Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μια ερώτηση σε ένα γνωστό θέμα θεωρώ και ίσως πολυσυζητημένο.

Σε πολυκατοικία με 6 ορόφους μου ζητάνε Ταυτότητα για τον 4ο όροφο.

Όταν πήρα τον φάκελο απο την πολεοδομία παρατήρησα ότι έχει βγει άδεια για ΙΣΟΓΕΙΟ και Α,Β,Γ,Δ, & Ε όροφο με συνολικό ύψος οικοδομής 19,55 σύμφωνα με την άδεια.

Στην πραγματικότητα όμως έχουν κατασκευαστεί 6 όροφοι και δώμα(δεν υπάρχει ισόγειος όροφος - είναι μόνο η είσοδος χωρίς δομημένο χώρο)

Υπάρχει μια υπέρβαση ύψους συνολικά στο κτίριο. Η ερώτηση είναι εμένα για τον 4ο όροφο, που με ενδιαφέρει, με επηρεάζει αυτο στο να δώσω τη βεβαίωση?

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

@Ltam από την περιγραφή σου προκύπτει ότι έχει κατασκευασθεί ένας αυθαίρετος όροφος.
Δηλαδή η πραγματοποιημένη οικοδομή είναι εξαώροφη επί pilotis αντί για εξαώροφη χωρίς pilotis.
Η έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας για τον τέταρτο όροφο δεν επηρεάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα . Αν έχω υπέρβαση του ύψους της στέγης-100εκ σε σχέση με το επιτρεπόμενο- χωρίς υπέρβαση δόμησης , το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, venezia said:

Με αναλυτικό ....με την προϋπόθεση ότι δεν ξεπερνάς το >20% και πας κατηγορία 5 .

ξεπερνώ το 20%  και σαν κατηγορία είναι 2-προ του 1982 και χωρίς ΟΑ-. Πάω με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, gountas said:

Καλημέρα . Αν έχω υπέρβαση του ύψους της στέγης-100εκ σε σχέση με το επιτρεπόμενο- χωρίς υπέρβαση δόμησης , το πρόστιμο υπολογίζεται με αναλυτικό?

Η στέγη σου έχει χώρο κύριο ή βοηθητικό; Ή μήπως είναι απλά μία "κατασκευή". Εάν είναι απλά "κατασκευή", τότε πας με αναλυτικό.

Αν όμως αυτή η στέγη είναι για παράδειγμα σοφίτα, τότε θεωρώ πως έχεις υπέρβαση ύψους του χώρου αυτού και αφού περνάς και το επιτρεπόμενο, τότε το πας με τετραγωνικά (απλά θα επιλέξεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης").

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gountas said:

ξεπερνώ το 20%  και σαν κατηγορία είναι 2-προ του 1982 και χωρίς ΟΑ-. Πάω με αναλυτικό?

Γνώμη μου : Αν είσαι κατηγορία 2 πας με την παρ.5.του 100 :   Για τις παραβάσεις οι οποίες δεν εμπίπτουν στις κατηγορίες 1 έως και 12 του πίνακα του Παραρτήματος Α και δεν αντιστοιχίζονται σε επιφάνεια χώρου (τ.μ.), ……..καταβάλλεται παράβολο διακοσίων πενήντα (250) ευρώ και το ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται με προϋπολογισμό (αναλυτικό)σύμφωνα με το Παράρτημα Β….

edit

Λάβε υπόψιν και τα προαναφερόμενα από architect_duth

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, architect_duth said:

Η στέγη σου έχει χώρο κύριο ή βοηθητικό; Ή μήπως είναι απλά μία "κατασκευή". Εάν είναι απλά "κατασκευή", τότε πας με αναλυτικό.

Αν όμως αυτή η στέγη είναι για παράδειγμα σοφίτα, τότε θεωρώ πως έχεις υπέρβαση ύψους του χώρου αυτού και αφού περνάς και το επιτρεπόμενο, τότε το πας με τετραγωνικά (απλά θα επιλέξεις "χωρίς υπέρβαση δόμησης").

όχι δεν είναι σοφίτα , ούτε υπάρχει πρόσβαση..είναι στέγη πάνω από κατοικία..με αναλυτικό λοιπόν

 

Link to comment
Share on other sites

Drawing2-Model.thumb.jpg.9b9bf07bfa154156ca0e444ebcb3993b.jpg

Τριώροφο κτίριο ΜΕ σύσταση, με 3 ορόφους από 333,3/1000 ο καθένας, με  ύψος 3,00μ βάσει αδείας και επιτρεπόμενο υψος κτιρίου = εγκεκριμενο υψος = 9,00μ.

Στην πράξη ο κάθε όροφος έγινε 3,20 και το τελικό ύψος του κτιρίου 9,60μ

Μου ζητάνε να τακτοποιήσω ολόκληρο το κτίριο γιατί υπάρχουν υπερβάσεις δόμησης. Πως υπολογίζεται η υπέρβαση ύψους ? Βάζω <20% σε κάθε όροφο ? Βάζω <20% μόνο στον τελευταίο όροφο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.