ως μηδενική στάθμη ύψους αυτή του διαμορφωμένου εδάφους αδείας. Για την επέκταση συνεχίζω να θεωρώ ως μηδενική στάθμη αυτήν της αδείας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

Σε αυτοψία που έκανα σε αποθήκη υπογείου πολυκατοικίας, που αποτελεί παρακολούθημα μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας του 2ου ορόφου, διαπίστωσα ότι το υπόγειο έχει τοποθετηθεί πιο ψηλά και πέραν τούτου, το εσωτερικό ύψος αντί για 2,45μ., το μέτρησα 2,75μ.. Στο σύνολο της η οικοδομή υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Μπορώ να το συμπεριλάβω στη λοιπή παράβαση που έχω για την οριζόντια ιδιοκτησία επειδή έχω υπέρβαση ύψους νομίμως υφιστάμενου υπογείου; 

   

Link to comment
Share on other sites

@l_kostas
Ναι, με προϋπολογισμό η αύξηση του ύψους της στέγης.

@HAROUL
Αφού ασχολείσαι μόνο με μία οριζόντια ιδιοκτησία, θα εξετάσεις κατά πόσον αυτή έχει το σωστό ύψος.
Δηλαδή, ο β' όροφος πόσο υπερβαίνει το ύψος της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Έχω μια περίπτωση σε διώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια εντός σχεδίου πόλεως όπου έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ο πελάτης μου έχει τον Ά όροφο και τον μελλοντικό (αέρα). Κατά την μέτρηση διαπιστώθηκε υπέρβαση νόμιμου περιγράμματος της οικοδομής και υπέρβαση ύψους στο διαμέρισμα του Ά ορόφου (σύμφωνα με την οικ. άδεια) κατά 0,20 (3,20 αντί 3,00) χωρίς να υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Οι υπερβάσεις που έβαλα είναι ΥΔ ΚΧ για την υπέρβαση νόμιμου περιγράμματος έβαλα και μια λοιπή παράβαση για ένα στέγαστρο και θέλω να ρωτήσω για την υπέρβαση ύψους στο νομίμως υφιστάμενο περίγραμμα του διαμερίσματος θα βάλω μια έξτρα λοιπή παράβαση ή θα τη την συμψηφίσω με την λοιπή παράβαση του στεγάστρου και στο τμήμα της υπέρβασης νόμιμου περιγράμματος θα υπολογίσω την υπέρβαση ύψους με συντελεστή του παραρτήματος Α < 0.20% ή > 0.20% ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

3.20 <20% ( 3,00+20% =3.60 )

'Ομως θα πρέπει να ελέγξεις και τις στάθμες δαπέδου και οροφής του διαμερίσματος σε σχέση με τις εγκεκριμένες στάθμες της άδειας , μήπως έχει υπέρβαση ύψους και ο υποκείμενος όροφος

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, venezia said:

3.20 <20% ( 3,00+20% =3.60 )

'Ομως θα πρέπει να ελέγξεις και τις στάθμες δαπέδου και οροφής του διαμερίσματος σε σχέση με τις εγκεκριμένες στάθμες της άδειας , μήπως έχει υπέρβαση ύψους και ο υποκείμενος όροφος

Δηλαδή δεν θα πάει η παράβαση υπέρβασης ύψους στο αυθαίρετο περίγραμμα με αναλυτικό? Επίσης αν πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό δεν συμψηφίζεται με την λοιπή παράβαση του στεγάστρου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω μία περίπτωση με οροφοδιαμέρισμα 1ου ορόφου σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο ισόγειο και 1ο. Έχει οριζόντια σύσταση. Από πάνω έχει στέγη (κοινόχρηστη) με μία άδεια από πολεοδομία χωρίς σχέδια (δεν είναι οικοδομική άδεια γράφει άδεια ξύλινης στέγης) .Θα κάνω μία δήλωση για το διαμέρισμα , έχει ΥΔ και μετά μία δήλωση για αυθαιρεσίες στα κοινόχρηστα. Όλες τις αυθαιρεσίες τις έκανε ο ιδιοκτήτης του 1ου.

Το ύψος της οικοδομής χωρίς τη στέγη είναι 7,60 αντί 7,50 της Ο.Α. , ο κάθε όροφος αντί 3 έγινε 3,05 μ

Η στέγη έγινε 3μ ύψος με 2 μ επιτρεπόμενο

Συνολικά το πραγματοποιούμενο ύψος με στέγη είναι 10,60 μ, με 10,50 επιτρεπόμενο.

1. Για το διαμέρισμα που από 3 έγινε 3,05  <2% δεν θα χρεώσω παράβαση , σωστά;

2. Για το ύψος της στέγης που είναι 3μ ενώ είναι 2μ το επιτρεπόμενο πως το αντιμετωπίζω;

 

Link to comment
Share on other sites

@ELENAMOSH

1. Σωστά.
2. Με προϋπολογισμό (παράγραφος 5 του άρθρου 100).

Πώς γίνεται η αυθαιρεσία στο ύψος της στέγης να οφείλεται στον ιδιοκτήτη του Α’ ορόφου;
Δήλωση για τα κοινόχρηστα εννοείς μόνο το ύψος της στέγης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.